Po ilu dniach od zapłodnienia zrobić test ciążowy? Kiedy jest wiarygodny?

Po ilu dniach od zapłodnienia zrobić test ciążowy? Kiedy jest wiarygodny?
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Test ciążowy można łatwo i szybko wykonać w domu. Po ilu dniach od owulacji wykonać test? Czy zawsze jego wynik jest wiarygodny?

Czym jest hCG?

Gonadotropina kosmówkowa, czyli inaczej hCG to hormon produkowany przez zarodek w trakcie ciąży, a następnie przez łożysko. To właśnie jego stężenie wzrasta po zapłodnieniu. Testy ciążowe, bez względu na ich rodzaj (strumieniowy, paskowy, płytkowy) bazują na wykrywaniu zwiększonego stężenia hCG.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Nowoczesne testy pozwalają wykryć obecność hormonu już 7 dni po zapłodnieniu. Standardowo, wykonanie testu zaleca się w pierwszy dzień spodziewanej miesiączki, jeśli krwawienie nie wystąpiło. Najwyższe stężenie hCG obserwowane jest w 10 tygodniu ciąży. Test ciążowy należy wykonywać rano, ponieważ wtedy stężenie hCG w moczu jest najwyższe.

Wskazaniem do wykonania testu ciążowego u kobiet aktywnych seksualnie jest zanik miesiączki występujące samodzielnie lub współistniejące ze wzmożoną sennością, drażliwością piersi, wahaniami nastroju i porannymi nudnościami.

Jaką wiarygodność mają testy ciążowe?

Domowe testy ciążowe płytkowy, paskowy i strumieniowy mają wysoką dokładność (wiarygodność) – od 95 do 99%. Większą dokładnością cechuje się domowy test ciążowy z krwi. Testy wykonywane w laboratorium są jeszcze bardziej dokładne. Ich wiarygodność szacuje się na 100%.

Rodzaje testów ciążowych

Test ciążowy płytkowy (kasetowy) zbudowany jest z dwóch pasków absorpcyjnych. Próbkę moczu oddaje się do pojemnika, a następnie za pomocą pipety nanosi 2-3 krople na płytkę w zaznaczonym miejscu.

Test ciążowy strumieniowy ma specjalną końcówkę, którą należy trzymać pod strumieniem moczu od kilku do kilkunastu sekund. Opcjonalnie, końcówkę produktu można zamoczyć w pojemniku na mocz, zamiast wkładać pod jego strumień.

Test ciążowy paskowy ma formę specjalnego paseczka. Mocz należy oddać do dołączonego pojemnika, a następnie zanurzyć w nim część chłonną paska do miejsca oznaczonego jako max. Po co najmniej 15 sekundach pasek należy wyjąć i położyć na czystej, suchej powierzchni. Wynik należy odczytać do 5 minut od jego wykonania.

Domowy test ciążowy z krwi. W opakowaniu znajduje się specjalny nakłuwacz, którym nakłuwa się opuszkę palca, tak, aby kropelka krwi spłynęła do specjalnego dołka.

Jak odczytać wynik testu ciążowego?

Wynik pozytywny: obecność dwóch różowych pasków: jednego w obszarze kontrolnym (C) i drugiego w obszarze testowym (T).

Wynik negatywny: obecność tylko jednego paska – w obszarze kontrolnym.

Wynik nieważny: brak różowych kresek – niepoprawne wykonanie testu.

Kiedy wynik testu ciążowego może być fałszywie dodatni?

Warto podkreślić, że domowe testy ciążowe wykrywają zwiększenie stężenia gonadotropiny kosmówkowej (hCG) – hormonu, którego wzrost stężenia obserwuje się w ciąży. Nie zawsze jednak wskazuje on na prawidłowo rozwijający się zarodek. Fałszywie pozytywny test ciążowy może wystąpić m.in. z następujących przyczyn:

  • niedawna ciąża np. po poronieniu lub porodzie
  • ciąża pozamaciczna
  • ciąża biochemiczna (wczesne poronienie, tuż po zagnieżdżeniu się zarodka)
  • przyjmowanie leków z hCG (np. jako forma leczenia niepłodności)
  • torbiele na jajnikach
  • niektóre nowotwory
  • nowotwory komórek tworzących łożysko
  • niektóre choroby nerek
  • zaburzenia hormonalne

Kiedy wynik testu może być fałszywie ujemny?

Najczęściej wynik jest jest fałszywie negatywny gdy zostanie wykonany zbyt wcześnie po zapłodnieniu lub niezgodnie z zaleceniami producenta. Warto dla pewności wykonać test 2 razy. Jeśli miesiączka nie wystąpi w planowany dzień cyklu powinno się wykonać test ciążowy. Jeśli wyjdzie on negatywny, a po kilku dniach nadal krwawienie nie wystąpi, warto ponownie wykonać test.

Przypisy

  1. Childerhose, Janet E., and Margaret E. MacDonald. „Health consumption as work: The home pregnancy t. as a domesticated health tool.” Social Science & Medicine 86 (2013): 1-8.
  2. Robinson, Joan H. „Bringing the pregnancy t. home from the hospital.” Social Studies of Science 5 (2016): 649-674.
  3. Cole, Laurence A. „The hCG assay or pregnancy t.” Clinical chemistry and laboratory medicine 4 (2012): 617-630.
  4. https://www.aptekaolmed.pl/blog/artykul/pierwsze-objawy-ciazy-jakie-sa-i-kiedy-wystepuja,45.html

Artykuł sponsorowany

365 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent