O pchle, co uczepiła się kożucha. Recenzja książki dla dzieci

O pchle, co uczepiła się kożucha
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
O pchle, co uczepiła się kożucha to niewielka opowieść, która zachwyci każdego fana twórczości Przemysława Wechterowicza. Jak w innych jego książkach, tak i tu, bez żadnego ostrzeżenia wpadamy w niezwykły, baśniowy, oniryczny świat, w którym nic nie jest banalne i oczywiste.

Bohaterką powieści jest pchła, którą poznajemy w chwili, gdy rozstaje się z kotem i zmuszona jest znaleźć sobie nowe lokum. Wyrusza więc na przystanek. Tam spotyka dwa Zające i wraz z nimi wyrusza piętrowym autobusem w poszukiwaniu krainy mlekiem i miodem płynącej.

Historia podróży i pierwszych wrażeń z pobytu w krainie mlekiem i miodem płynącej to opowieść niezwykła, zwariowana i mocno pokręcona, a jej szczegółów nie będę Wam zdradzać. Możecie poczuć się zawiedzeni, jeśli szukacie moralizatorskiej powiastki obyczajowej.

O pchle, co uczepiła się kożucha to bardziej szalony sen autora, bajkowe „Pulp fiction”, popis wyobraźni.

Jeśli jednak wrzucicie na luz, weźmiecie głęboki oddech i pozwolicie porwać się tej awanturniczej powieści drogi, to bądźcie pewni, że przeżyjecie niezapomnianą przygodę! Zachwycą Was nietuzinkowe postacie takie, jak Stuknięta Krowa, Flint Westchód czy Niewierząca W Siebie Mucha. Zaskoczy Was całkowicie nieprzewidywalny finał podróży, którą zwieńcza awantura o mleko.

Mocną stroną powieści jest kunszt autora, który bawi czytelnika mądrościami ludowymi płynącymi z ust Zająca, muzycznymi szlagierami w nowych aranżacjach i rewelacyjnymi dialogami.

Na uwagę zasługują też urocze i intrygujące ilustracje Marty Ludwiszewskiej, które w twardej oprawie i na matowym papierze prezentują się zachwycająco.

Tak naprawdę wystarczy, że zajrzycie na tylną okładkę książki. Jeśli znajdujący się tam opis Was rozbawi i zaciekawi, to jest to lektura stworzona właśnie dla Was.

Ewelina Zielińska

O pchle, co uczepiła się kożucha
Przemysław Wechterowicz
Ilustrator Marta Ludwiszewska
Wydanie: pierwsze
Rok wydania: 2019
Oprawa: twarda
Liczba stron: 64
Wymiary: 182×235 mm

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent