Vladek – najmilszy wampirek na świecie. Najmilsza niespodzianka. Recenzja książki dla dzieci

Vladek – najmilszy wampirek na świecie
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Vladek to naprawdę sympatyczny wampirek. Może dlatego, że właśnie bardzo daleko mu do wampira z horrorów. Owszem, mieszka w starym zamczysku, ma kły i potrafi się zmienić w nietoperza, ale na tym kończą się jego podobieństwa do przedstawicieli tego gatunku. Krwi nie pija, wielkiej siły nie ma, boi się pająków, a za dnia, zamiast spać, chodzi do szkoły dla ludzi, o czym jego rodzice nie mają zielonego pojęcia.

Niestety, wg Śmierteliny – matki Vladka, przynosi on wstyd wampirom. Jakby się nie starał, nie potrafi zadowolić matki. Ojciec, jak na doświadczonego wampira przystało, woli zachować strategiczną pozycję niby za synem, ale nie przeciw małżonce.

Pewnie tak by to trwało latami, gdyby nie szkolne przedstawienie. Długo by opowiadać, ale żeby nie rzec zbyt wiele, napiszę, że w końcu wielka tajemnica Vladka wychodzi na jaw i to w najmniej pożądanym momencie.

Dochodzi do spotkania rodziny Palowników z nauczycielką Vladka oraz jego przyjaciółką Milką. Jak w tej sytuacji zachowają się obie strony? Czy ludzie mają jakiekolwiek szanse z potężnymi wampirami?

Vladek – najmilszy wampirek na świecie

Ta książka jest ciekawą opowieścią, ale niesie za sobą pewne refleksje. Nie wprost, ale trochę tu problematyki inności.

Bo Vladek nie czuje się ani prawdziwym wampirem, ani też człowiekiem, więc zastanawia się jak to pogodzić, gdzie być sobą. Co zrobić, gdy akceptuje go kilka osób, ale też dla kilku zawsze jest dziwadłem i odmieńcem.

Polecam jako lekturę nie tylko dla dzieci, bo może nam pokazać, jak w imię dobra dziecka i naszych ambicji wobec niego, możemy wyrządzić mu krzywdę. Dowiecie się też, czy aby na pewno wiecie, co tak naprawdę reprezentują sobą współczesne wampiry.

Życzę miłej lektury – także tym, którzy nie czytali poprzednich części.

Vladek – najmilszy wampirek na świecie. Najmilsza niespodzianka
Autor: Anna Wilson
Ilustracje: Kathryn Durst
Format: 212×151 mm