Nieprzeciętni

Nieprzeciętni
📖 Czyta się średnio w 9 min. 🕑

Kto zostanie „Nieprzeciętnym 2006”? O tym zadecydują słuchacze BIS-ki.
Od dziś można oddawać głosy na swoich faworytów w plebiscycie „Nieprzeciętni”.
Wystarczy wysłać SMS pod numer 7134 (koszt 1,22 zł. z VAT), aby zwiększyć szansę swojego kandydata oraz… wygrać laptopa!

Szczegóły dotyczące sposobu głosowania oraz sylwetki szczęśliwych wybrańców prezentowane są na stronie internetowej www.polskieradio.pl/bis/nieprzecietni

Codziennie, przez dwa najbliższe tygodnie, finalistów plebiscytu będzie można usłyszeć na antenie Radia BIS w paśmie „Popołudnik” (godz. 17.45),.

Ogłoszenie wyników głosowania odbędzie się 24 marca podczas uroczystej gali w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie. Zwycięzca plebiscytu – oprócz tytułu i statuetki „Nieprzeciętny 2006” – otrzyma laptopa, telefon komórkowy, dwuosobową wycieczkę promem do Skandynawii oraz darmowy rok studiów w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Na finalistów plebiscytu również czekają atrakcyjne nagrody.

Poniżej sylwetki szczęśliwych finalistów:

Michalina Drożdżyńska
21 lat, wolontariuszka
SMS o treści – N1

Z własnej inicjatywy zgłosiła się do Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom "Bratek" Niepublicznego Dziennego Ośrodka Rewalidacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego aby jako wolontariuszka pomagać w pracy z dziećmi i młodzieżą z upośledzeniem umysłowym i wieloraką niepełnosprawnością. W roku 2006 systematycznie tj. od poniedziałku do piątku przez 5 godzin dziennie przed swoimi zajęciami szkolnymi pomagała nauczycielom w prowadzeniu zajęć, przygotowywaniu pomocy, karmieniu i czynnościach higienicznych. Warte podkreślenia jest to, że poświęcając swój wolny czas osobom głęboko niepełnosprawnym wykazała bardzo dużą samodzielność i aktywność. Realizując wolontariat chętnie uczestniczyła również w dodatkowych zajęciach (wycieczki, festyny integracyjne), oraz zamieściła w prasie lokalnej artykuł dot. swoich doświadczeń. Istotne jest, że Michalina zaczynając wolontariat swoją przyszłość wiązała z zawodem informatyka, a zdobyte doświadczenia spowodowały zmianę jej planów i obecnie jest studentką pedagogiki a Stowarzyszenie „Bratek” kontynuuje podjętą z nią współpracę, a przyszłości planuje jej zatrudnienie na stałe. Według członków Stowarzyszenia Michalina ma szansę stać się lokalnym liderem wolontariatu na rzecz osób niepełnosprawnych.

Anna Izak
19 lat, bohaterska wolontariuszka
SMS o treści – N2

Ania uratowała życie 58-letniemu mieszkańcowi Poznania, który leżał na ulicy i nie oddychał. Udrożniła mu drogi oddechowe i zrobiła masaż serca. Zafascynowana pierwszą pomocą, zdobywała wiedzę w tej dziedzinie harcerstwie, a potem na kursach. Zajęła pierwsze miejsc w dolnośląskim finale konkursu „Uczę się bezpiecznie żyć – pierwsza pomoc przedmedyczna”. W raz z kolegami z ZS nr 1 zajęła trzecie miejsce na XIV Okręgowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK.

Bogumił Kozioł
23 lata, bohater
SMS o treści – N3

Wykazał się ogromną ofiarnością i determinacją w trakcie katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowicki w Chorzowie. Uratował kilka osób, wyprowadzając ich ze zburzonej hali, zawsze wracając, jak obiecywał, po pozostałych.

Rafał Matuszewski
20 lat, historyk – naukowiec
SMS o treści – N4

Jako uczeń Technikum Ekonomicznego w Raciborzu został podopiecznym Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci i zakwalifikowany jako stypendysta do programu opieki nad uczniami o wybitnych zdolnościach. W technikum zainteresował się historią starożytną – w szczególności starożytną kulturą grecką – której praktycznie nie miał w programie szkolnym. W roku 2006 Rafał zajął I miejsce w eliminacjach krajowych Olimpiady Historycznej uzyskując 100 punktów na 100 możliwych. W historii tej olimpiady był to pierwszy wypadek, że laureatem I miejsca został uczeń technikum. Dzięki temu osiągnięciu został przyjęty na studia do Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych – ponownie jako jedyny absolwent technikum. W tymże roku (2006) opublikował swój pierwszy naukowy artykuł pt. „Historia wykopalisk archeologicznych w Troi” na łamach pisma studenckiego ruchu naukowego „Teka Historyka”. Pismo to, po raz pierwszy w swojej historii, wydrukowało artykuł ucznia szkoły średniej. Rafał nawiązał kontakt z Kołem Naukowym przy Kolegium MISH i brał udział w projekcie naukowym realizowanym przez członków tego koła

Szymon Medalion
20 lat, animator społecznik
SMS o treści – N5

Szymon jest założycielem i v-ce prezesem Stowarzyszenia Inicjatyw Młodzieży (www.sim.rybnik.pl). Jest to stowarzyszenie ludzi młodych dla ludzi młodych, które założył razem z Adrianem Gradem 26 maja 2006 r. We wrześniu 2006 roku Szymon zorganizował kolejną – trzecią już edycję Festiwalu Przeciw Nienawiści, którego głównym celem obok walki z nienawiścią i agresją, jest promowanie twórczości młodych artystów z regionów. Jest też pomysłodawcą i założycielem Małej Akademii Pracy Ekstremalnie Twórczej (MAPET), czyli świetlicy środowiskowej dla dzieci z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, patologicznych, wielodzietnych i potrzebujących, gdzie dzieci mogą spędzać czas i poprzez zabawę zdobywać przydatne umiejętności życiowe, a wychowawcy – głównie studenci uczą się odpowiedzialności i zdobywają doświadczenie pedagogiczne. Warsztaty Efektywnych -Młodzieżowych Animatorów Inicjatyw Lokalnych (E-MAIL) dla młodzieżowych liderów są jego autorskim programem i obejmują swoim zakresem wszystko co jest niezbędne w działaniu młodzieżowego lidera. Dzięki warsztatom E-MAIL młody człowiek może poznać siebie i innych oraz nauczyć się efektywnie wykorzystać swój potencjał. Szymon prowadzi warsztaty dla młodzieży dzieląc się swoim doświadczeniem.

Michał Misiorek
15 lat, społecznik i scenarzysta
SMS o treści – N6

Mimo młodego wieku Michał może poszczycić się wieloma osiągnięciami. Został laureatem gminnego konkursu recytatorskiego. Zajął I miejsce w drugiej i trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu „Mniejszości narodowe w moim regionie", otrzymał I wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Młody ekonomista" (nagroda Marszałka Województwa za osiągnięcia) oraz tytuł „Prymusa Opolszczyzny" (nagroda starosty krapkowickiego za osiągnięcia). Jest pomysłodawca oraz przewodniczącym akcji charytatywnej „Być radosnym", która ma zasięg wojewódzki i pomaga Domowemu Hospicjum dla Dzieci w Opolu. Jest autorem scenariusza do przedstawienia pt. „Niby Czerwony Kapturek", które było wystawiane było w kinie i w szkole w Zdzieszowicach. Publikuje w prasie lokalnej. Bohater reportażu „Młodzi żyją szybciej”, który ukazał się w „Nowej Trybunie Opolskiej”.

Magdalena Nowacińska
19 lat, aktorka i tancerka
SMS o treści – N7

Magda łączy zamiłowanie sportem z talentem muzycznym i promuje historię regionu.

Bierze udział w różnych zawodach sportowych na szczeblu szkolnym, miejskim, wojewódzkim, a nawet międzynarodowym, osiągając sukcesy i zdobywając dyplomy i medale dla swojej reprezentacji.

Zamiłowanie do sportu to tylko część jej działalności. I tak np. miłość do literatury i poezji zaowocowała wyróżnieniem za udział w VI Konkursie Recytatorskim „Róża Poetów".

Przejawia również talenty muzyczne. Gra na gitarze i śpiewa w kościelnym chórze. Należy do TAIZE.

Prawdziwym jej żywiołem jest taniec. W I klasie liceum uzyskała I stopień w kategorii tańców towarzyskich. Obecnie pasję swoją kontynuuje ucząc się tańców średniowiecznych w Bractwie Rycerskim Grodu Chojnów. Jest również wiceprzewodniczącą Szkolnego Klubu Miłośników Legnicy i Regionu. Aktywnie angażuje się we wszystkie prace klubu, mające na celu pogłębienie i promowanie wiedzy o dziejach regionu, jego kulturze oraz kształtowaniu tożsamości regionalnej w kontekście wartości narodowych.

W ramach działalności szkolnego Klubu wzięła udział w realizacji filmu pt. „Legnica. Pegazem przez wieki", który promuje historię miasta. Wystąpiła w rolach: narratorki, aktorki i tancerki. Udziela się w szkolnych inscenizacjach. W ramach zajęć pozalekcyjnych klubu ćwiczy wytrwale różne układy choreograficzne, zarażając swoją pasją i życiową energią szkolne koleżanki, które starają się ją naśladować łącząc przyjemne z pożytecznym.

Mateusz Rajfur
16 lat, piłkarz
SMS o treści – N8

Mateusz jest reprezentantem województwa zachodniopomorskiego w piłce nożnej oraz reprezentantem Polski (zagrał 16 meczów). Czołowy obrońca kraju rocznika 1990.

Wśród jego licznych sportowych sukcesów należy wymienić: Mistrzostwo Polski „Under – 13” (2003 r.) i III miejsce w Mistrzostwach Polski „Under 14” (2004 r.)

Od 2006 roku Mateusz jest uczniem szkoły piłkarskiej we Francji – gra w klubie Girondis Bordeaux i reprezentantem Kadry Polski „Under -17”.

Ewa Sadlik
17 lat, mistrzyni wschodnich sztuk walki
SMS o treści – N9

Swój nadmiar energii „wyładowuje” podczas ćwiczeń filipińskich sztuk walki. Ćwiczy w Szkole Sztuk Walki i Samoobrony „Kobra”. Ze swoimi umiejętnościami wiąże plany na przyszłość – chce zdobyć uprawnienia trenerskie. Nie boi się ciężkich i wielogodzinnych treningów – wie, że tylko w ten sposób może osiągnąć mistrzostwo w tej dziedzinie. Należy do elitarnej „Grupy Zen”, do której zaliczają się najlepsi zawodnicy powołani do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata w Anglii (przynależność do tej grupy wiąże się z jeszcze większą ilością treningów). Do jej dotychczasowych sukcesów należą m.in.: I miejsce na II Mistrzostwach Polski w Filipińskich Sztukach Walki Kalaki Arcanis, III miejsce na

II eliminacjach do Mistrzostw Polski w filipińskich Sztukach walki Kalaki Arcanis o Puchar Mazowsza i Miasta Radzymina, III miejsce na Mistrzostwach Świata w Doce Pares w Mansfield w Anglii (2006 r.) – to największe osiągnięcie na skalę światową dobrze wróży na przyszłość Ewy jako zawodniczki, a dla Zespołu Szkół w Tłuszczu uczennica z takimi osiągnięciami jest powodem do dumy.

Ewa nie zapomina, że wokół są inni ludzie i chętnie prezentuje swoje sportowe umiejętności podczas różnych imprez, festynów, zawodów (Dni Kultury Szkolnej, Dni Tłuszcza, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy).

Piotr Siczek
19 lat, promotor Kurowa
SMS o treści – N10

Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu artykuł o Kurowie (jego rodzinnej miejscowości) został przetłumaczony na 130 języków świata i umieszczony w 130 różnych wersjach językowych Wikipedii, dzięki temu stała się to najbardziej na świecie znana Polska miejscowość. Obecnie tworzy odrębną encyklopedię o Kurowie.

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent