13 zasad zdrowego żywienia przedszkolaka

13 zasad zdrowego żywienia przedszkolaka

Dieta przedszkolaka jedzenie dziecka porady dietetyka
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Zasady żywienia dzieci w wieku 4-6 lat

1. Dziecko powinno spożywać 3 posiłki główne – śniadanie, obiad i kolację, oraz 2 posiłki dodatkowe – II śniadanie i podwieczorek. Jeśli dziecko uczęszcza do przedszkola na 8-9 godzin, placówka powinna zapewnić 3 posiłki pokrywające 75% dziennego zapotrzebowania.

2. Posiłki powinny być podawane dziecku o stałych porach co 3-4 godziny, kolacja nie powinna być później niż 2 godziny przed snem.

3. Śniadanie dziecko powinno zjeść nie później niż 2 godziny od pobudki. Jeśli placówka znajduje się daleko od miejsca zamieszkania, warto podać dziecku kanapkę lub niewielki posiłek mleczny przed wyjściem z domu.

4. Dieta powinna zawierać produkty z każdej kategorii żywności (warzywa, owoce, produkty zbożowe, mięso i przetwory, ryby, mleko i produkty mleczne, tłuszcze) i być urozmaicone w każdej kategorii.

5. Podstawowym napojem w ciągu dnia powinna być woda mineralna. Przedszkolak potrzebuje dziennie ok. 1700ml płynów (w upalne dni i przy zwiększonej aktywności fizycznej oraz w czasie choroby – więcej).

6. Codziennie w diecie dziecka powinny znaleźć się przetwory zbożowe z pełnego przemiału, mleko i produkty mleczne oraz warzywa i owoce.

KURSY ONLINE:
Kurs online Zrelaksowana MamaZrelaksowana Mama
Jasna, zwarta, praktyczna, mądra i nowoczesna pomoc online
w wychowaniu dzieci. Sprawdź!

7. Chude mięso powinno być spożywane nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu, drób bez skóry – 2-3 razy w tygodniu, natomiast ryba obowiązkowo 1-2 razy w tygodniu.

8. Przedszkolak może zjeść 3-4 jaja tygodniowo.

9. Do przyrządzania potraw należy korzystać z tłuszczów roślinnych i ograniczać udział tłuszczów zwierzęcych.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

10. Porcję owoców w ciągu dnia można zamienić na porcję soku ze świeżych owoców.

11. W diecie przedszkolaka unikamy dosalania potraw, dosładzania potraw i napojów, słodyczy, ostrych przypraw i marynat, sztucznych barwników i konserwantów.

12. Dzieciom nie podajemy surowego mięsa, surowych owoców morza, serów pleśniowych oraz surowego jaja i niepasteryzowanego mleka.

13. Porcje podawane dziecku powinny zaspokajać jego głód, ale nie powodować przekarmiania.

Dieta dziecka w wieku przedszkolnym porady dietetyka

 

Aneta Strelau

Aneta Strelau

Dietetyk kliniczny z wieloletnim doświadczeniem, wspomaga osoby potrzebujące pomocy w ustaleniu zbilansowanej diety dla osób borykających się z nadwagą, niedowagą czy chorobami dieto-zależnymi. Zajmuje się również poradnictwem dla dzieci objętymi opieką specjalistycznych poradni zaburzeń neurorozwojowych na terenie Warszawy: strelmedica.pl

 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie