Święta królowa Jadwiga, recenzja książki dla dzieci

Święci Uśmiechnięci Jadwiga opinie o książce
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Święta królowa Jadwiga to kolejna część serii Święci uśmiechnięci autorstwa Elizy Piotrowskiej, którą mieliśmy przyjemność przeczytać. Jeśli lubicie inne wierszowane żywoty świętych wydane przez wydawnictwo Święty Wojciech, to i ta opowieść przypadnie Wam do gustu.

Serię Święci uśmiechnięci wyróżnia kilka cech. Najważniejszą z nich jest przystępny język. Autorka pisze o świętych nie tylko rymowanym, rytmicznym, przyjemnie brzmiącym wierszem, ale przede wszystkim pisze w sposób zrozumiały dla młodego czytelnika. Słownictwo i szczegółowość biografii są dostosowane do potrzeb najmłodszych. Dodatkowo, choć królowa Jadwiga, żyła w czasach średniowiecznych, to tło obyczajowe i kulturalne jest dość mocno rozbudowane. Autorka porusza tu kwestię innego traktowania chłopców i dziewczynek, problem dziedziczności tronu przez męskich potomków, planowanie zaślubin książąt i królewien już w dzieciństwie. A wszystko to w taki sposób, że dziecko zrozumie i zapamięta realia średniowiecznej codzienności.

Kolejną cechą serii wartą wyróżnienia jest jej historyczna zgodność. W biografii pojawiają się autentyczne, ważne wydarzenia z życia bohaterów. W przypadku Jadwigi jest to, między innymi, jej dzieciństwo spędzone w Wiedniu czy samodzielne objęcie tronu w Polsce. Wiele dat i ważnych wzmianek autorka słusznie zamieszcza w przypisach. Dzięki temu dociekliwi poznają jeszcze więcej faktów z życia Jadwigi, a daty i szczegóły nie psują wiersza i nie przeładowują go suchymi faktami.

Z punktu widzenia dziecięcego czytelnika najważniejsze będą z kolei ilustracje obecne na każdej rozkładówce. To wśród całostronicowych, kolorowych ilustracji umieszczono tekst wiersza. Tak, jak w innych tytułach z tej serii, tak i w Świętej królowej Jadwidze na końcu znajduje się krzyżówka, której pytania odnoszą się do tekstu książki.

Moim zdaniem biografia królowej Jadwigi to wyjątkowo udana część tej serii. Jej celem jest nie tylko propagowanie wartości katolickich, ale też przekazanie wiedzy historycznej, o tej niezwykle ważnej postaci.

Ewelina Zielińska

Święta królowa Jadwiga. Święci uśmiechnięci
Eliza Piotrowska
Liczba stron: 48
Wymiary: 195 x 195 mm
Oprawa: twarda
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Święty Wojciech

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent