Kukułka, Ciekawostki o polskich ptakach

Kukułka zwyczaje

Kukułkę zna każdy. Każdy wie, co robi i jak się odzywa. Prawdziwy ptak-symbol.

Ale tylko nieliczni ją widzieli. Nic dziwnego!

Podrzucając swoje jaja do gniazd innych ptaków, Kukułka wybrała sobie bardzo ryzykowny sposób na życie i wie, że inni jej za to nie lubią.

Ciągle się więc ukrywa – na wszelki wypadek przed wszystkimi.

Ciągle się też spieszy – jakby nie mogła usiedzieć na miejscu, a konkretnie na gałęzi… Zresztą, nie ma wyboru – bo jak tylko zostanie zauważona, wszystkie ptaki z sąsiedztwa zgodnie rzucą się na nią i przepędzą…

Bywa, że sama – a właściwie sam – to prowokuje. Otóż kukanie samca tak bardzo irytuje inne ptaki, że te zostawiają swoje gniazda i ruszają na intruza. W tym czasie samica podrzuca swoje słynne kukułcze jajo.

Niektóre ptaki, bardziej doświadczone i rozgarnięte, rozpoznają je – i wyrzucą. Inne przygarną jak swoje.

Mimo tych wszystkich przeciwności, każdej wiosny przylatuje do nas 150-200 tysięcy Kukułek. Zaledwie na dwa – najwyżej trzy krótkie miesiące.

Może w Afryce będzie miała trochę więcej spokoju?…

Artykuł zaczerpnięty z wystawy Ptak też Człowiek! zrealizowanej przez organizację pożytku publicznego – Ptaki Polskie. Wystawa jest częścią Kampanii Bądź na pTAK!, prowadzonej dzięki dofinasowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pod honorowym patronatem Ministerstwa Środowiska. Sponsorem Kampanii jest firma AMS S.A., a Partnerem Medialnym Portal ONET.pl

Autor zdjęcia: Mateusz Matysiak

Zapraszamy do działu z ptasimi kolorowankami Miasta Dzieci! 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:przyrodaptaki