Remiz. Ciekawostki o polskich ptakach

Remiz ptaki polskie
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Samice innych gatunków są bardziej praktyczne i wymagające. U niektórych, przyszły partner musi zapewnić i utrzymać zasobne i bezpieczne terytorium. W naszych warunkach byłaby to co najmniej umowa z developerem, a czasami gotowe mieszkanie lub dom z większym lub mniejszym ogrodem (lub nawet lasem) – i jeszcze dobrze skomunikowany z najbliższym centrum handlowym.

Samiczki Remizów zwiążą się z tym właśnie, który zapewni lepsze lokum dla niej i przyszłych piskląt. Samczyki budują więc charakterystyczne gniazda, które gdzieś nad wodą zwisają z gałęzi niczym wełniana skarpeta. Dobry budowniczy zdobędzie w ten sposób 2 lub 3, a najlepsi nawet 4 żony w sezonie. Co ciekawe, on sam na dobre, a konkretnie do końca sezonu,  zwiąże się tylko z tą ostatnią. Wspólnie z nią zaopiekuje się pisklętami. Poprzednie żony będą same musiały zadbać o rodzinę.
Jeszcze niespełna 100 lat temu chłopi używali zimą gniazd remiza jak ciepłych skarpet lub onucy.
Mésange de Pologne

Artykuł zaczerpnięty z wystawy Ptak też Człowiek! zrealizowanej przez organizację pożytku publicznego – Ptaki Polskie. Wystawa jest częścią Kampanii Bądź na pTAK!, prowadzonej dzięki dofinasowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pod honorowym patronatem Ministerstwa Środowiska. Sponsorem Kampanii jest firma AMS S.A., a Partnerem Medialnym Portal ONET.pl

Autor zdjęcia: Marcin Nawrocki

Zapraszamy do działu z ptasimi kolorowankami Miasta Dzieci!

820 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent