Weleda
Weleda Baby

Wróbel co oćwierkał sąsiadów. Recenzja książki

Wróbel co oćwierkał sąsiadów Pan Poeta książka dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Treść książki Wróbel co oćwierkał sąsiadów  nie jest obszerna i zawiła. To krótka i zwarta historia o ptaszku, który przesiadywał na wybranym drzewie, ale pewnego dnia przyleciały na gałęzie też inne ptaki. Wróbel nie umie się z tym pogodzić, obrusza się, krzyczy, złości, głośno krytykuje, komentuje, obraża i oskarża innych. Dostaje się m.in. dzięciołowi, krukowi, kukułkom.

Wróbel nie okazuje swoim sąsiadom ani grama życzliwości i zrozumienia. We wszystkich widzi wrogów. Patrzy na ptaki z wyższej pozycji, jakby uważał się za kogoś lepszego. Morał tej historii podkreślony jest w słowach sroki, która mówi wróblowi,  że drzewo jest wspólne, więc każdy może z niego korzystać i śpiewać.  Przesłanie tej książki jest bardzo klarowne, choć nie ma w niej moralizowania i grożenia palcem. Nie ma oceniania – za to jest pokazywanie konkretnych zachowań i sytuacji, których jesteśmy obserwatorami. Autor nie używa słów typu „tolerancja”, nie buduje definicji, nie mówi wprost np. o empatii, zrozumieniu i akceptacji, tylko je obrazuje, przedstawia poprzez konkretne sceny i sytuacje. 

Dużym atutem książki są gry słowne, które wywołują uśmiech na twarzy dziecka i sprawiają, że lektura jest lekka i przyjemna, choć dotyka poważnych zagadnień.

Autor książki – Pan Poeta – na swojej stronie internetowej (http://panpoeta.pl/) przedstawia się jako „największy bajkopisarz, bo prawie dwumetrowy”. Nazywa się wielkoludem, dla którego frajdą jest zabawa słowem i pisanie wierszowanych bajek dla dzieci. Pan Poeta jest absolwentem polonistyki UJ, pasjonatem językoznawstwa i dumnym tatą. O czym są bajki Pan Poety? On sam tłumaczy,  że o wyzwaniach dzieci. To zabawne historie, które przynoszą czytelnikowi nie tylko śmiech, ale też ważną refleksję i wartościowy morał. O tolerancji są również: „Kura, co tyła na diecie” i „Kruk, co kracze pokrakanie”.

Pan Poeta
Wróbel, co oćwierkał sąsiadów
Data wydania: 13.07.2017
Format: 210mm x 255mm
Liczba stron: 32
Oprawa: twarda
Ilustracje: Joanna Młynarczyk
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

887 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
Katarzyna Klimek-Michno

Katarzyna Klimek-Michno

Słowo pisane to jej pasja. Ma doświadczenie w pracy w mediach i w branży marketingu internetowego. Jest mamą Martynki i Antosia. Każdego dnia wspólnie pochłaniają książki. Dla Miasta Dzieci przygotowuje m.in. recenzje nowości wydawniczych. 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent