Przyjaźń, empatia, tolerancja, odwaga – to jedne z wielu tematów, które często przynosi nam literatura dziecięca. Choć może się wydawać, że są trudne, odpowiednia forma i zrozumiały język nie przytłaczają młodego odbiorcy. Co więcej, ciekawe opowieści i towarzyszące im piękne ilustracje sprawiają, że po taką lekturę sięga się częściej. Jak często? Cóż, to najlepiej mogą potwierdzić rodzice, którzy znają już całą fabułę na pamięć, a mimo to wciąż słyszą „Jeszcze raz!”. Brzmi znajomo? W takim razie koniecznie sprawdźcie nowości – będą świetnym punktem wyjścia do rozmowy i szansą na urozmaicenie waszych wieczornych rytuałów. Sprawdźcie, jakie książki warto przeczytać!
Mądra książka dla dzieci – Kołysanki
Wspomnieliśmy o wieczornych rytuałach – a skoro tak, to „Kołysanki” Eweliny Kowalczyk-Kurzaj po prostu muszą otworzyć nasze dzisiejsze zestawienie! Dlaczego? Bo kołyszą i wzruszają, powoli wprowadzają w noc, sprawiają, że każdego wieczora możemy cieszyć się bliskością w rytmie poezji. Wyjątkowym, utrzymanym w słowiańskim duchu uzupełnieniem wszystkich kołysanek są ilustracje Oli Szwajdy i Ani Szukały. Piękne wydanie w twardej oprawie!
Bajki dla dzieci – Niuniuś śpi bez mamy
Jeszcze jedna nowość, która właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Natuli – i jednocześnie jeszcze jedna o usypianiu w bliskości. „Niuniuś śpi bez mamy” Agi Nuckowski to nie tylko lektura obowiązkowa dla wszystkich wielbicieli ilustrowanej przez Olę Szwajdę serii o Niuniusiu. Jest również stworzona z myślą o każdym dziecku, które tak naprawdę chciałoby spać już we własnym łóżku, ale też nie chce rezygnować z bliskości, którą dają mu rodzice. Czy to da się pogodzić? No pewnie. Chodźcie, autorka wam wszystko wyjaśni.
Książeczka dla dzieci – Marcin. Nie lubię tego!
Warzywa są obrzydliwe. I straszliwie śmierdzą. Zgodzicie się? Zanim odpowiecie, musimy wam coś powiedzieć – to ani trochę nie jest nasza opinia, my warzywa uwielbiamy. No ale Marcin ich nie znosi – zwłaszcza kiedy przygotowuje je tata. I co teraz? Odpowiedź znajdziecie w książce „Marcin. Nie lubię tego!” Till the Cat i Carine Hinder. To ciekawa lektura dla dzieci i rodziców o emocjach, potrzebach, rozterkach, codziennych sprawach i małych problemach.
TOP 10 książki dla dzieci – Jedziemy na kolonie
Lubicie aktywne czytanie? No to teraz będzie bardzo aktywnie! „Jedziemy na kolonie” Fanny Dreyer to idealna propozycja dla wszystkich dzieci, które właśnie wybierają się na swoje pierwsze kolonie. Z jednej strony przecież cieszą się niesamowicie, a z drugiej – boją się, jak to będzie. Czy koledzy, z którymi będą spać w pokoju, będą w porządku? Czy znajdą przyjaciela? Czy poradzą sobie w czasie wielogodzinnych wędrówek? Tych pytań jest mnóstwo! A to opowieść, która oswaja lęki. Gorąco polecamy!
Mądre książki dla dzieci – Wrr
Nie jest łatwo być żółwiem. Można niespodziewanie upaść na plecy i nie móc się podnieść, a później się wkurzać, smucić, potrzebować pomocy i zarazem pomoc odtrącać… Czasami wystarczy jednak, że ktoś usiądzie obok (albo się położy, tak jak w książce Eoina McLaughlina i Polly Dunbar), wysłucha, porozmawia, pośmieje się. To dziś żółwiowi w zupełności wystarczy! „Wrr” to bardzo mądra lektura, w której poczucie humoru i empatyczne podejście do innych są na pierwszym miejscu.
Świetna książka dla nieco starszych czytelników – Śledztwo w kosmosie
A teraz coś ciekawego dla nieco starszych czytelników. „Śledztwo w kosmosie” to ciekawe połączenie fantastyki naukowej, kryminału i przygody. Tak, Stuart Gibbs udowadnia, że to wszystko da się połączyć! Bohaterem jego powieści jest 12-letni Dashiell, który razem z rodziną przenosi się na Księżyc. Gdzie teraz mieszka? W bazie kosmicznej! Okazuje się jednak, że w kosmosie czeka na niego mnóstwo tajemnic. Dashiell postara się je wszystkie rozwiązać. Takie bajki dla dzieci, książki uwielbiamy!
Najlepsze książki dla dzieci – Po co zebrom paski?
Pozostajemy w świecie pełnym tajemnic – tym razem jednak z kosmosu przenosimy się na… sawannę. To tutaj, między innymi, żyją zebry. Wiecie, dlaczego tak wyglądają? A może zastanawiacie się, czemu surykatki żyją w stadach? Jeśli tak, to książka „Po co zebrom paski?” Polly Cheeseman z pewnością wam się spodoba! Autorka w przystępny sposób wyjaśnia, jakie tajemnice mają różne zwierzęta (nie tylko te zamieszkujące sawannę!), rozbudzając przy tym ciekawość świata i zachęcając do zadawania pytań.
Książki, nowości dla dzieci – W pogoni za sztuką
Polujecie na mądre książki dla dzieci? Tym razem miejsce ciekawych zagadek zajmuje prawdziwy pościg za rabusiem. Co ukradł? Cenne dzieło sztuki! Kim jest, jak wygląda? Tego nie wie nikt. Ale jesteśmy pewni, że razem z bohaterami książki The Tjong-Khing uda wam się dotrzeć do prawdy. „W pogoni za sztuką” to też bardzo ciekawa propozycja dla wszystkich czytelników, którzy mają ochotę na podróż po historii sztuki. Tak krótka książeczka dla dzieci, a tak wiele się w niej dzieje!
Mądre książki dla przedszkolaków – Rok nad morzem
Wybieracie się w te wakacje nad morze? A może wolicie odwiedzać kurorty jesienią czy zimą, a więc wtedy, kiedy plaże są prawie puste? Niezależnie od tego, do której grupy zaliczacie się wy, jedno jest pewne – spacer brzegiem morza jest przyjemny o każdej porze roku! „Rok nad morzem” Malwiny Hajduk to książka, która zabierze was więc nad morze. A właściwie będzie was zabierać tam przez cały rok! To też bardzo dobra lektura dla wszystkich czytelników, którzy uwielbiają sami tworzyć historię – fabułę budują tu zjawiskowe, pełne szczegółów ilustracje.
Inspirująca lektura dla małych czytelników – Tata
To zestawienie kończymy książką wydaną przez Media Rodzina. Książką, która wyróżnia się na tle poprzednich – mnóstwo tu przemyśleń, dostrzeżeń, przestrzeni dla tego, co w rodzicielskiej codzienności często pozostaje niezauważone. „Tata” Helene Delforge i Quentina Grebana to wzruszający przewodnik po ojcostwie. Możecie go czytać wspólnie, razem z dziećmi, ale jesteśmy pewni, że będzie też pięknym prezentem dla każdego taty.