📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Zaburzenia odżywiania bardzo często dotykają dzieci i nastolatków. Młode osoby są wyjątkowo podatne na wpływ mediów społecznościowych, presję rówieśniczą i kulturowe wzorce dotyczące wyglądu. Dążenie do „idealnej” sylwetki, gdy organizm wciąż się jeszcze rozwija, może prowadzić do poważnych problemów emocjonalnych i zdrowotnych.

Dzieci i młodzież najczęściej borykają się z takimi zaburzeniami odżywiania jak anoreksja, bulimia, zespół kompulsywnego objadania się czy ortoreksja. Warto wiedzieć, jakie sygnały mogą świadczyć o problemie i jak odpowiednio na nie reagować. Pomocna może okazać się także konsultacja z psychiatrą online na portalu Psychomedi.pl. Sprawdź, jakie objawy powinny wzbudzić Twoją czujność!

Brak zainteresowania jedzeniem

Młode osoby dopiero odkrywają swoje preferencje smakowe. Zwykle chcą wiedzieć, co będzie podane na obiad lub kolację, ponieważ nie wszystko im smakuje i nie zawsze mają ochotę na próbowanie nowości. Jeśli dziecko nie jest zainteresowane posiłkami, nie ma apetytu, a sam temat jedzenia wywołuje drażliwość, może to być sygnał problemów z odżywianiem.

W takim wypadku warto obserwować, czy Twoja pociecha unika jedzenia celowo, eliminuje kolejne produkty z diety lub wykazuje lęk przed przybieraniem na wadze. Jeśli brak apetytu utrzymuje się dłużej, nie jest spowodowany infekcją i towarzyszą mu zmiany nastroju, nie czekaj, tylko umów się na konsultację psychiatryczną. Im szybciej Twoje dziecko skorzysta z profesjonalnej pomocy, tym większa szansa na skuteczne wsparcie i powrót do zdrowych nawyków żywieniowych.

Nadmierne zainteresowanie własną wagą

Nastolatki bardzo często zwracają uwagę na swoją wagę i porównują się do rówieśników. Sam fakt dbania o sylwetkę, chęć schudnięcia lub nabrania masy mięśniowej nie jest niczym złym. Jednak, gdy młoda osoba jest bardzo niezadowolona ze swojego wyglądu, obsesyjnie kontroluje swoją wagę, liczy każdą kalorię lub unika jedzenia w obawie przed przytyciem, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że boryka się z zaburzeniami odżywiania.

Niepokojące jest przede wszystkim częste ważenie się, np. kilka razy dziennie, przesadne ćwiczenia fizyczne, unikanie posiłków pod pretekstem braku apetytu i wymioty bezpośrednio po jedzeniu. W takiej sytuacji rozmowa z dzieckiem może być trudna, ponieważ osoby dotknięte zaburzeniami odżywiania mają zniekształcony obraz własnej sylwetki i za wszelką cenę chcą schudnąć. Doświadczony psychiatra pomoże w zrozumieniu przyczyn takiego zachowania i zaproponuje odpowiednie leczenie. Może to być zarówno psychoterapia, jak i leczenie farmakologiczne.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

Rodzice i bliscy również powinni uczestniczyć w terapii, aby wspierać swoje dziecko i nauczyć się, jak rozmawiać o jedzeniu i wyglądzie w sposób, który nie pogłębia problemu. Niezwykle istotne jest budowanie atmosfery zaufania, unikanie krytyki oraz wspólne poszukiwanie zdrowych nawyków. Wsparcie specjalistów i bliskich może znacząco pomóc dziecku w odzyskaniu zdrowej relacji z jedzeniem i własnym ciałem.

 

816 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent