Piaskownica pod lupą

Piaskownica-pod-lupą
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Psy i koty coraz częściej traktujemy jak członków rodziny. Zapominamy jednak zbyt często, że mogą one być nosicielami wielu niebezpiecznych dla człowieka chorób. Ich źródłem są najczęściej pozostawione w glebie, piasku lub na trawniku zwierzęce odchody. Parki, ogródki oraz place zabaw – to miejsca, gdzie niebezpieczeństwo zarażenia się groźną chorobą jest największe. Okazuje się, że źródłem problemu są nie tylko bezpańskie psy i koty, ale również zadbane, ale nieregularnie odrobaczywiane zwierzęta domowe.

W jaki sposób zminimalizować ryzyko zakażenia się pasożytem przez Twoje dziecko? Warto stosować się do kilku cennych rad:

– Dokładnie myj dziecku rączki przed jedzeniem, po wyjściu z toalety, po zabawie w piaskownicy i ze zwierzętami!

– Dbaj zawsze o to, aby miało krótko obcięte paznokcie.

– Podczas zabawy w piaskownicy, pilnuj, aby maluch nie brał do buzi foremek oraz brudnych rączek!

– Nie podawaj dziecku nic do jedzenia ani do picia, aż do momentu umycia rąk po zabawie.

– Jeśli masz psa lub kota, pamiętaj, aby go okresowo odrobaczać!

– Pytaj właściciela placu zabaw, czy piasek w piaskownicy był przynajmniej raz w roku wymieniany. To jego obowiązek!

– Zawsze protestuj w sytuacji, gdy ktoś pozwala na zabawę w piaskownicy swojemu czworonogowi. Sama również do tego nie dopuszczaj!

Warto też zapoznać się objawami, które ułatwią Ci rozpoznanie choroby pasożytniczej u dziecka. Pozwoli Ci to na szybką interwencję w takiej sytuacji.

Owsica to najczęściej występująca u dzieci choroba pasożytnicza. Do zakażenia dochodzi, gdy dziecko wkładając do buzi brudne rączki lub przedmiot, połyka znajdujące się na nich mikroskopijne jaja. Jaja mogą przedostać się do organizmu również poprzez zarażone jedzenie, a także z kurzem lub powietrzem. Podstawowym objawem owsicy jest swędzenie okolic odbytu, brak apetytu i bóle brzucha. Dziecko staje się wtedy rozdrażnione, nadpobudliwe, płacze, zgrzyta zębami, obgryza paznokcie oraz nie potrafi się skoncentrować. Dodatkowo przy owsicy może wystąpić moczenie nocne, stany zapalne skóry spowodowane drapaniem, bóle głowy, blada skóra i ogólne przemęczenie.

Lamblioza to choroba, którą wywołują pierwotniaki. Do zakażenia dochodzi na skutek połknięcia cyst. Zarażone dziecko traci apetyt, wymiotuje, ma bóle brzucha i wzdęcia oraz nawracające biegunki, jest stale zmęczone, cierpi na ból głowy i bezsenność. Maluch może mieć także wysypkę, stany podgorączkowe, anemię, duszności, a nawet żółtaczkę. Lamblie powodują zaburzenia w trawieniu węglowodanów i tłuszczy. U dzieci jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do niedożywienia lub upośledzenia rozwoju fizycznego.

Kolejną groźną chorobą pasożytniczą jest bąblowica, wywoływana przez tasiemca bąblowcowego. Objawy tej choroby pojawiają się dopiero po kilku latach od zakażenia. Choroba powoduje bóle brzucha, brak apetytu, żółtaczkę. Zaatakowanie oczu grozi utratą wzroku. Jedyną metodą leczenia tej choroby jest operacja chirurgiczna.

 

571 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent