Z mediacji korzystają w szczególności osoby, dla których istotny jest fakt, że mają wpływ na decyzje związane z dalszym życiem swoim i swoich dzieci, że mogą zaoszczędzić sobie, a czasem i dzieciom trudnych emocjonalnie doświadczeń w sądzie.
Podczas sesji mediacyjnych para, która zadecydowała o rozstaniu, ustala przy pomocy mediatora, kto będzie sprawował opiekę nad dziećmi, kto będzie zajmował się sprawami związanymi z edukacją dzieci, opieką medyczną, wakacjami, jak będą wygladać kontakty z dziadkami itp. W ten sposób tworzy się tzw. Plan Opieki Rodzicielskiej. Mediacja zakończona porozumieniem daje szanse na podtrzymywanie silnych więzi między dziećmi a każdym z rodziców, a samym rodzicom większe możliwości na dalsze pełnienie funkcji rodzicielskich.
Godne podkreślenia jest to, jak wiele par, które mają za sobą trudne, nieraz bardzo emocjonalne doświadczenia, potrafi wspólnie z mediatorem pracować nad szukaniem, jak najlepszych rozwiązań dla swoich dzieci. Przychodząc na spotkanie czują się bezradne i zniechęcone ,w trakcie mediacji nabierają przekonania, że osiagnięcie porozumienia jest możliwe.
Warunkiem dobrej i skutecznej mediacji jest umiejętność koncentrowania się na kwestiach, które pozostają do ustalenia. Strony nie dążą do wygranej, jak to dzieje się w sądzie, ale do znalezienia optymalnego rozwiązania.
Oprócz sytuacji zwiazanych z rozstaniem, na mediacje rodzinne zgłaszają się też osoby, które nie mogą dojść porozumienia lub pary, którym zależy na poprawie wzajemnych relacji. Problemami, z którymi spotkamy się w mediacji są także trudności w relacji między rodzicami a dziećmi, nieporozumienia w rodzinie dotyczące spraw majątkowych, dziedziczenia czy spadku, trudności w ustaleniu opieki nad starszymi lub chorymi rodzicami.
Mimo, że mediacje nie są w naszym kraju jeszcze bardzo rozpowszechnione coraz więcej osób korzysta z tego sposobu rozwiązywania konfliktów. Jest to alternatywa dla często długotrwałych i kosztownych rozpraw sądowych. Ustalenia dobrowlnie wypracowane podczas mediacji, są znacznie częściej przestrzegane.
Ważną zaletą mediacji jest to, że nie ma tu strony przegranej. Rozwiązanie ma być bowiem zadowalające dla każdego z uczestników mediacji. Każda mediacja zakończona porozumieniem jest wygraną dla obu stron. Nie tylko daje jasne rozwiązania na przyszłość, ale jednocześnie satysfakcję z poczucia wpływu na sposób rozwiązania własnych problemów.