Aleksandra - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Ola, Oleńka
Znaczenie : od imienia Aleksander
Planeta : Saturn
Znane : Aleksandra Jakubowska, Aleksandra Kwaśniewska, Aleksandra Natalli-Świat, Aleksandra Śląska, Aleksandra Woźniak
Imieniny : 18 marca, 15 lub 18 maja

Historia imienia

Aleksandra pochodzi oczywiście od imienia Aleksander, ale nie jest tylko cieniem czy echem. Posiada własny, bardzo wyraźny magiczny sens.

Znaczenie imienia Aleksandra

Aleksandra – od imienia Aleksander.

Numerologia imienia Aleksandra

Liczbą tego imienia jest DZIEWIĘĆ. Ludzie spod tej liczby to natury niezależne, ambitne, nastawione w życiu na rozwój i osiągnięcia. W Polsce najsłynniejszą Aleksandrą jest Oleńka Billewiczówna, wielka miłość Andrzeja Kmicica z „Potopu”. Oleńka była wcieleniem wierności i innych cnót niewieścich. Gdy Andrzej ze zmiennym szczęściem wojował, czekała na niego; a gdyby zdradził Ojczyznę (na co się zanosiło), mogła uczynić tylko jedno: zamknąć się w klasztorze. Umiała odrzucić zaloty Bogusława Radziwiłła… Ale pamiętamy też, że Kmicic – już po ślubie – szybko trafił pod jej pantofel… I o tym dobrze pamiętają dzisiejsze matki-Polki. Gdy nadają swoim córeczkom imię Aleksandra, to tak, jakby im życzyły, aby kiedyś, w przyszłości, wzięły swoich mężów w cugle, pod troskliwą opiekę! Bo jakże można ufać naszym mężczyznom – coraz bardziej niewieściejącym! Ale już bez żartów!

Jaka jest Aleksandra?

Aleksandry to kobiety odpowiedzialne i mierzące w życiu wysoko, nie pozwalają, aby życie rozmieniło się na drobne. Umieją w razie potrzeby zachować dyscyplinę, porządek i zimną krew. Może tylko nie są tak spontaniczne i tak skore do zabaw jak przedstawicielki innych imion, ale trudno mieć wszystko naraz.

Znak zodiaku imienia Aleksandra

To wymagające imię z największą gracją będzie nosić Wodnik oraz drugi znak saturnowy – Koziorożec. W ogóle imię Aleksandra lepiej służy paniom urodzonym w chłodnej połowie roku, a więc (oprócz wymienionych) Skorpionom i Rybom, a także Wagom, Pannom i Rakom. Mniej odpowiednie jest dla wiosennych Byków, dla gorącokrwistych Baranów i Strzelców, zaś Bliźnięta i Lwy można nazwać tak dla celów wychowawczych – aby łatwiej było uczyć je rozsądku i dobrych manier.

Gwiazdy i osoby znane, które nadały swojej córce imię Aleksandra:

 Kasia Bujakiewicz

  Małgosia Foremniak

  Kasia Kowalska

  Bogusław Linda 

  Jerzy Owsiak

  Ewa Wachowicz

Aleksander Kwaśniewski
 

 Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

692 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent