Rybołów. Ciekawostki o polskich ptakach

Rybołów ciekawostki
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
W naszej części świata problem ten ma współcześnie charakter typowo polski.
Gdzie indziej Rybołowy raczej są przedmiotem podziwu – charakterystyczna sylwetka hen wysoko na niebie, spektakularne połowy. Amerykanie np. wystawiają platformy gniazdowe dla Rybołowów – tak jak my dla naszych Bocianów.

To ptaki dalekich wędrówek. Europejskie na zimę lecą aż do południowej Afryki.
Te skandynawskie zapuszczają się na nasze tereny – bywa, że z fatalnym skutkiem.
Nasze – to jedne z najrzadszych ptaków. W Polsce każdego lata zamieszkuje ich zaledwie około 20-30 par. Lokalizacja ich gniazd otoczona jest największą tajemnicą. Ale ptaki chcą i muszą jeść, aby żyć. A jedzą praktycznie wyłącznie ryby… Biada tym, które zapuszczą się nad staw, gdzie ryby są hodowane.

I jeszcze kilka faktów:
Rybołów ze swoimi wielkimi skrzydłami, rozpiętymi na ponad 2 m, jest stosunkowo delikatnej budowy i średnio waży zaledwie ok. 1,5 kg. Ma to poważne konsekwencje praktyczne: jego ofiary to normalnie ryby długości kilkunastu centymetrów. Chwytanie większych byłoby całkiem ryzykowne. Wielka, zdrowa, więc i silna ryba mogłaby okazać się ostatnią w jego życiu. Palce i szpony Rybołowa są bowiem tak zbudowane, że zaciśnięte  na ciele ofiary trudno od razu uwolnić.
Rybołów namierza swoje zdobycze wzrokiem – potrzebuje zatem czystej, przejrzystej  i najchętniej rozległej wody, aby móc polować.
Dzienne zapotrzebowanie młodych i rosnących ptaków to ok. 450 g pożywienia. Dorosłych – znacznie mniejsze. Rybołowy, w najlepszym razie, spędzają z nami niespełna pół roku – od kwietnia do września.

Jakie szkody w tym czasie może uczynić kilkadziesiąt rozproszonych po kraju ptaków?

Rybołowy, tak jak my i każda inna istota, mają prawo do życia na Ziemi i do jej dóbr.
Rybołowy znają te fakty. Czy my je znamy?…

Hodowco, ciesz się widokiem Rybołowa nad Twoim stawem. To jeden z najrzadszych widoków w Polsce. Bądź na pTAK!

Artykuł zaczerpnięty z wystawy Ptak też Człowiek! zrealizowanej przez organizację pożytku publicznego – Ptaki Polskie. Wystawa jest częścią Kampanii Bądź na pTAK!, prowadzonej dzięki dofinasowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pod honorowym patronatem Ministerstwa Środowiska. Sponsorem Kampanii jest firma AMS S.A., a Partnerem Medialnym Portal ONET.pl

Autor zdjęcia: Paweł Gębski

Zapraszamy do działu z ptasimi kolorowankami Miasta Dzieci!

623 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent