Trzecia edycja konkursu Edukacja Ekologiczna jest sztuka

Wyniosła i przyjaciele. Recenzja książki dla dzieci

Wyniosła i przyjaciele. Recenzja książki dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Próbowaliście kiedyś przybliżyć dzieciom świat owadów? Nie pszczółek, motyli czy innych piękności, tylko pospolitych… much? Niekoniecznie z poziomu łapki na wyżej wymienione? Przyznaję się, że ja nie, no bo co niby ciekawego można opowiedzieć o tych owadach?

Danuta Marć udowodniła, że mucha może zostać głównym bohaterem książki. Mało tego, książki składającej się z kilku opowiadań.

Mucha Wyniosła nie nosi swego imienia bez przyczyny. Już od pierwszych stron wiemy, że jest zarozumiała, a fakt, iż często robi za wolnego słuchacza w szkolnej klasie, tylko dodaje jej pewności siebie. Ani trzmiel Bombus, ani skakun Bajdorek nie mają z nią łatwego życia, choć zbyt blisko tego drugiego mucha woli nie przysiadać. Znajomy znajomym, ale pająk to jednak pająk i ostrożności nigdy za wiele.

„Mieszkańcy lasu nazywali muchę Wyniosła. Pająk do niedawna myślał, że nadano jej to imię, bo wznosi się zawsze wysoko na swych przezroczystych skrzydłach. Potem przekonał się, że mucha jest nieco zarozumiała i temu zawdzięcza swe miano. Może nawet „nieco” to za mało powiedziane. Była bowiem bardzo zarozumiała.”

Tak to często bywa – jak się okazuje, również w życiu owadów – że z czasem rzeczywistość uczy pokory każdego. Mucha wyniosła jest również łakomczuchem, choć pewnie nigdy się do tego nie przyzna. Pewnego dnia po sutej uczcie na muchomorze nabrała ochoty na deser. Problem w tym, że to deser okazał się łowcą. Oj, źle by się to dla Wyniosłej skończyło, gdyby nie Bombus spieszący na ratunek.

Mamy tu kilka opowiadań, z których dowiemy się, co dla owadów oznacza beztrosko wypluta guma do żucia, dlaczego owadzie konkursy piękności to nie najlepszy pomysł oraz że pogoń za nową przygodą traci na uroku, gdy nie dzieli się jej z przyjaciółmi.

Całości dopełniają ilustracje Anety Krell-Moch przybierające formę komiksową. Lektura nie tylko dla miłośników owadów.

Wyniosła i przyjaciele
Danuta Marć
Dla dzieci 5-12 lat
Format 16,5 x 23,5 cm, str. 64, oprawa twarda
ilustracje Aneta Krella-Moch
Wydawnictwo Bis

Marta Sikorska

Marta Sikorska

Nauczyciel wychowania przedszkolnego, autorka scenariuszy dydaktycznych. Prywatnie adeptka karate kyokushin, oraz mama dwóch uroczych córeczek, razem z którymi pochłania metry sześcienne literatury dziecięcej i nie tylko. Swoją pasją do czytania dzieli się innymi polecając najciekawsze pozycje w swoich recenzjach. Prowadzi bloga ksiazkawdzieci.blogspot.com

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent