Stało się coś złego – recenzja przewodnika dla dzieci i dorosłych

stało się coś złego recenzja
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Rozwój technologii zapewnił nam dostęp do informacji z całego świata. Jest to niewątpliwy atut dzisiejszych czasów, pod warunkiem, że umiemy sobie dawkować spływające zewsząd informacje. Dla dzieci nie jest to oczywiste. Coraz częściej otaczane przykrymi, niezrozumiałymi informacjami, przed którymi nie zawsze można je ochronić, tracą poczucie bezpieczeństwa co prowadzi do rozwoju lęków. Jak przygotowywać na kryzysy? Jak o nich rozmawiać? Na te i inne pytania odpowiada książka dr Dawn Huebner Stało się coś złego. Jak sobie radzić ze złymi wiadomościami, skierowana do dzieci od 6 do 12 lat.

Autorka, dr Dawn Huebner, to mieszkająca w Stanach Zjednoczonych psycholożka kliniczna specjalizująca się w terapii dzieci z zaburzeniami lękowymi. Nagradzana specjalistka udziela też wywiadów w mediach i występuje na platformie TEDx. Jej wieloletnie doświadczenie w pracy zaowocowało powstaniem przewodnika, który ma ułatwić dorosłym przeprowadzenie rozmowy z najmłodszymi o poważnych, trudnych wydarzeniach, które nie przytrafiły im się bezpośrednio.

Książka podzielona jest na dziesięć krótkich rozdziałów, które zgodnie z założeniem autorki powinno się czytać w towarzystwie osoby dorosłej, która wraz z dzieckiem uczestniczyć będzie w procesie terapeutycznym. Tematyka nawiązuje do uniwersalnej wiedzy, która prezentuje konkretne rozwiązania i zmianę perspektywy czytelnika w obszarze wyciszania, weryfikacji informacji, zrozumienia swoich emocji czy zadbania o nastrój. Wszystko po to, by dorośli nauczyli się informować o przykrych wydarzeniach, a dzieci umiały zadbać o bezpieczeństwo psychiczne w obliczu ogólnego kryzysu.

Walorem pozycji jest prosty język, który trafi zarówno do sześciolatka, jak i dwunastolatka. Bez elementów strachu czy nerwowości, ale z użyciem porównań, schematów i komiksowych ilustracji, autorka podsuwa cenne wskazówki i konkretne sposoby radzenia sobie w obliczu zagrożenia. Co istotne, na kartach książki znajdują się też zadania opierające się na rysowaniu oraz pisaniu, służące lepszemu przyswojeniu tematu. Jeśli czytelnik nie chce rysować po kartach książki, ma możliwość wydrukowania zadań pod adresem internetowym wydawnictwa ToTamto, podanym we wstępie.

Stało się coś złego to książka dla tych, którzy chcą nauczyć się przekazywać trudne informacje z zachowaniem szacunku do uczuć dziecka, sprawić, żeby najmłodsi umieli spojrzeć na swój niepokój z innej perspektywy. Należy jednak pamiętać, że lektura nie zawiera listy konkretnych tematów, mimo to jej kompleksowa treść sprawdzi się przy każdym zmartwieniu i pomoże zachować siły na przyszłość.cos zlego4

Eliza Idczak

Stało się coś złego
Wiek: 9–12 lat
Autorka: Dawn Huebner
Autorka ilustracji: Kara McHale
Tłumaczenie: Paulina Broma
Data wydania: 23.02.2022 r.
Oprawa: twarda
Ilość stron: 80
Format: 150×226 mm
Więcej informacji totamto.com.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent