Maja i jej świat. Wspomnienia. Recenzja

maja i jej świat

Książkę przeczytałam wraz z sześcioletnią córką, którą zaintrygowały „dorosłe” rysunki. Obie krzywimy się na infantylne ilustracje, zbyt wiele słodkich i kolorowych, pyzatych postaci więc te nam się spodobały.

„W urodziny babci też padał śnieg. Była zima.”

Te słowa zaczynają książkę, więc dobrze wpisują się w przedświąteczny i zimowy klimat. Maja właśnie w taki zimowy dzień postanowiła upiec ukochanej babci ciasto ze śmietaną, takie jakie starsza pani lubiła najbardziej. Potem nie bez przygód dostarczyła je babci, w stanie – delikatnie mówiąc – lekko spłaszczonym. Ale i tak było pyszne.

W książce nie znajdziemy dialogów ani wartkiej akcji. To spokojny utwór, opowiadany w pierwszej osobie, będący zapisem wspomnień tytułowej Mai. Córka w trakcie czytania mówiła, że książka jest ładna, ale za mało się w niej dzieje, jednak gdy dotarłyśmy do końca utworu stwierdziła, że faktycznie śmieszne scenki byłyby nie na miejscu. Zgadzam się z nią w zupełności.

„Ten czas był jedyny i wyjątkowy. Potem zamykałam oczy, a babcia całowała mnie w czoło i życzyła najpiękniejszych snów. A teraz babci już nie ma. Tylko jej piękne i kochane wspomnienie w moim sercu.”

Komu polecam? Każdemu. Do czytania z przedszkolakami jako wstęp do rozmów o emocjach oraz motywacji do własnoręcznego zrobienia czegoś dla bliskich; dla starszego rodzeństwa, by mogło odświeżyć – może już przykryte kurzem – wspomnienia. My, dorośli też nie pozostaniemy obojętni wobec prostej formy wysuwającej na pierwszy plan przekaz utworu. Jaki? Przeczytajcie sami.

Maja i jej wspomnienia” jest nietypową propozycją, przyjemną i dopracowaną. Szczególnie polecam w pracy terapeutycznej z dziećmi nie radzącymi sobie z emocjami po stracie kogoś bliskiego.

Marta Sikorska
http://ksiazkawdzieci.blogspot.com/

Maja i jej świat. Wspomnienia
Autor: Anna Obiols
Ilustracje: SUBI Joan Subirana
Przekład: Zofia Beszczykowska
Wydawnictwo: Adamada
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 36

Więcej informacji na stronie wydawnictwa Adamada

Zapraszamy do działu recenzji Miasta Dzieci! 

 

Marta Sikorska

Marta Sikorska

Nauczyciel wychowania przedszkolnego, autorka scenariuszy dydaktycznych. Prywatnie adeptka karate kyokushin, oraz mama dwóch uroczych córeczek, razem z którymi pochłania metry sześcienne literatury dziecięcej i nie tylko. Swoją pasją do czytania dzieli się innymi polecając najciekawsze pozycje w swoich recenzjach. Prowadzi bloga ksiazkawdzieci.blogspot.com

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie