Ten drugi. Opowieść Misia Fredka. Recenzja

Ten drugi Impuls recenzja książki
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Literatura dziecięca pełna jest miłości, czułości, współczucia, przyjaźni – dobrze ponieważ są to przejawy naszej codzienności, relacji międzyludzkich. Jednak oprócz nich nie zawsze stałym elementem życia są również te złe momenty, które rodzą trudne uczucia, które są jeszcze trudniejsze do zobrazowania i przekazania w odpowiedni sposób dla dziecka.

Jest to niebywały zaszczyt dla mnie, że mogę zrecenzować tak ważną książkę. Ważną – ponieważ pomimo pozornie błahego sposobu przekazu – mówi o rzeczach „ważnych”.

Autorka w mistrzowski sposób posługując się perspektywą Misia Fredka opisuje na poziomie dziecięcej wrażliwości jak również logiki niezwykle ciężki moment utraty maleństwa oraz przeżycia rodziców z tą sytuacją związane.

Moje słowa nie są w stanie oddać tej niezwykle ciepłej historii o szczęściu, które w postaci malutkiego chłopczyka zagościło w sercu Mamusi i Tatusia, późniejszej tragedii związanej z jego utratą oraz powolnym powrocie do równowagi, radzeniu sobie z emocjami a finalnie szczęśliwe pojawienie się w domu 5-letniego Drugiego Chłopca. To dzięki niemu Rodzice zaczęli znów się uśmiechać. W ten sposób zamknęła się sinusoida życia 5 bohaterów – Mamy, Taty, Chłopca, który stał się chmurką, Drugiego Chłopca, który odnalazł Dom i Rodzinę oraz misia Fredka – bohatera, który nie wypowiedział na głos ani słowa, ale dzięki swej milczącej narracji stał się moim ulubieńcem.

Ukłon z mojej strony dla autorki za wirtuozerię słowa.

Pomimo trudnego tematu sposób przedstawienia historii wspaniale wpasował się w perspektywę moich dzieci. Po przeczytaniu opowieści długo rozmawialiśmy o trudnych momentach, rodzinie, narodzinach dzieci z moimi 3 i 5-latką. Bez traumy, strachu, które tak często towarzyszą dorosłym na myśl o smutnych momentach w życiu. Tymczasem u dzieci akceptacja wszystkich doświadczeń w życiu jest niesamowita – wystarczy im tylko w odpowiedni sposób przedstawić problem czy też sytuację a one ją bezwarunkowo akceptują jako stały element naszej codzienności.

Jeszcze raz – bardzo polecam tę lekturę zamiast kolejnej pozycji o księżniczkach lub smokach.

Inteligentne bowiem pokazywanie i oswajanie z rzeczywistością pozwala dziecku przygotować się do życia i łatwiej mu zrozumieć jego różnobarwną, czasem skomplikowaną sinusoidę.

Natalia Cieślak

Zapraszamy do działu recenzji Miasta Dzieci!

Ten drugi. Opowieść Misia Fredka
Marta Szloser