Alicja

Alicja - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Ala, Alusia
Znaczenie : odmiana innego imienia - Aleksja lub Elżbieta
Planeta : Merkury
Znane : Alicja Bachleda-Curuś, Jodie Foster, Alicja Grześkowiak, Alicia Keys, Ali MacGraw, Alicja Majewska, Alicja Resich-Modlińska, Alicia Silverstone
Imieniny : 21 czerwca lub 1 września, ale również 15 lutego i 18 maja
 

Historia imienia

Alicja to imię, które powstało w Anglii (po angielsku Alice) jako odmiana innego imienia, zapewne Aleksji, a może Aleksandry lub Elżbiety. Swoją popularność Alicja zawdzięcza… książkom dla dzieci. W świecie stała się słynna za sprawą książeczki Lewisa Carolla „Alicja w krainie czarów”. Jest to baśń o małej, niezmiernie odważnej dziewczynce, która wpadła do dziury głębokiej aż do samego środka ziemi. W tej książce, w formie baśni, autor opisał wejście do magicznego świata podświadomości, a przygody małej Alicji przypominały fizykom zjawiska mechaniki kwantowej i teorii względności. U nas imię to spopularyzował Marian Falski, autor słynnego elementarza, który zaczynał się od zdania „Ala ma Asa”. (Należy w tym miejscu podkreślić, że w owym elementarzu nie było zdania „Ala ma kota” i nie wiadomo, kto je wymyślił.) Książki, literatura, słowo pisane to w astrologii dziedzina Merkurego. Planetę tę nazwano na cześć Merkurego albo Hermesa, rzymskiego i greckiego boga, patrona posłańców-heroldów, podróżników, kupców i… złodziei. Ludzie, którymi opiekuje się Merkury (zarówno bóg, jak i planeta) wyróżniają się inteligencją, sprytem, biegłością w mówieniu i pisaniu, a także nienasyconą potrzebą poznawania świata. Merkuremu-Hermesowi podlegają także „nauki hermetyczne” – czyli wiedza tajemna. Imię Alicja niewątpliwie znajduje się we władzy Merkurego.

Znaczenie imienia Alicja

Alicja – odmiana innego imienia – Aleksja lub Elżbieta.

Numerologia imienia Alicja

Liczba imienia Alicja równa się JEDEN, co jest oznaką samodzielności, polegania na własnej inteligencji i na własnych siłach (Taka właśnie jest Alicja z Krainy Czarów)

Jaka jest Alicja?

Alicje są ciekawe świata i wierzą przede wszystkim własnemu doświadczeniu. Wszystkiego muszą spróbować, wszystko same sprawdzić. Lotny umysł i wrodzona ciekawość nie pozwalają im zbyt długo spoczywać w jednym miejscu. Zmieniają zainteresowania, lektury i znajomych. Są zamiłowanymi podróżniczkami, nie mają kłopotu z porozumieniem się w obcych językach i dogadają się nawet z Beduinem lub Pigmejem. Uwielbiają samotne wędrówki, gdyż wtedy najlepiej widzą świat. Prywatnym życiem Alicji rządzi rozsądek i racjonalizm. Dom urządzony jest prosto i wygodnie, bez zbędnych bibelotów, a jego pani woli nosić trampki niż buty na wysokim obcasie. W otoczeniu Alicji panuje porządek niczym w laboratorium. Dzieci są wychowywane według najnowszych ustaleń psychologów. Alicje niczego i nikogo nie udają. Mówią to, co myślą. Jeżeli im się coś lub ktoś nie podoba, bez wahania mówią „nie”. A w swojej zawodowej dziedzinie Alicje bywają cenionymi specjalistkami.

Znak zodiaku imienia Alicja

Imię to najlepiej służy znakom zodiaku, którym patronuje Merkury -a więc Pannie i Bliźniętom. Z powodu zainteresowania podróżami i dalekimi krajami odpowiednie też jest dla Wodników i Strzelców. Dobrze też oddaje niespokojną naturę Skorpiona i Barana. Alicja-Lew będzie zawsze przekonana, że ma rację, zaś jako Waga będzie zadziwiać rozległością znajomości i kontaktów. W znaku Ryb to imię rozwinie szaloną fantazję, a pozostałym znakom (Byk, Rak i Koziorożec) doda obrotności i głowy do interesów.

Gwiazdy, które nazwały córkę imieniem Alicja

Piotr Rubik

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie