Z Jezusem przez Biblię. Recenzja

z jezusem przez biblie
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Książka Z Jezusem przez Biblię trafiła do nas w idealnym momencie, bo krótko przed I Komunią Świętą Julii. Jak każda mama pierwszokomunijnego dziecka wie, to szczególny czas, w którym często porusza się z dzieckiem tematy Boga, wiary i kościoła. Dla dziewięciolatka wiele religijnych spraw wciąż jest niezrozumiałych, a i my, dorośli miewamy kłopot z ich wyjaśnieniem.

Książka Sally Lloyd-Jones Z Jezusem przez Bibilię przychodzi z pomocą!

Historie biblijne autorka przedstawia jak… przygodowe opowieści. W pierwszym rozdziale, w którym wyjaśnia, czym tak naprawdę jest Biblia, pisze dokładnie tak: „Nie, Biblia nie jest księgą zasad ani księgą o bohaterach. Jest przede wszystkim Opowieścią. Opowieścią przygodową […]. Biblia jest jak najpiękniejsza baśń, która w dodatku wydarzyła się naprawdę!”. I tę magię, tę baśniowość czuję się czytając jej książkę. Poczują ją zarówno dzieci jak i dorośli. Rodzice być może odkryją biblijne historie na nowo, a dzieci zamiast zniechęcać się trudnym językiem czy grubością oryginału, z zaciekawieniem będą poznawać Biblię w uproszczonej, dostosowanej do ich wieku i zdolności poznawczych, a przede wszystkim niezwykle intrygującej formie.

Zasiadłam do czytania książki Sally Lloyd–Jones z Julką z ciekawością i pewnym sentymentem. „Z Jezusem przez Biblię” przypomina mi bowiem moją, dziecięcą wersję Biblii, którą dostałam od wujka jako ośmiolatka i którą mam po dziś dzień. Pamiętam, jak byłam nią zafascynowana! Piękne ilustracje i krótkie, ale treściwe teksty biblijnych opowieści przemawiały bardzo mocno do mojego dziecięcego serca i umysłu.

Z książką Sally Lloyd-Jones jest podobnie. Nie! Jest jeszcze lepiej! Autorka w każdym tekście [ a mamy tu „skrót” „Biblii od stworzenia świata aż po czasy po zmartwychwstaniu Jezusa] zwraca się do najmłodszych tonem pełnym ciepła, życzliwości, zrozumienia a jednocześnie z należną przecież też małym czytelnikom powagą.

Opowiadając historię Izajasza, pyta na przykład: „Czy wiesz, co znaczy twoje imię”, a w historii o tym, jak dzieci przyszły do Jezusa, autorka pyta: „Jak myślisz, gdybyś tam wtedy był, czy musiałbyś ustawić się grzecznie w rządku, żeby spotkać się z Jezusem” […]Czy raczej … zachowałbyś się tak jak inne dzieci, które tamtego dnia przyszły do Jezusa? Przybiegłbyś prosto do niego, żeby uniósł cię w ramiona i zakręcił się z tobą w kółko, przytulił, cię i wycałował?”. Czytając z dziećmi tę książkę ma się troszkę wrażenie, jakby to kochająca mama albo babcia snuła tę niezwykłą opowieść… Można się zatracić, zapomnieć się zasłuchać…

Autorką ilustracji do książki jest JAGO – utytułowany ilustrator i autor wielu prestiżowych nagród. Trzeba przyznać, że zaczarował on ją kolorami i świetnie dopasował charakter ilustracji do wieku czytelników. Na każdej stronie spotkamy obrazki, które przemawiają do wyobraźni równie mocno jak same teksty. Mnie osobiście nie do końca podoba się sposób, w jaki Jago przedstawia na ilustracjach ludzi – mają ostre rysy, mało wyraźne i szczerze mówiąc niezbyt ładne twarze, aczkolwiek pasują do ogólnego charakteru ilustracji, które jako całokształt są piękne. Myślę, że spodobają się najmłodszym, a przecież do nich kierowana jest ta książka.

Mogę szczerze polecić tę wydaną w Polsce przez Aetos, napisaną przez angielską pisarkę Sally Lloyd–Jones książkę. Będzie pięknym prezentem na I Komunię Świętą, ale nie tylko. Prosty język i bajeczne ilustracje przemówią już do 4-5 letnich dzieci.

Wspaniałe w tej książce jest to, że czyni Pismo Święte przyjaznym. Historie biblijne przedstawione w skróconej, prostej, pełnej ciepła formie sprawią, że dziecko uzyska wiele odpowiedzi w kwestiach religii, zainteresuje się życiem Jezusa i pozna fundamenty wiary chrześcijańskiej.

Aleksandra Greszczeszyn wokoldzieci.pl

Z Jezusem przez Biblię
Tekst: Sally Lloyd – Jones
Ilustracje: Jago
Więcej informacji: Wydawnictwo Aetos

TUTAJ przeczytasz inne recenzje pisane przez Rodziców!

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent