Weleda
Weleda Baby

Nie takie miasta straszne, jak się wydają – recenzja książki Miasto potwór

Miasto potwór recenzja książki dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
W czasach telefonów, komputerów i Internetu, wzbudzenie zainteresowania książką to często nie lada wyzwanie. Jednak dla Joanny Guszty i Przemka Liputa takie zadanie to bułka z masłem! Nie wierzycie? Sięgnijcie po książkę Miasto Potwór i sprawdźcie sami!

Miasto – słowo znane, oznaczające miejsce gdzie mieszkamy, gdzie jedziemy na wakacje, gdzie pracujemy albo uczymy się. Miejsce, o którym umiemy zazwyczaj powiedzieć kilka słów, wymienić najważniejsze zabytki, budynki, wyjątkowe restauracje. Niestety coraz częściej to również teren, na którym z powodzeniem można się zgubić – świat pełen pstrokatych kolorów, reklam, samochodów i okazałych wieżowców.

Dokładnie tak samo wygląda Miastoszewo, do którego trafił groźny potwór – bohater książki Miasto Potwór. Oczekując wielkiej uczty, zwierzę przemierza ulice miasteczka, szukając miejsca z widokówki. Niestety szybko okazuje się, że Miastoszewo nie wygląda już tak smakowicie jak na pocztówce. Brak roślinności, brud i ilość reklam na budynkach zniechęcają potwora, obawiającego się zatrucia pokarmowego. Nie rezygnując jednak z posiłku, potwór (i zarazem najlepszy ekspert od miast) postanawia nauczyć mieszkańców podstaw estetyki oraz pomóc im posprzątać miasto. Nieoczekiwanie wychodzi też na jaw, że jego wygląd ma ścisły wpływ na smutki oraz radości mieszkańców. Jak zakończy się sprzątanie miasta? Miastoszewo stanie się kolacją dla potwora czy może mieszkańcy obronią je i nauczą się właściwie o nie dbać? Tego wszystkie dowiecie się, sięgając po książkę.

Opowiadanie Joanny Guszty to niezwykle ciekawa, dydaktyczna propozycja dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, zwracająca uwagę na problematykę przestrzeni miejskiej. Za sprawą prostej narracji i zabawnych wypowiedzi mieszkańców miasta, książkę czyta się szybko i z przyjemnością. Dodatkowo, uwagi potwora i mieszkańców, którzy w trakcie lektury zaczynają rozumieć sens współodpowiedzialności za miejski krajobraz, oprócz wielu chwil dobrej zabawy i śmiechu, korzystnie wpłynie na postępowanie młodych czytelników i wzbudzi troskę o środowisko. W uporządkowaniu wiedzy i niełatwych pojęć pomoże podsumowanie wszystkich zasad, zawarte na końcu książki.

Słowa uznania należą się również za jakość wydania: twardą oprawę, duży format oraz żywe, oddające sens opowiadania ilustracje Przemka Liputa, pełne wielu zabawnych szczegółów.

Miasto Potwór to zatem bardzo dobra lektura dla wszystkich, którym najbliższe otoczenie i tereny wspólne nie są obojętne. Czegoś takiego w księgarniach jeszcze nie było. Zapewniam, że podczas lektury nauczycie się niejednej rzeczy. Sprawdźcie sami, jakie rady ma dla was nasz książkowy potwór. Kto wie, może i was, podobnie jak mieszkańców Miastoszewa, przekona, że zmiany powinniśmy zacząć od siebie i najbliższego otoczenia.

Eliza Idczak

Miasto Potwór
Joanna Guszta
Data wydania: 20.05.2020
oprawa twarda
Format 230×280 mm
Stron 40
Wydawnictwo Kropka

372 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent