UD

Niedźwiadek szuka przyjaciół czyli o tym jak wielką siłę ma bezinteresowna przyjaźń. Recenzja

Niedźwiadek szuka przyjaciół - pięknie ilustrowana książka o sile przyjaźni
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Wkraczając w wiek przedszkolny dziecko zaczyna odczuwać nowe potrzeby społeczne, w tym budowanie relacji przyjacielskich. Krąg osób poszerza się, ale z powodu braku doświadczenia początkowe relacje przedszkola są nietrwałe, budowane ze względu na przyjemności i wspólne zainteresowanie zabawą. Podyktowane egoizmem i egocentryzmem, dziecko szuka uwagi u każdego. Nie wszyscy są jednak gotowi ofiarować swoją przyjaźń. Co w takiej sytuacji? Temat można przepracować na przykład z książką Moniki Kamińskiej Niedźwiadek szuka przyjaciół.

Po gęstym lesie niesie się hałas. Słychać ciężkie kroki i łamane gałęzie. Spłoszone zwierzęta szybko uciekają w bezpiecznym kierunku, chowają się wśród roślin i w norach, by uniknąć spotkania z postrachem lasu – niedźwiedziem. Zwierz próbuje ich złapać, namówić do wyjścia z ukrycia, ale na próżno. Ostatecznie siada na kamieniu i… zaczyna płakać. Niedźwiedź, choć wielki oraz silny zewnątrz, wewnątrz jest bardzo samotny, smutny i zrezygnowany. Brakuje mu przyjaciół i zabawy. Nagle słyszy cichutki głos jeża, który, choć wystraszony, chce się dowiedzieć, dlaczego zwierz tak głośno płacze. Dobroduszny niedźwiadek otwiera się przed jeżem i od tej pory leśne zwierzęta spędzają ze sobą całe dni. Co takiego robią? I czy to wystarczy, by niedźwiedź poczuł się szczęśliwy? Sięgnijcie po książkę i przekonajcie się sami.Niedźwiadek szuka przyjaciół recenzja książki dla dzieci

Bajka Moniki Kamińskiej to prosta opowieść dla najmłodszych, która otula czułością i empatią do bohaterów. Jest zarówno wspaniałą pomocą dydaktyczną dla pedagogów, jak i rodziców, którzy od najmłodszych lat pragną kształtować światopogląd dzieci, rozmawiać z nimi o zaufaniu, sile bezinteresownej przyjaźni i otwartości na innych. Wzruszająca historia spisana została prostym językiem, a mimo lakonicznej akcji, nie traci uroku. Wręcz przeciwnie, oczarowuje fabułą, a zachowanie przyjaznych bohaterów wzbudza refleksję, która nie daje o sobie zapomnieć nawet po odłożeniu książki na półkę. Na pochwałę zasługuje również sposób wydania. Duży, kartonowy format wpływa na przejrzystość lektury, a mistrzowsko wykonane, nieco melancholijne ilustracje Agnieszki Wajdy przywołują ciepło w sercu i kształtują poczucie estetyki.

Nie powinno się oceniać publikacji po okładce, ale w przypadku książki Niedźwiadek szuka przyjaciół to nawet konieczne, gdyż doskonale odzwierciedla ona to, co znajdziemy w środku. Historia Moniki Kamińskiej wpływa, w atmosferze czułości i ciepła, na tworzący się obraz samego siebie, dlatego powinna znaleźć miejsce w każdej dziecięcej biblioteczce.

Eliza Idczak
Niedźwiadek szuka przyjaciół opinie o książce

Niedźwiadek szuka przyjaciół
Wydawca: Dwukropek
Autor: Monika Kamińska
Ilustrator: Agnieszka Wajda
Ilość stron: 24
Wiek: 3 – 5
Numer wydania: I
Data premiery: 2021-03-24

425 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent