O pchle, co uczepiła się kożucha. Recenzja książki dla dzieci

O pchle, co uczepiła się kożucha

O pchle, co uczepiła się kożucha” to niewielka opowieść, która zachwyci każdego fana twórczości Przemysława Wechterowicza. Jak w innych jego książkach, tak i tu, bez żadnego ostrzeżenia wpadamy w niezwykły, baśniowy, oniryczny świat, w którym nic nie jest banalne i oczywiste.

Bohaterką powieści jest pchła, którą poznajemy w chwili, gdy rozstaje się z kotem i zmuszona jest znaleźć sobie nowe lokum. Wyrusza więc na przystanek. Tam spotyka dwa Zające i wraz z nimi wyrusza piętrowym autobusem w poszukiwaniu krainy mlekiem i miodem płynącej.

Historia podróży i pierwszych wrażeń z pobytu w krainie mlekiem i miodem płynącej to opowieść niezwykła, zwariowana i mocno pokręcona, a jej szczegółów nie będę Wam zdradzać. Możecie poczuć się zawiedzeni, jeśli szukacie moralizatorskiej powiastki obyczajowej.

„O pchle, co uczepiła się kożucha” to bardziej szalony sen autora, bajkowe „Pulp fiction”, popis wyobraźni.

Jeśli jednak wrzucicie na luz, weźmiecie głęboki oddech i pozwolicie porwać się tej awanturniczej powieści drogi, to bądźcie pewni, że przeżyjecie niezapomnianą przygodę! Zachwycą Was nietuzinkowe postacie takie, jak Stuknięta Krowa, Flint Westchód czy Niewierząca W Siebie Mucha. Zaskoczy Was całkowicie nieprzewidywalny finał podróży, którą zwieńcza awantura o mleko.

Mocną stroną powieści jest kunszt autora, który bawi czytelnika mądrościami ludowymi płynącymi z ust Zająca, muzycznymi szlagierami w nowych aranżacjach i rewelacyjnymi dialogami.

Na uwagę zasługują też urocze i intrygujące ilustracje Marty Ludwiszewskiej, które w twardej oprawie i na matowym papierze prezentują się zachwycająco.

Tak naprawdę wystarczy, że zajrzycie na tylną okładkę książki. Jeśli znajdujący się tam opis Was rozbawi i zaciekawi, to jest to lektura stworzona właśnie dla Was.

Ewelina Zielińska

O pchle, co uczepiła się kożucha
Przemysław Wechterowicz
Ilustrator Marta Ludwiszewska
Wydanie: pierwsze
Rok wydania: 2019
Oprawa: twarda
Liczba stron: 64
Wymiary: 182×235 mm

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie