UD

Marona – psia opowieść. Czego zwierzęta mogą nauczyć nas o człowieczeństwie.

Marona psia opowieść plakat
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Bardzo ekspresyjna oprawa audiowizualna przedstawia świat z perspektywy stworzenia, którego głównym zmysłem, w odróżnieniu od człowieka, jest węch. Poszerzona w ten sposób perspektywa pozwala dostrzec, zarówno oczami jak i sercem, że nasz ludzki świat jest czymś obcym i niezrozumiałym dla zwierząt.

Marona film animowanyŚwiat ludzi widziany oczami psa pozwala przyjrzeć się dobrym cechom naszego człowieczeństwa, które warto w sobie pielęgnować i zarazem odkrywa nam stereotypy myślenia i bariery, które powinniśmy starać się przekraczać.

Marona – psia opowieść to film o wielu obliczach, który głęboko wsiąka w duszę i zmusza do rachunku sumienia z samym sobą oraz zastanowienia się nad celem swojego istnienia, w szczególności w kontekście poszukiwania własnego szczęścia. Nie przypomina w żadnym aspekcie banalnej historii rodem z klasycznej bajki dla dzieci, w której jasno oddzielone jest dobro od zła i wszystko kończy się dobrze. Zmiana perspektywy na psią przypomina byśmy w zgiełku i szaleństwie miasta nie zapominali o tym, że dzielimy je z istotami, które choć różnią się od nas wiele, też czują i kochają.

Marona psia opowieść Odradzałbym „Maronę” rodzicom skuszonym oznaczeniem filmu w kategorii 7+ ponieważ myślę, że połowa filmu dla młodego odbiorcy może być niezrozumiała. Ponadto film posiada kilka momentów o mocno surrealistycznej, wręcz nieco przerażającej formie, że sam w pewnych momentach czułem się co najmniej mało komfortowo. Sugerowałbym przekategoryzowanie filmu do strefy 12+ w której dzieci, po pierwsze, są wystarczająco dojrzałe, aby coś wartościowego z tego filmu wynieść, po drugie, mają już większe pojęcie o tym, że kino nie dzieje się naprawdę przez co będą mniej narażone na ewentualne mocne emocje związane z tym filmem.

Twórczynią filmu jest Anca Damian – rumuńska reżyserka, scenarzystka i producentka, która znana jest m.in. z produkcji „Droga na drugą stronę” (2012) oraz „Czarodziejskiej góry” (2015) – pokazywanych i docenianych na wielu międzynarodowych festiwalach. Anca Damian została odznaczona Mirada International Award na Madrid International Film Festival 2018 – New Directors Platform za bycie: twórczynią totalną, prawdziwym przełomem i niekwestionowaną inspiracją dla nowych reżyserów.

TYTUŁ ORYGINALNY: „L’extraordinaire voyage de Marona”
KRAJ PRODUKCJI: Rumunia, Francja, Belgia
CZAS TRWANIA: 1h 32 min
WERSJA JĘZYKOWA: polskie napisy/lektor
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Autor recenzji: Tobiasz Pluta

595 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent