Mały poliglota: kiedy wprowadzić dziecku drugi język obcy?
Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Mały poliglota: kiedy wprowadzić dziecku drugi język obcy?

Mały poliglota: kiedy wprowadzić dziecku drugi język obcy?
📖 Czyta się średnio w 11 min. 🕑
Znajomość języka angielskiego jest obecnie niemal tak ważna, jak znajomość swojego języka ojczystego. Globalizacja nie zwalnia. A zgłębianie nowych kultur, praca w międzynarodowym środowisku czy swobodne podróżowanie po świecie są możliwe głównie ze znajomością angielskiego. I to całkiem niezłą. Ale czy tylko angielskiego? Hiszpański, francuski, niemiecki, chiński… Inne języki obce również otwierają nam nowe możliwości. I dlatego warto je znać. Tylko czy będąc dzieckiem? Czy drugi język obcy w szkole podstawowej ma w ogóle sens? Jak przebiega nauka dwóch języków jednocześnie? Sprawdźmy!

Współcześnie w Polsce angielski najczęściej pojawia się już w przedszkolu. A drugi język obcy – w szkole podstawowej. Są jednak wyjątki od tej reguły. Czasem już we wczesnych latach rodzice decydują, że nauka dwóch języków jednocześnie będzie najlepsza dla ich dziecka. Ma zapewnić maluchowi lepszy start w przyszłość i łatwiejsze przyswajanie wiedzy na dalszych etapach edukacji. Jesteś tym typem rodzica i zastanawiasz się, czy to słuszne podejście? Zweryfikujmy tę kwestię wspólnie. 

Nauka angielskiego a lingwistyczne przepychanki teoretyków 

Dzieci chłoną wiedzę jak gąbka. Nie oznacza to jednak, że z tej gąbki dużo da się wycisnąć po czasie. Nie są w stanie każdą przyswojoną informację odpowiednio wykorzystać – osadzić w kontekście. Pokazują to lata zmian nauczania w lingwistyce i spory badaczy, trwające do dzisiaj. Metoda gramatyczno-translacyjna, audiolingwalna, Berlitza, Krashena czy CO Merrill Swain… Początkowo wielkie odkrycia i napawające nadzieją teorie stopniowo odsłaniały swoje słabe strony. Dzisiaj wiemy, że nauka angielskiego będzie dla malucha wyzwaniem. Drugi język obcy na wczesnym etapie również nie sprawdzi się u wielu dzieci. W końcu nie bez powodu drugi język obcy w szkole podstawowej pojawia się po raz pierwszy. Czym innym jest osłuchanie dziecka z kolejnym językiem, zanurzenie go w obco brzmiących słowach, a jeszcze inną kwestię stanowi aktywne zdobywanie wiedzy – nawet poprzez zabawę. 

Zapisz się do newslettera Novakid i poznaj tajniki rodzicielstwa:

5 darmowych lekcji próbnych! Newsletter z materiałami dla rodziców.
Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj eksperckie materiały na temat wychowania dzieci. Na dobry początek otrzymasz od nas 5 darmowych lekcji próbnych!
Zgody:

var showPhoneInputError = function(inputId) {
var errorMessage = document.getElementById("error-msg-" + inputId);
var input = document.getElementById(inputId);
errorMessage.classList.add("phone-error");
errorMessage.classList.remove("phone-error-hidden");
input.classList.add("phone-input-error");
};

window['recaptcha_callback'] = function() {
// Get all recaptchas in the DOM (there may be more than one form on the page).
var recaptchas = document.getElementsByClassName("g-recaptcha");
for (var i in recaptchas) {
// Set the recaptcha element ID, so the recaptcha can be applied to each element.
var recaptcha_id = "recaptcha_" + i;
recaptchas[i].id = recaptcha_id;
var el = document.getElementById(recaptcha_id);
if (el != null) {
var sitekey = el.getAttribute("data-sitekey");
var stoken = el.getAttribute("data-stoken");
grecaptcha.render(recaptcha_id, {"sitekey":sitekey,"stoken":stoken});
}
}
}; _load_script("https://www.google.com/recaptcha/api.js?onload=recaptcha_callback&render=explicit");
var _form_serialize = function(form){if(!form||form.nodeName!=="FORM"){return }var i,j,q=[];for(i=0;i

Uczyć czy nie uczyć? 

Są dzieci bilingwalne, które szybko zdobywają wiedzę o kolejnym języku obcym. Są też maluchy znające wyłącznie polski, które szybko opanują angielski, jak również hiszpański czy francuski. I to jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem szkoły. Najlepsza metoda na sprawdzenie, jak sytuacja wygląda u Ciebie, to praktyka – np. wysłanie swojego dziecka na zajęcia z drugiego języka i zweryfikowanie, czy jest nim w ogóle zainteresowane. Taką lekcję warto poprzedzić seansem ulubionych bajek w innych językach obcych oraz zabawami z elementami kolejnego języka. Odpowiedz sobie tylko szczerze na pytanie, czy Twoje dziecko ma poświęcać kolejne minuty i godziny na naukę – nawet jeśli jego umysł jest plastyczny w młodym wieku. Jeśli samo tego chce, to sprawa jest prosta. W takim przypadku wybierz naukę przez zabawę, gry czy aplikacje online z tutorami. Dobrze spędzi czas, a jednocześnie – produktywnie. Jeżeli jednak nie wykazuje chęci, to cóż… Warto odpuścić. Na wszystko przyjdzie czas, nie martw się!

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Kiedy drugi język obcy w szkole podstawowej sprawia trudności… 

Bywa i tak, że drugi język obcy w szkole podstawowej dostarcza dziecku trudności. Nawet jeśli jego wiek wskazuje na dobry moment do nauki, przyswajanie wiedzy wcale nie musi być proste. W takim przypadku sięgnij po wsparcie. Być może metoda nauczania nie jest odpowiednia dla Twojej pociechy, w końcu każdy człowiek inaczej zapamiętuje treści. Niestety w wielu szkołach nauka odbywa się w jeden, tradycyjny sposób. Jakby to zapewne skwitowało Twoje dziecko: nudny. Nie daj go więc zanudzić. Skorzystaj z atrakcyjniejszych metod nauczania, a efekty przyjdą szybciej. Czas poświęcony na zgłębianie języka obcego może być jednocześnie czasem wybornej zabawy z rodzicem lub mentorem. Po prostu znajdź odpowiednią szkołę językową, w której kadra stosuje nowoczesne metody nauki przez aktywność, gry i interaktywne quizy lub podejmij wyzwanie samodzielnie. Novakid

549 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent