… by wytężył on swój wzrok
i się góry tej nie lękał,
tylko zrobił pierwszy krok.
Jeśli droga cię przerasta,
to wymaga podzielenia
Bohaterami innego wiersza są leniwe misie, które nie zamierzają złowić ryb na obiad, zamiast tego wolą się bawić. Kiedy w końcu zgłodnieli mają ochotę na smacznego pstrąga, niestety mama przygotowała dla nich nauczkę i nie złowiła dla nich rybek, musieli zrozumieć co to jest głód
by następnym razem słuchać mamy.
Chcesz cofać zegar? Nie zwlekaj z działaniem.
Masz jakieś zadanie? Zabierz się za nie.
Następną część książki stanowi „gra rodzinna”, która zaczyna się od czytelnej instrukcji, opisane zostały wszelkie zasady oraz autor zostawił trochę wolności w działaniu by dopasować zadania odpowiednie dla naszego dziecka. Dalej zostały zamieszczone dwie „mapy marzeń”, na których dziecko ma za zadanie umieścić swoje duże i małe marzenia.
Następnie znajdziemy 4 tablice, na których widnieją kategorie, gdzie zapisywać należy punkty zdobyte za pozytywne zachowania i osiągnięcia. Umieszczone zostały m.in.: sprzątanie zabawek, pomaganie w domu, zabawy ruchowe, nauka wierszy i piosenek, prace plastyczne, samodzielność. Znajduje się także miejsce na ocenę rodzica za całokształt zachowania i determinację w działaniu. W tych kategoriach dziecko otrzymuje dodatnie punkty, wtedy gdy na nie zasłuży. Nie ma obowiązku, by każda kategoria codziennie była oceniania. Jeżeli dziecko w danym dniu nie wykonało danej czynności, pozostawiamy wolne pole. Jest również jedna kategoria, w której dziecko otrzymuje ujemne punkty – za złe zachowanie, krzyk, bicie itp.
Autor bardzo dokładnie opisał sposób działania, by wiedzieć kiedy i w jaki sposób oceniać dziecko. Podał również przykładową punktację, by rodzicom było łatwiej zrozumieć mechanizm działania. Dziecko zdobywa punkty i może je wymieniać na duże lub małe marzenia. Kiedy zechce wymienia swoje punkty na np. wyjście do kina. Odejmujemy wtedy daną liczbę punktów od ogólnej puli.
W ten sposób dziecko uczy się podejmować decyzje i dokonywać wyborów oraz łatwiej zrozumie konsekwencję w działaniu. Wiedząc, że za dobre zachowania w przyszłości czeka je nagroda, chętniej będzie wykonywać powierzone mu zadania. Gra pomocna będzie również w nauce systematyczności i długofalowego działania, aż do osiągnięcia celu.
Na końcu książki zawarte zostały motywacyjne zakładki, które mają wspierać dziecko w swoich dążeniach.
Uważam, że książka jest godna polecenia. Posiada duży format (większy niż A4), została stworzona w czytelny i schludny sposób. Może być pomocna w trzymaniu naszych dzieci w ryzach, nagradzaniu ich pozytywnych zachowań i pokazująca konsekwencje za zachowania negatywne.
Monika Widurska
www.mamamonia.blog.pl
Zarządzanie marzeniami. Poezja motywacyjna dla dzieci
autor: Michał Zawadka
ilustracje: Anita Graboś
Wydawnictwo Mind&Dream listopad 2014
oprawa: twarda, grzbiet prosty
format książki B4 235×330
ilość stron: 32