Wojtek. Żołnierz bez munduru. Recenzja książki

Wojtek żołnierz bez munduru książka dla dzieci

Kiedy książkę wzięłam do ręki po raz pierwszy, pomyślałam, że już mnie niczym nie zaskoczy. Wszak powstało ich kilka o słynnym niedźwiedziu. Postanowiłam przeczytać ją sama, by sprawdzić, czy nadaje się na literaturę dla przedszkolaka.

Przeczytałam pierwsze dziesięć stron, zamknęłam i zaczęło się niecierpliwe oczekiwanie na powrót córek z przedszkola. Brzmi niedorzecznie? Możliwe, ale byłam przekonana, że to jedna z tych książek, przy której dziewczyny będą słuchać do ostatniej strony. Nie pomyliłam się.

Niebywałym atutem jest narracja w pierwszej osobie, a dzieci wolą, gdy historię opowiada niedźwiedź, a nie bliżej nieokreślony autor. A ten szczególny niedźwiedź ma dar opowiadania. Potrafi wytłumaczyć, czym jest wojna, wolność, miłość, rodzina, tak jak nikomu do tej pory się to nie udało.

Wolność to takie miejsce, które jest w nas, którego nikt nie może nam odebrać.

Tak, jest to książka o czasie wojny, walce o wolność i powojennym braku miejsca w Polsce, dla żołnierzy Drugiego Korpusu Polski. O tęsknocie za krajem, rodziną i życiu żołnierzy. Jednak to opowieść o mądrym i psotnym niedźwiadku, który śpi ze swoim opiekunem, pustoszy spiżarnię i wbrew zakazom, włamuje się do łaźni, by choć przez chwilę zaznać kąpieli. Dzieci słuchają, rozumieją i jednocześnie świetnie się bawią.

Wojtek. Żołnierz bez munduru stał się nicią porozumienia między mną a siedmioletnią córką, której trudno zrozumieć, czemu ludzie sobie dokuczają, robią coś wbrew własnym poglądom albo wyjeżdżają daleko, choć zapewniają o miłości. W końcu mogłyśmy rozmawiać na tej samej płaszczyźnie, z pomocą niedźwiedzia Wojtka.

Marta Sikorska
http://ksiazkawdzieci.blogspot.com/

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

Wojtek. Żołnierz bez munduru
Eliza Piotrowska
180 x 210 mm
96 stron
oprawa twarda
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Święty Wojciech

Wojtek żołnierz bez munduru recenzja ksiązki

Zapraszamy do lektury opinii rodziców o innych książkach!

Marta Sikorska

Marta Sikorska

Nauczyciel wychowania przedszkolnego, autorka scenariuszy dydaktycznych. Prywatnie adeptka karate kyokushin, oraz mama dwóch uroczych córeczek, razem z którymi pochłania metry sześcienne literatury dziecięcej i nie tylko. Swoją pasją do czytania dzieli się innymi polecając najciekawsze pozycje w swoich recenzjach. Prowadzi bloga ksiazkawdzieci.blogspot.com

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie