Sprawdzone sposoby na lepsze samopoczucie noworodka

Sprawdzone sposoby na lepsze samopoczucie noworodka
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Dlaczego noworodek ma wzdęcia?

Wzdęcia u noworodka mogą mieć różne przyczyny. Najważniejsze spośród nich to niewłaściwa technika karmienia piersią oraz zbyt duże i nieregularne odstępy pomiędzy kolejnymi posiłkami. Maluch ponadto może nie tolerować niektórych składników pokarmowych, a ponieważ jego układ trawienny nie jest w pełni wykształcony, karmiąca mama powinna zadbać o właściwą dietę. Wzdęciom u noworodków sprzyjają ponadto stres i zmęczenie oraz zbyt łapczywe jedzenie. Bywa też, że kłopoty z brzuszkiem spowodowane są zaburzeniami wchłaniania jelitowego oraz ich uchyłkowatością. Znając przyczyny problemów trawiennych u maluchów łatwiej będzie im zaradzić. Jeśli karmisz piersią, a Twój noworodek cierpi z powodu wzdęć, przyjrzyj się swojej diecie. Powinnaś unikać produktów nasilających wzmożoną produkcję gazów, jak kapusta, brukselka, kalafior, brokuły, bób czy fasolka. Nadmiar nabiału w Twoim codziennym menu może z kolei spowodować u dziecka nietolerancję laktozy, dlatego nie należy przesadzać z serami, jogurtami bądź maślankami. Co jeszcze może zaszkodzić maluszkowi? Słodycze oraz inne produkty bogate w cukry, jak np. słodziki czy gazowane napoje. Niedojrzały układ pokarmowy noworodka nie poradzi sobie z trawieniem węglowodanów, które ulegając utlenieniu powodować mogą nagromadzenie gazów w jelitach dziecka i wzdęcia.

Wzdęcia u noworodka

Jak objawiają się wzdęcia u noworodków?

Osoby, które po raz pierwszy zostały rodzicami, mogą mieć trudności w rozpoznaniu przyczyn złego samopoczucia u noworodka, dlatego warto wiedzieć jakie są charakterystyczne objawy problemów z brzuszkiem. Dziecko cierpiące z powodu wzdęć ma twardy i wypukły brzuszek, pręży ciało i podkurcza nóżki, a dodatkowo traci apetyt. Po posiłku staje się drażliwe i donośnie płacze, przy czym może też ulewać po karmieniu. Inne objawy to odbijanie oraz oddawanie gazów.

Sprawdzone sposoby na problemy z brzuszkiem

Jeśli Twoje dziecko cierpi z powodu wzdęć, powinnaś podjąć odpowiednie działania, które mogą temu problemowi zaradzić. Chociaż jednym z najbardziej znanych sposobów na kolkę u niemowląt jest podawanie herbatki z kopru włoskiego, w przypadku noworodków może ona spowodować reakcję alergiczną. Zdecydowanie lepiej jest więc sięgnąć po bezpieczniejsze metody. Jakie? Przede wszystkim zastanów się, czy spożywane przez Ciebie posiłki nie zawierają składników mogących przyczynić się do bólu brzuszka maleństwa – wraz z Twoim mlekiem do układu trawiennego noworodka przedostają się substancje, z którymi nie zawsze może on sobie poradzić. Zrezygnuj więc z produktów wzdymających, smażonych i ciężkostrawnych dań, czosnku, kawy, herbaty oraz słodyczy, a także tych alergizujących, jak czekolada, cytrusy i orzechy. Zachowaj też umiar w spożywaniu nabiału. A co zrobić, kiedy maluch płacze z powodu kolki? W takich sytuacjach pomocny będzie delikatny masaż brzuszka – wykonuj go okrężnymi ruchami zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, co pomoże pozbyć się nadmiaru gazów i ułatwi wypróżnianie. Inny sposób to położenie maluszka na brzuchu, a także wykonywanie ciepłych okładów. Pamiętaj, że przyczyną wzdęć u noworodków nie zawsze jest niewłaściwa dieta matki. Nadmiar gazów i wywołany nimi ból brzuszka bywa spowodowany nieprawidłową techniką karmienia. Posiłkom powinna towarzyszyć spokojna atmosfera – stres dziecka sprzyja gromadzeniu się gazów w jelitach. Zadbaj też o regularne pory karmienia – głodny maluszek po przystawieniu do piersi będzie jadł łapczywie i w ten sposób może połykać nadmiar powietrza, co również powoduje kolki i ból brzuszka.

422 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent