Oto główne cechy poszczególnych grup instrumentów klawiszowych pod względem ich funkcjonalności, walorów brzmieniowych i edukacyjnych, oraz wymagań co do warunków użytkowania:
Pianino akustyczne dla dziecka
Pianino akustyczne wymaga stałego miejsca na instrument, zapewnienia odpowiedniej wilgotności pomieszczenia bez gwałtownych zmian temperatury. Konieczne będzie regularne strojenie i konserwacja a w przypadku transportu wyspecjalizowana ekipa. W zamian otrzymujemy piękny dźwięk zbliżony do fortepianowego i możliwość nauki jak najbardziej prawidłowej techniki gry. Wiodący producenci oferują następujące, godne polecenia instrumenty: Petrof – P118 Specjal (instrument renomowanej firmy), Yamaha P-116, Kawai KX-15.
Pianino cyfrowe dla dziecka
Pianino cyfrowe jest o wiele łatwiej przetransportować a nawet przemieścić w obrębie mieszkania. Instrument nie wymaga strojenia. Możemy korzystać z dodatkowych funkcji jak metronom, dodatkowe barwy dźwięków i gra z użyciem słuchawek. Klawiatury najnowszych pianin cyfrowych upodabniają się do instrumentów akustycznych jednak zawsze elektronika ogranicza wpływ grającego na możliwość kształtowania dźwięku. Ciekawe instrumenty znanych marek to: Roland F-120, Yamaha CLP-430 Clavinova, Kawai ES100 (wyjątkowa mobilność i umiarkowana cena).
Keyboard dla dziecka
Keyboard jako niewielki elektroniczny instrument klawiszowy w przystępnej cenie jest powszechnie kupowany na prezenty dla najmłodszych. Posiada różne funkcje dodatkowe jak automatyczne akompaniamenty, brzmienia wielu instrumentów, możliwość zapisu dźwięku oraz współpracy z komputerem. Jednak bardzo lekka, mniejsza i płytsza klawiatura takiego instrumentu, często zupełnie bez dynamiki, uniemożliwia odpowiednie kształtowanie dźwięku i wymusza zupełnie inny sposób grania. Potem bardzo trudno jest przestawić się na klawiaturę pianina czy fortepianu. Polecane modele keyboardów to: Yamaha PSR-E433 (dobry stosunek funkcjonalności do ceny), Casio CTK-5000, Korg PA600.
Do czego służy klawiatura sterująca
Klawiatura sterująca wykorzystywana jest do współpracy z komputerem i sterowania tzw. instrumentami wirtualnymi VST w odpowiednim programie DAW. Służy on do tworzenia muzyki i daje możliwość nagrywania, edycji oraz przetwarzania dźwięków. Pięciooktawowa, dynamiczna klawiatura – czuła na siłę nacisku, może być sercem domowego studia nagrań. Aktualne pozostają pewne braki w możliwości odpowiedniego kształtowania dźwięku w stosunku do akustycznych instrumentów klawiszowych. Wybór klawiatur sterujących jest ogromny. To chyba najszybciej rozwijający się segment produktów, do tego stopnia, że wprost trudno nadążyć za nowościami.
Decyzja o zakupie instrumentu to poważna sprawa
Każdy wybór niesie ze sobą zarówno dodatkowe możliwości jak i ograniczenia. Nie należy się śpieszyć – przed rozpoczęciem nauki lepiej nie mieć żadnego instrumentu niż ten nieodpowiedni. Radzę nie traktować zakupu instrumentu jako lokatę kapitału lub podejmować decyzję pod wpływem impulsu w markecie. Proszę rozważyć możliwość wypożyczenia instrumentu u nauczyciela z możliwością zakupu na własność, jeśli dziecko będzie kontynuowało naukę. Jestem pewien, że dobrze dobrany instrument może ułatwić trudny proces uczenia się a tym samym przysporzyć wiele radości i satysfakcji.
Zabieram dzieci z sieci
Kurs dla rodziców cyfrowych dzieci
Nauka zdalna spowodowała, że twoje dziecko nie odchodzi od komputera nawet w wolnym czasie? Czujesz się bezsilny jako rodzic? Nie wiesz, gdzie wytyczyć granice i jak je egzekwować? Chciałbyś nawiązać z dzieckiem konstruktywny dialog na temat używania mediów elektronicznych?
Ten kurs jest właśnie dla ciebie!
Grzegorz Gibki
Nauka gry na pianinie i elektronicznych instrumentach klawiszowych – Łódź i okolice. http://keyboard-nauka.blogspot.com/