Wróbel co oćwierkał sąsiadów. Recenzja książki

Tytułowy wróbel narzeka na wszystkich dookoła i nie chce zaakceptować nowej sytuacji. Zmienia postawę po tym, jak sroka uświadamia mu, że drzewo, na którym stoi, jest tak naprawdę wspólne. Bajki Pana Poety niosą ze sobą morał, choć nie ma tutaj moralizatorstwa. Pokazywane są zachowania, a nie ma osądów.

Treść książki Wróbel co oćwierkał sąsiadów  nie jest obszerna i zawiła. To krótka i zwarta historia o ptaszku, który przesiadywał na wybranym drzewie, ale pewnego dnia przyleciały na gałęzie też inne ptaki. Wróbel nie umie się z tym pogodzić, obrusza się, krzyczy, złości, głośno krytykuje, komentuje, obraża i oskarża innych. Dostaje się m.in. dzięciołowi, krukowi, kukułkom.

Wróbel nie okazuje swoim sąsiadom ani grama życzliwości i zrozumienia. We wszystkich widzi wrogów. Patrzy na ptaki z wyższej pozycji, jakby uważał się za kogoś lepszego. Morał tej historii podkreślony jest w słowach sroki, która mówi wróblowi,  że drzewo jest wspólne, więc każdy może z niego korzystać i śpiewać.  Przesłanie tej książki jest bardzo klarowne, choć nie ma w niej moralizowania i grożenia palcem. Nie ma oceniania – za to jest pokazywanie konkretnych zachowań i sytuacji, których jesteśmy obserwatorami. Autor nie używa słów typu „tolerancja”, nie buduje definicji, nie mówi wprost np. o empatii, zrozumieniu i akceptacji, tylko je obrazuje, przedstawia poprzez konkretne sceny i sytuacje. 

Dużym atutem książki są gry słowne, które wywołują uśmiech na twarzy dziecka i sprawiają, że lektura jest lekka i przyjemna, choć dotyka poważnych zagadnień.

Autor książki – Pan Poeta – na swojej stronie internetowej (http://panpoeta.pl/) przedstawia się jako „największy bajkopisarz, bo prawie dwumetrowy”. Nazywa się wielkoludem, dla którego frajdą jest zabawa słowem i pisanie wierszowanych bajek dla dzieci. Pan Poeta jest absolwentem polonistyki UJ, pasjonatem językoznawstwa i dumnym tatą. O czym są bajki Pan Poety? On sam tłumaczy,  że o wyzwaniach dzieci. To zabawne historie, które przynoszą czytelnikowi nie tylko śmiech, ale też ważną refleksję i wartościowy morał. O tolerancji są również: „Kura, co tyła na diecie” i „Kruk, co kracze pokrakanie”.

Pan Poeta
Wróbel, co oćwierkał sąsiadów
Data wydania: 13.07.2017
Format: 210mm x 255mm
Liczba stron: 32
Oprawa: twarda
Ilustracje: Joanna Młynarczyk
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Katarzyna Klimek-Michno

Katarzyna Klimek-Michno

Słowo pisane to jej pasja. Ma doświadczenie w pracy w mediach i w branży marketingu internetowego. Jest mamą Martynki i Antosia. Każdego dnia wspólnie pochłaniają książki. Dla Miasta Dzieci przygotowuje m.in. recenzje nowości wydawniczych. 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Wróbel co oćwierkał sąsiadów. Recenzja książki