Wangari Maathai. Kobieta, która posadziła miliony drzew. Recenzja
UD

Wangari Maathai. Kobieta, która posadziła miliony drzew. Recenzja

Wangari Maathai recenzja książki
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Wydawnictwa dziecięce coraz trafniej oceniają potrzeby młodego czytelnika, proponując mu książki o szerokim zakresie tematów, jednocześnie traktując poważnie i na równi z dorosłymi. Dzięki temu do małych rąk trafiają prawdziwe perełki, jak choćby nowa publikacja wydawnictwa Zakamarki: Wangari Maathai. Kobieta, która posadziła miliony drzew. Piękna opowieść o tym, jak dzielić się sercem z całym światem.

Wangari Maathai to pochodząca z plemienia Kikuju działaczka ekologiczna i feministyczna. Walcząc z biedą i głodem, wiedząc zarazem jak ważne są lasy dla bioróżnorodności, sprzeciwiała się ich wycinaniu w Afryce. Była założycielką Ruchu Zielonego Pasa, którego członkinie zasadziły 30 milionów drzew i zapewniały innym miejsca pracy. Za swój wkład w demokrację i pokój, Wangari Maathai otrzymała w 2004r. Pokojową Nagrodę Nobla. Jej biografię, pełną odwagi, determinacji i miłości, poznajemy w książce Francka Prevota.

Wangari Maathai. Kobieta, która posadziła miliony drzew to publikacja, w której zebrano najważniejsze informacje o wspaniałej, afrykańskiej działaczce. Książka podzielona jest na dwie części. W pierwszej, dłuższej, narrator snuje opowieść o dziewczynce zamieszkującej odległy kontynent; dziewczynce, która dzięki swojej mądrości stała się dojrzałą kobietą rozumiejącą potrzebę walki o lepszy świat często kosztem wolności i bezpieczeństwa. Druga część to fakty – ważne daty, mapy, cytaty Wangari i jej zdjęcia.

Całość opisana została przystępnym językiem, w sposób prosty, ale niesamowicie ujmujący. Mimo oszczędnej formy każde zdanie ma tu znaczenie i niesie maksimum treści, dlatego biografia spodoba się każdemu, począwszy od pierwszoklasisty.

Na osobne uznanie zasługuje wydanie książki – większy format i piękne ilustracje pełne kolorów, oddające kulturę afrykańską i niosące dodatkowe ładunki emocjonalne. Każda strona to pełne roślinności obrazy, które były bardzo ważne dla bohaterki. Aurelia Fronty stworzyła równorzędną opowieść, którą można zachwycać się jak dziełami sztuki w muzeum.Wangari Maathai opinie o książce

Świat, w którym żyjemy pędzi do przodu nie zważając na koszty. Zadaniem nas, dorosłych, jest przybliżać dzieciom biografie, wobec których nie można przejść obojętnie, o których trzeba krzyczeć, opowiadać, dzielić się, zmieniając rzeczywistość na lepsze.

Wangari Maathai. Kobieta, która posadziła miliony drzew to jedna z perełek, o których należy mówić głośno. Książka do wspólnego czytania zarówno w szkole jak i w domu, poruszy niejedno małe serce i doda odwagi do zmian, bo jak mówiła sama bohaterka „młodzi mają energię i kreatywność potrzebne do tego, by kształtować zrównoważoną przyszłość.”opinie o książce Wangari Maathai

Eliza Idczak

Wangari Maathai – kobieta, która posadziła miliony drzew
tekst: Franck Prévot
ilustracje: Aurélia Fronty
tłumaczenie: Katarzyna Skalska
wiek 6+
Poznań 2023
format: 26 x 26 cm
twarda oprawa
44 strony
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Zakamarki

276 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent