Maurycy i Wakacje – recenzja miniaturek Marty Pokorskiej-Jurek

Mama Tygrys recenzja ksiazek dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Z myślą o dzieciach powstają mniejsze ubrania i mniejsze buty, kubki, talerzyki i sztućce. Ostatnio na sklepowych półkach pojawiły się nawet mniejsze kredki, rozbudzające rozwój małej motoryki. Ale to nie koniec! Dzięki Marcie Pokorskiej-Jurek, autorce bloga mamatygrys.com, możemy mówić o kolejnej innowacji – najmniejszych na rynku książeczkach dla dzieci, które idealnie pasować będą do ich niewielkich rączek. Na chwilę obecną wydawnictwo Formy przekazu prezentuje dwie historie: Maurycy oraz Wakacje.

Pewnego dnia kot Maurycy, zazdrosny o dziecko swoich właścicieli, postanowił udawać niemowlę. Złakniony uwagi i pieszczot, pozwolił sobie założyć pieluszkę, wozić wózkiem na spacery, a nawet karmić butelką. Zadowolony z siebie czuł, że dorośli ludzie niczego nie podejrzewają. Wszystko zmieniło się, kiedy nadeszła pora kąpieli…

Innym razem kot Maurycy i jego przyjaciel pies Alfred zostali w domu z Dagną, a ich ludzka rodzina wyjechała na wakacje. Niestety stęsknione zwierzaki nie umiały odliczać dni do powrotu ludzi, więc szybko zaczęły się o nich niepokoić. Poważnie zmartwieni, po nocy pełnej sennych koszmarów, postanowili wyjść z domu i odnaleźć rodzinę. Nie mogąc zabrać ze sobą jedzenia na podróż, postanowili najeść się do syta, tak by wystarczyło im na drogę. Nie spodziewali się jednak, że po posiłku będą się czuć bardzo źle i potrzebny będzie lekarz!

Kot Maurycy i pies Alfred, to główni bohaterowie małych książeczek dla dzieci. Nie są to jednak zwykli czworonożni przyjaciele, a zwierzęta o wybujałej wyobraźni i nietuzinkowych pomysłach, doprowadzających niejednokrotnie do zabawnych sytuacji. Z pewnością zyskają sporą rzeszę fanów, oczarowanych ich przygodami.

Ogromnym walorem książeczek jest styl, jakim zostały napisane.

W czasie lektury czytelnik odnosi wrażenie, że historia jest opowiadana, więc idealnie nada się do czytania dziecku na głos, na przykład przed snem. Autorka stworzyła historie oparte na prawdziwych wydarzeniach, urozmaicając je sporą dawką humoru. Książeczki skierowane do dzieci od 4 do 8 lat, zwracają uwagę na potrzeby czworonogów. Podczas lektury warto wytłumaczyć dzieciom, które historie są okraszone humorem i wyolbrzymione, gdyż nie wszystkie maluchy mogą zrozumieć zastosowany dowcip.

Małe książki z wielkim pomysłemminiturki ksiazki mama tygrys

Najciekawszym atutem pozycji jest jej wydanie. Malutkie, kwadratowe książeczki o boku 7cm to nowość na rynku wydawniczym. Przyciągną uwagę dziecka samym wyglądem i zmieszczą się w każdej torbie, a nawet kieszeni. Mimo ponad 70 stron tekstu, opowiadanie czyta się szybko. Wszystko za sprawą małych stron i prostego języka, dostosowanego do wieku dziecka. Książki szyte, w twardej oprawie, dopracowane są w każdym względzie.

mama tygrys ksiazka dla dzieciKolejnym walorem jest ilość dodatkowych zadań i poszerzenie treści książki o wirtualną rzeczywistość, co przedłuża kontakt z lekturą. Pod koniec każdej historii, czytelnicy zostają zaproszeni do zabawy rozwijającej inwencję twórczą. W każdej książeczce znajduje się krótki quiz, sprawdzający znajomość tekstu, a także kilka zdjęć bohaterów opowiadań. Są również trzy kreatywne zadania oraz odnośniki do słuchowiska i instrukcji wykonania pacynki. Wydawnictwo Formy przekazu spisało się na medal, gdyż w proponowanej pozycji wszystko jest przemyślane. W książeczce znajduje się mała zakładka, idealna dla zaproponowanej wielkości książki, a ekologiczne pudełko na miniaturki zawiera kolejne zagadki i zadania (szukanie różnic, kolorowanie, rysowanie).

Podsumowując, miniaturki Marty Pokorskiej-Jurek warto nabyć, by zachęcić dzieci do czytania, wpłynąć na rozwój zdolności manualnych i wyobraźni oraz poszerzyć słownictwo. Jestem pewna, że takich książeczek w swojej biblioteczce jeszcze nie macie.

Eliza Idczak

Więcej informacji o książeczkach na stronie formyprzekazu.com

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent