UD

Aleksander - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Alek, Olek, Oluś
Znaczenie : obrońca mężów (wojowników)
Planeta : Saturn
Znane : Aleksander Bardini, Aleksander Domogarow, Alex Ferguson, Aleksander Fredro, Aleksander Głowacki, Aleksander Grad, Aleksander Krawczuk, Aleksander Kwaśniewski, Alaksandr Łukaszenka, Alessandro Del Piero, Aleksander Puszkin, Aleksander Wolszczan
Imieniny : 26 lutego, 10 marca, 3, 16 lub 20 maja, 2 czerwca, 30 sierpnia, 23 listopada, 12 grudnia - i inne dni, ponieważ świętych Aleksandrów było bardzo wielu
 

Historia imienia

Imię Aleksander triumfalnie wkroczyło do historii wraz z Aleksandrem Wielkim, królem Macedonii, który w starożytności podbił prawie cały znany wówczas świat. I chociaż, jak się wydaje, tamten Aleksander był ze znaku Lwa, dzisiaj to imię kojarzy się z innymi punktami zodiaku.

Znaczenie imienia Aleksander

Aleksander – obrońca mężów (wojowników).

Numerologia imienia Aleksander

Liczba imienia Aleksander równa się CZTERY. Czwórka to liczba porządku, trwałości, konserwatyzmu i tradycji. Tak jest u nas; w języku greckim imię to miało liczbę bardziej godną zdobywców świata, mianowicie pięć.

Jaki jest Aleksander?

Imię Aleksander, nadane chłopcu, silnie łączy młodego człowieka z historią, tradycjami. Zwykle młodzieniec noszący to imię jest porównywany z jakimś sławnym przodkiem lub też jego rodzice spodziewają się, że syn zaspokoi ich ambicje i sięgnie po wysokie szczeble kariery. Sprostać takim oczekiwaniom nie jest łatwo i dlatego wraz z imieniem Aleksander przychodzi pilność i staranność, dyscyplina i wytrwałość. Typowy Aleksander lubi proste zasady, życie ujęte w ramy, porządek i dobrą organizację. W swojej dziedzinie dąży do doskonałości. Nie lubi zbyt szybkiego tempa życia ani zbyt rewolucyjnych zmian. Ale jest obowiązkowy, prostoduszny i prostolinijny. Z uporem dąży do celów, jakie sobie postawił, i nie dowierza ludziom, którzy mają pomysły zbyt dziwne jak na jego gust. Jest podejrzliwy wobec wszelkich nowatorów i odmieńców, a w poglądach politycznych stara się należeć do większości. Mały procent Aleksandrów dochodzi do wniosku, że nie dadzą rady sprostać tym ideałom, i ci stają się anarchistami i satyrykami, jakby na złość swojemu imieniu.

Znak zodiaku imienia Aleksander

Aleksander to imię przede wszystkim dla wiernego zasadom znaku Koziorożca, dla skrupulatnej Panny, tradycjonalisty Raka i statecznego Byka. Pomocne może być dla Wagi, gdyż temu powietrznemu znakowi dodaje stałości. Mężczyzn ze znaku Lwa wyposaży w arystokratyczne maniery. W Skorpionach rozwinie upór i wytrwałość. Pozostałe znaki zodiaku będzie wiązać z życiem praktycznym i materialnym, a jedynie Ryby i Barany mogą się przeciw temu imieniu buntować.

Gwiazdy, które nadały swojemu synowi imię Aleksander:

Jerzy Dudek

Kasia Figura

Piotr Kraśko

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

313 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent