Opowieści tajemnicze i szalone. Recenzja

Opowieści tajemnicze i szalone recenzja książki
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Wystarczy spojrzeć na okładkę. Mrocznie, tajemniczo, upiornie. Takie wrażenie utrzymuje się również po otwarciu książki. „Opowieści tajemnicze i szalone” zadowolą miłośników literatury grozy. Ci, którzy cenią twórczość Edgara Allana Poe, powinni sięgnąć po jego klasyczne opowiadania, nieco zmodyfikowane na potrzeby młodych czytelników.

„Przygotuj się na solidną dawkę niesamowitości, makabry oraz szaleństwa! Wkraczasz do tajemniczego świata, który cię przerazi, ale także… zafascynuje” – czytamy na okładce książki, na którą składają się cztery opowiadania: „Czarny Kot”, „Maska czerwonej śmierci”, „Żaboskoczek”, „Upadek Domu Usherów”.

I faktycznie, miłośnicy tego rodzaju literatury nie poczują się zawiedzeni. Bo jest i dawka niesamowitości, i makabra, i szaleństwo. A dodatkowo tekst jest bogato ilustrowany. Dzięki temu treść dopełniają obrazy doskonale oddające klimat. Mroczne, ogniste, krwiste i ciemne tła, cmentarzyska, kocury, kreatury, bohaterowie o potwornym wyrazie twarzy.

Groteska i makabra – warstwa graficzna idealnie współgra z tekstową i robi duże wrażenie.

Choć sama nie należę do miłośników literatury grozy, to myślę, że ci, którzy są zwolennikami twórczości Poe powinni sięgnąć po tę propozycję, by sprawdzić, jak wypada na tle opowiadań w oryginalnej wersji oraz innych utworów. Ci, którzy nie interesowali się wcześniej tego typu książkami, mogą natomiast odkryć ich walory literackie. A dzieci? Czy powinny je czytać? Te, które lubią horrory, mogą poczuć się zafascynowane. Myślę jednak, że treść należy dopasować do wieku dziecka i jego etapu rozwoju, a czytanie dopełnić rozmową.

Przykładowo, w opowiadaniu pt. „Czarny kot” mamy do czynienia z bohaterem, który borykając się z problemami alkoholowymi i emocjonalnymi z zimą krwią zarzuca kotu na szyję pętlę i wiesza go na drzewie. A to tylko jeden z przykładów…. Warstwa graficzna niewątpliwie była tworzona z myślą o młodych czytelnikach, ale jeśli chodzi o samą treść…. mam pewne wątpliwości. Na pewno warto uwzględnić różne czynniki i aspekty.

Książki Poe są też flagowym przykładem literatury grozy, zawierają wszelkie jej wyznaczniki, a sam autor jest cenionym twórcą, z którego dorobku czerpali inspirację inni pisarze. Warto więc zapoznać się z jego opowiadaniami, choćby po to, by poszerzyć swoje doświadczenia czytelnicze i wiedzę o literaturze.

Opowieści tajemnicze i szalone
Edgar Allan Poe
forma wydania: książka papierowa
oprawa: twarda
ilustrator: Gris Grimly
tłumacz: Jolanta Kozak
rok wydania: 2017
liczba stron: 144
format: 165 x 224 mm
przedział wiekowy: 14-100
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Nasza Księgarnia

Zapraszamy do działu recenzji Miasta Dzieci! 

 

Katarzyna Klimek-Michno

Katarzyna Klimek-Michno

Słowo pisane to jej pasja. Ma doświadczenie w pracy w mediach i w branży marketingu internetowego. Jest mamą Martynki i Antosia. Każdego dnia wspólnie pochłaniają książki. Dla Miasta Dzieci przygotowuje m.in. recenzje nowości wydawniczych. 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie