Akademia tańca
FMH mobile
Cukrzyca ciążowa a poród – co powinna wiedzieć przyszła mama?

Cukrzyca ciążowa a poród – co powinna wiedzieć przyszła mama?

Cukrzyca ciążowa a poród – co powinna wiedzieć przyszła mama?
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Cukrzyca ciążowa to stan, który może budzić niepokój przyszłej mamy. Diagnoza ta nie oznacza jednak, że podczas porodu na pewno pojawią się komplikacje. Kluczowe jest stosowanie się do zaleceń lekarskich przez cały okres ciąży, przestrzeganie diety, utrzymywanie aktywności fizycznej i regularne kontrolowanie glikemii. Ewentualne powikłania występują najczęściej wtedy, gdy cukrzyca ciążowa przez dłuższy czas jest niewyrównana, przez co doprowadza do makrosomii płodu, czyli nadmiernego wzrostu dziecka w łonie matki. Wyjaśniamy, jakie komplikacje mogą się pojawić.

Jaki wpływ na ciążę może mieć cukrzyca ciążowa?

Cukrzyca ciążowa to zaburzenia gospodarki węglowodanowej występujące u kobiet ciężarnych. W większości przypadków ujawnia się w drugiej połowie ciąży, ale diagnozuje się ją również wcześniej, dlatego ważne jest systematyczne, profilaktyczne badanie stężenia glukozy krwi już od samego początku ciąży, aby odpowiednio wcześnie wdrożyć leczenie, jeśli pojawią się jakieś nieprawidłowości.

Cukrzyca ciążowa może doprowadzić do poważnych powikłań, ale tylko wtedy, gdy jest niekontrolowana. Dzięki odpowiedniemu leczeniu i przestrzeganiu zaleceń dietetycznych kobieta z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej może urodzić zdrowe dziecko. Często zdarza się, że u kobiety występuje cukrzyca ciążowa a poród odbywa się drogami natury bez żadnych komplikacji.

Poród z cukrzycą ciążową – możliwe powikłania

Cukrzyca ciążowa przyczynia się przede wszystkim do występowania makrosomii – nadmiernego wzrastania płodu. Glukoza z krwi matki przechodzi przez łożysko, przez co wysokie stężenie cukru we krwi występuje również u dziecka. Rezultatem jest duża masa urodzeniowa – powyżej 4 kg. Makrosomia może przyczynić się do przedwczesnego porodu. Duże rozmiary dziecka mogą sprawić, że akcja porodowa będzie się przedłużała i konieczne będzie wykonanie cesarskiego cięcia.

Konsekwencje porodu z cukrzycą ciążową, które mogą dotknąć kobiety ciężarnej, to:

  • stan przedrzucawkowy;
  • poród zabiegowy;
  • cesarskie cięcie;
  • poród indukowany;
  • uszkodzenie dróg rodnych i krocza;
  • zwiększona utrata krwi;
  • wielowodzie.

Zagrożenia dla dziecka związane z porodem z cukrzycą ciążową:

  • obumarcie wewnątrzmaciczne;
  • wady wrodzone, głównie cewy nerwowej i serca;
  • niska ocena noworodka w skali Apgar;
  • urazy, w tym dystocja barkowa;
  • niedotlenienie;
  • nieprawidłowy rozwój neurologiczny;
  • niedocukrzenie w okresie okołoporodowym;
  • żółtaczka noworodkowa.

Jak się przygotować do porodu z cukrzycą ciążową?

Podstawą w przygotowaniu do porodu z cukrzycą ciążową jest odpowiednie leczenie i utrzymywanie zdrowego stylu życia. Przyszła mama powinna regularne monitorować stężenie cukru we krwi i przyjmować zalecone przez lekarza dawki insuliny (jeśli została wdrożona insulinoterapia). Niezbędnym elementem leczenia cukrzycy ciążowej jest również dieta połączona z aktywnością fizyczną (o ile nie ma przeciwwskazań). Istotny jest również sen i odpoczynek. Ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia makrosomii u kobiet z cukrzycą ciążową częściej wykonywane jest USG. Między 28. a 36. tygodniem ciąży wykonuje się badanie ultrasonograficzne, oceniające wzrastanie płodu oraz sprawdzające ilość płynu owodniowego.

Poród kobiety ciężarnej chorej na cukrzycę ciążową może różnić się od standardowego porodu. Jeśli w trakcie ciąży nie udało się osiągnąć zadowalającego wyrównania glikemii, rodzącej w trakcie porodu podaje się dożylnie insulinę i glukozę. Jednocześnie monitorowane jest stężenie glukozy we krwi, aby utrzymywała się na odpowiednim poziomie podczas całej akcji porodowej. Jeśli na kilka tygodni przed porodem szacowana masa płodu przekracza 4000 g i istnieje ryzyko wystąpienia dystocji barkowej, lekarz może podjąć decyzję o zaplanowaniu cesarskiego cięcia.

Bibliografia:

Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u osób z cukrzycą 2023 Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. https://ptdiab.pl/zalecenia-ptd/zalecania-aktywni-czlonkowie-2023

Standardy Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników postępowania u kobiet z cukrzycą. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017, 2(5), 215-229. https://journals.viamedica.pl/ginekologia_perinatologia_prakt/article/download/56571/43037

Artykuł sponsorowany

272 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent