XVI Dziecięce Spotkania Teatralne w Gliwickim Teatrze Muzycznym

XVI-Dziecięce-Spotkania-Teatralne-w-Gliwickim-Teatrze-Muzycznym
📖 Czyta się średnio w 8 min. 🕑
W tym roku obejrzymy przedstawienia teatrów dziecięcych z Warszawy, Poznania, Krakowa, Bielskap-Białej, Sosnowca. Atrakcją będzie dla wszystkich zapewne spektakl bez słów Noriyuki Sawy z Japonii opowiadający legendę o księżniczce zaklętej w łodygę bambusa. Zachęcamy dzieci do udziału w tej fantastycznej teatralnej imprezie.

W programie:

14 marca 2010 (niedziela) godz. 16.00 – scena GTM przy Nowym Świecie

WSZYSTKO LATA CO MA SKRZYDŁA
Teatr Guliwer w Warszawie

Reżyseria: Jakub Krofta
Scenografia: Marek Zakostelecky
Muzyka: Vratislav Sramek
Premiera: 7 listopada 2009

Oszczędna scenografia, dominacja bieli, żadnych słów, za to dużo humoru i świetne pomysły reżysera.
Fabuła w zasadzie jest dość nieskomplikowana – trzy niemowlaki w wielkim wiklinowym wózku bawią się balonikiem. Balonik, jak to baloniki mają w zwyczaju, ucieka. Niemowlaki wpadają w rozpacz, gdy balonik oddala się coraz wyżej i wyżej. Lament nie trwa zbyt długo, gdyż mali spryciarze obmyślają już, jak odzyskać swoją zgubę. Kombinują całkiem logicznie – jeśli balon poleciał do góry, to nie pozostaje nic innego, niż wznieść się w przestworza i dogonić uciekiniera. Rodzących się w małych głowach pomysłów pozazdrościć mogą maluchom nie tylko dzieci, ale przede wszystkim wyzbyci wyobraźni i marzeń dorośli.

 

Czas trwania spektaklu: 60 minut (bez przerwy)
Dla dzieci: od 3 lat

BILETY:
– I miejsca (parter): norm. 25 zł / ulg. 20 zł
– II miejsca (balkon i loże): 18 zł
– opiekunowie grup (1 opiekun na grupę min. 15 osób) – 1 zł

———————————-

15 marca 2010 (poniedziałek) godz. 9.30 i 11.30 – scena GTM przy Nowym Świecie

BURATINO
Teatr Lalka w Warszawie

wg baśni Aleksego Tołstoja
„Złoty Kluczyk czyli Niezwykłe przygody Pajacyka Buratino”

Adaptacja i reżyseria: Ondrej Spišak
Scenografia: František Lipták
Premiera: 20 listopada 2004

Pajacyk Buratino jest bliskim krewnym drewnianego Pinokia. Powołał go do życia Aleksy Tołstoj w 1936 roku. Podobnie jak Pinokio, został wystrugany z drewna i rozpoczął życie samodzielnie poruszającej się lalki. Buratino – nieświadomy niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą świat – rzucił się w wir najdziwniejszych przygód. Prawdziwe szczęście przyniósł mu dopiero złoty kluczyk, który otworzył przed nim drzwi TEATRU, gdzie miały się spełnić jego marzenia o sławie i radości artysty.

Spektakl „Buratino” to teatralny majstersztyk, laureat wielu prestiżowych nagród. Posiada też ATEST – Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego – przyznany przez Kapitułę Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ

 

Czas trwania spektaklu: 75 min. (bez przerwy)
Dla dzieci: od 6 lat

BILETY:
– wszystkie miejsca (parter): norm. 22 zł / ulg. 18 zł
– opiekunowie grup (1 opiekun na grupę min. 15 osób) – 1 zł

—————————————————–

16 marca 2010 (wtorek) godz. 10.00 i 12.00 – Scena Bajka – Kino Amok

KAGUYA – BAMBUSOWA KSIĘŻNICZKA I INNE BAŚNIE
Noriyuki Sawa (Japonia)

Noriyuki Sawa pochodzi z japońskiej wyspy Hokkaido. Jest członkiem Międzynarodowej Unii Lalkarzy oraz wykładowcą w słynnej praskiej szkole teatralnej DAMU w Katedrze Teatru Alternatywnego i Lalkowego. Od prawie dwudziestu lat przebywa na stałe w Europie (choć zawsze część roku spędza w rodzimej Japonii). W 1996 roku założył własny teatr, z którym objechał cały świat (większość krajów europejskich, USA, Nową Zelandię, Japonię) Jest laureatem wielu prestiżowych nagród teatralnych. Reżyser, aktor, performers. Prowadzi warsztaty teatralne. Do swych przedstawień przygotowuje scenografie i kostiumy. Jest również autorem lalek teatralnych.

Spektakl „Kaguya – bambusowa księżniczka i inne baśnie”:
Legenda o księżniczce Kaguya należy do najbardziej znanych legend japońskich, pochodząca z X wieku. Jest to historia o księżniczce pochodzącej z Księżyca, którą – zaklętą w łodygę bambusa, odnajduje i wychowuje stary, ubogi drwal. Nadaje jej imię Nayotake no Kaguya Hime – Promienna Księżniczka ze Smukłych Bambusów. Po latach, kiedy Kaguya jest już dorosła, musi powrócić na Księżyc, zostawiając na ziemi ukochanego męża…
Drugą część spektaklu stanowią kilkuminutowe etiudy, które zarówno czerpią inspiracje z baśni orientalnych jak i europejskich. Wiele pomysłów i wątków ma swój początek w licznych podróżach Noriego Sawy po całym świecie.

W spektaklach Nori Sawa wykorzystuje różne techniki i rodzaje lalek. Niektóre są maleńkie, inne – przeciwnie – mają wielkość dorosłego człowieka. Część z nich bazuje na tradycyjnych lalkach japońskich (np. bunraku), inne to przedmioty codziennego użytku (jak parasol czy poduszka) które – dzięki znakomitej animacji – Nori obdarza duszą.
Nori Sawa gościł w Polsce tylko dwa razy. Jego spektakl „Fairy Tales” (którego fragmenty będziemy mogli zobaczyć w II części) zdobył nagrodę w kategorii „Za najlepszą animację” na 7 Międzynarodowym Festiwalu „Katowice-Dzieciom” w 2008 roku.

Spektakl „Kaguya i inne baśnie” jest spektaklem non-verbal.

 

Czas trwania spektaklu: 50 minut (bez przerwy)
Dla dzieci: od 7 lat

BILETY:
– wszystkie miejsca: norm. 22 zł / ulg. 18 zł
– opiekunowie grup (1 opiekun na grupę min. 15 osób) – 1 zł

—————————————————–

17 marca 2010 (środa) godz. 9.30 i 12.00 – scena GTM przy Nowym Świecie

KRÓLEWNA ŚNIEŻKA
Teatr Zagłębia w Sosnowcu

Reżyseria: Karol Suszka
Scenografia: Ireneusz Domagała
Choreografia: Henryk Konwiński
Premiera: 6 września 2009

„Królewna Śnieżka” to jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych bajek. Losy dobrej i pięknej, lecz niestety znienawidzonej przez złą macochę Śnieżki oraz siedmiu wesołych krasnali dostarczają dzieciom niezapomnianych emocji. Obok głównych bohaterów pojawią się także zwierzątka, które w swych przepięknych kostiumach oddają charakter poszczególnych postaci. Wszystko to wkomponowane jest w iście bajkową przestrzeń, która przenosi nas w piękny świat bajek.

 

Czas trwania spektaklu: 1 godz. 40 min. (1 przerwa)
Dla dzieci: od 5 lat

BILETY:
– I miejsca (parter): norm. 22 zł / ulg. 18 zł
– II miejsca (balkon i loże): 14 zł
– opiekunowie grup (1 opiekun na grupę min. 15 osób) – 1 zł

—————————————————–

18 marca 2010 (czwartek) godz. 9.30 i 11.30 – scena GTM przy Nowym Świecie

JEŻ
Teatr Animacji w Poznaniu

Reżyseria: Janusz Ryl-Krystianowski
Scenografia: Buba Tomala
Muzyka: Robert Łuczak
Premiera: 21 grudnia 2008

Kobieta i Mężczyzna adoptują Synka – kolczaste dziecko, zamknięte w sobie, nieufne wobec świata, nie umiejące okazywać uczuć i chociaż spragnione czułości, to raniące bliskich przy kolejnych próbach przytulenia. Pod wpływem mądrej, troskliwej opieki przybranych rodziców mały „jeż” traci kolce, uczy się żyć wśród kochających ludzi, dorasta i staje się gotowy, by wyjść na spotkanie świata.
Spektakl powstał na podstawie książek Katarzyny Kotowskiej: „Jeż” i „Wieża z klocków”.

Malarska, intrygująca scenografia Buby Tomali uruchamia uniwersalny, kulturowy kontekst dla poruszanych problemów. Obce dziecięcemu doświadczeniu, a trudne i bolesne dla dorosłych, sprawy zostały opowiedziane językiem teatralnej metafory, poetyckim znakiem, obrazem i dźwiękiem.

Czas trwania spektaklu: 1 godz. (bez przerwy)
Dla dzieci: od 11 lat

BILETY:
– wszystkie miejsca (parter): norm. 22 zł / ulg. 18 zł
– opiekunowie grup (1 opiekun na grupę min. 15 osób) – 1 zł

—————————————————–

19 marca 2010 (piątek) godz. 9.30 i 11.30 – scena GTM przy Nowym Świecie

FERDYNAND WSPANIAŁY
Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej

Adpatacja i reżyseria: Lucyna Sypniewska
Scenografia: Jan Polivka
Muzyka: Krzysztof Maciejowski
Konsultacje choreograficzne: Tomasz Wesołowski
Premiera: 30 listopada 2008

„Ferdynand Wspaniały” Ludwika Jerzego Kerna to jedna z najbardziej znanych i lubianych książek dla dzieci – opowieść o psie, który pewnego dnia śni, że jest człowiekiem…

W spektaklu Banialuki Ferdynand odbywa bajkową, pełną fantazji i humoru podróż przez ludzki świat. Choć jest to świat całkiem zwyczajny wszystko tu jest niezwykłe: kudłaty pupil przechadza się na dwóch łapach najpiękniejszą ulicą w mieście, odwiedza sławnego krawca, zdobywa złoty medal a nawet rozprawia się z szajką złodziei… Swoją ogładą, urokiem osobistym i manierami wyróżnia się z tłumu obywateli i szybko obdarzony zostaje mianem Ferdynanda Wspaniałego, stanowiąc wzór uczciwego i prawego postępowania.W nowej roli udaje mu się nawet pokonać wrodzoną niechęć do kotów, licznie zapełniających scenę.

Żywe tempo, barwne kostiumy, wpadające w ucho piosenki, tańce i zabawne zdarzenia czynią spektakl niezwykle wesołym i dynamicznym widowiskiem. Pomysłowa, wielofunkcyjna scenografia Jana Polivki, która daje możliwość dowolnego kształtowania przestrzeni scenicznej, pozwala uwierzyć, że przygoda Ferdynanda mogła rozegrać się całkiem współcześnie, tuż obok każdego widza; kolorowa i wysmakowana, pełna bajkowych, zabawnych rekwizytów i lalek przenosi w świat dziecięcych fantazji i wruszeń.

Ogromnym walorem przedstawienia jest sympatyczny, ujmujący bohater, grany przez Konrada Ignatowskiego. Ferdynand jest postacią tak przyjacielską i pełną wdzięku, że zapewne podbije serce każdego malucha.
Ciepła, humorystyczna, znakomicie zrealizowana historia Ferdynanda zachwyci nie tylko najmłodszych widzów .

 

Czas trwania spektaklu: 1 godz. (bez przerwy)
Dla dzieci: od 4 lat

BILETY:
– I miejsca (parter): norm. 22 zł / ulg. 18 zł
– II miejsca (balkon i loże): 14 zł
– opiekunowie grup (1 opiekun na grupę min. 15 osób) – 1 zł

—————————————————–

20 marca 2010 (sobota) godz. 15.00 – Scena Bajka – Kino Amok

BAŚŃ O RYCERZU BEZ KONIA
Teatr Groteska w Krakowie

Reżyseria: Janusz Ryl-Krystianowski
Scenografia: Jacek Zagajewski
Muzyka: Robert Łuczak
Konsultacje muzyczne: Jacek Stankiewicz

Współczesna baśń Marty Guśniowskiej o Rycerzu bez Konia i Koniu bez Rycerza, którzy wędrują przez świat i szukają siebie nawzajem. Dowcipne żonglowanie baśniowymi motywami, zaskakujące zwroty akcji: Księżniczka sama więzi się w wieży, wybrakowanym Rycerzem (bo bez Konia) gardzą i Łotrowie i groźny Smok, czarodziejka nie umie czarować, a krwiożerczy nietoperz okazuje się być
malutką…

Opowieść z przymrużeniem oka, a jednocześnie z morałem. Humorystyczne piosenki i dialogi oraz dobry rytm przedstawienia – bajka dla młodych widzów, ale śmiać się będą także dorośli. Nieschematyczne perypetie bajkowych bohaterów zaskoczą niejednych znawców bajek.

 

Czas trwania spektaklu: 1 godz. 10 min. (1 przerwa)
Dla dzieci: od 4 lat

BILETY:
– wszystkie miejsca: norm. 22 zł / ulg. 18 zł
– opiekunowie grup (1 opiekun na grupę min. 15 osób) – 1 zł

Wszystkie zdjęcia pochodzą z materiałów prasowych wymienionych Teatrów.

Autor tekstu : Basia Krawczyk

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent