Dobre i złe przyjaźnie. Recenzja książki

Dobre i złe przyjaźnie recenzja książki dla dzieci GWP
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Książka Dobre i złe przyjaźnie przybliża ważne zagadnienia i może pomóc uświadomić sobie coś, czego wcześniej nie dostrzegaliśmy. Niesie wsparcie młodym czytelnikom w świecie relacji międzyludzkich, zachęca do refleksji i pokazuje, jak pielęgnować więź.

Po co ludziom jest przyjaźń? Jak rozpoznać, że przyjaźń jest destrukcyjna,  a co świadczy o tym, że znaleźliśmy bratnią duszę? Czy każda przyjaźń trwa przez całe życie? Jak postępować, gdy pojawiają się problemy w komunikacji i nieporozumienia? Jakich błędów unikać? Co robić, żeby przyjaźń kwitła i dawała radość każdej ze stron? To tylko przykładowe pytania, na które znajdziemy odpowiedź w książce Dobre i złe przyjaźnie. Jej autorka, dr Elżbieta Zubrzycka, jest psychologiem i terapeutą. Dzięki temu czytelnicy otrzymują sporą dawkę wiedzy na temat mechanizmów psychologicznych i relacji międzyludzkich, podaną w bardzo przystępny i ciekawy sposób. Poza szczegółowymi informacjami, podpartymi licznymi przykładami (np. na temat cech prawdziwej przyjaźni i różnic pomiędzy wspierającą relacją a destrukcyjną) znajdziemy w książce również zadania do wykonania.

Mamy tutaj np. rubrykę, do której wpisujemy zachowania i cechy, które są dla nas nie do przyjęcia w przyjaźni. Jest też miejsce na wypunktowanie ważnych dla nas cech przyjaciela i zachowań, które cenimy w szczególny sposób. Podaną listę wyznaczników prawdziwej przyjaźni można samodzielnie rozbudowywać i uzupełniać. Na kartach książki przedstawione są też opinie na temat dobrej i złej przyjaźni, które mogą okazać się inspiracją, pozwolą inaczej spojrzeć na swoje znajomości i nauczą odróżniać pożądane postawy od takich, których lepiej unikać.

W jeszcze innym rozdziale czytelnik stawia sobie pytanie: „Jakim przyjacielem jestem ja?” i wykorzystując zdobyte informacje w książce może zastanowić się nad swoją postawą i zachowaniem wobec innych ludzi. Jedna z aktywności polega na napisaniu i narysowaniu tego, jakim się jest, a co chciałoby się w sobie zmienić. Na koniec lektury otrzymujemy wskazówki i inspiracje, jak dbać  o przyjaźń.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

Książka Dobre i złe przyjaźnie to wartościowa pozycja zarówno dla młodych, jak i starszych czytelników.

Warto, by rodzice się z nią zapoznali, bo dzięki temu będą wiedzieć, jak rozmawiać i wspierać swoje pociechy na drodze budowania i nawiązywania różnych relacji. Przyjaźń to jedna z największych wartości w życiu, dlatego dobrze jest potraktować ten temat z uważnością. Książka nie tylko przekazuje wiedzę, ale też skłania do refleksji i wykonania zadań, które mogą zwiększyć samoświadomość. Przejrzysta forma (ramki, podkreślenia, wypunktowanie najistotniejszych kwestii itd.) sprawia, że o ważnym i wbrew pozorom niełatwym zagadnieniu, jakim jest przyjaźń czyta się łatwo i szybko.

Dobre i złe przyjaźnie
Elżbieta Zubrzycka
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 80
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP

Katarzyna Klimek-Michno

Słowo pisane to jej pasja. Ma doświadczenie w pracy w mediach i w branży marketingu internetowego. Jest mamą Martynki i Antosia. Każdego dnia wspólnie pochłaniają książki. Dla Miasta Dzieci przygotowuje m.in. recenzje nowości wydawniczych.