Weleda
Weleda Baby

Łapy i ogony. Recenzja książki dla dzieci

Łapy i ogony
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Łapy i ogony to nasze pierwsze spotkanie z twórczością Magdy Podbylskiej. Spotkanie udane i zachęcające do zapoznania się z jej innymi książkami. Nim jednak sięgniemy po kolejne tytuły, podzielimy się tym, co w Łapach i ogonach spodobało nam się najbardziej.

Przede wszystkim zachwycił nas klimat. To powieść bardzo normalna. Początkowo trochę smutna. Poznajemy Tomika i jego rodziców w nie najlepszym momencie. W takiej chwili, w której oni nie chcą nowych znajomych. Rodzina miała niedawno wypadek samochodowy. Każdy z jej członków zmaga się – w różnym nasileniu – albo z objawami fizycznymi, albo z traumą. Trudno wrócić im do ciepłej, rodzinnej, przewidywalnej codzienności. I właśnie w tej chwili, gdy zaczynamy mieć ochotę przytulić całą trójkę i pocieszyć  – dochodzi do kolejnego wypadku. Ten jednak wywraca świat rodziny Tomika do góry nogami, a my z radością możemy obserwować jak na nowo cieszą się życiem.

Atmosfera troski, ciepła i normalności sprawiają, że książka wciąga, ale też koi i wycisza. Pozwala docenić codzienność i rodzinne więzi.

Gdybym miała wskazać minusy tej książki, to byłoby to opisanie więzi między człowiekiem a zwierzęciem. Nie dlatego, że jest on przesadny czy wyidealizowany, ale dlatego, że budzi w czytelniku chęć pomagania i posiadania zwierzaka. Dla rodziców, którzy nie chcą w domu zwierząt, może być to źródłem wielu kłopotów. W powieści również  tata Tomika, który stanowczo nie zgadza się nawet na rybki, nie umie stawić oporu pojawiającym się u nich futrzakom.

Zwierzęta domowe stają się nowym centrum ich wszechświata, terapeutami, którzy wyciągają z traum. Musząc opiekować się słabszymi od siebie, rodzina Tomika lepiej radzi sobie z własnymi problemami.

Wypadek samochodowy nie jest jedyną nieprzyjemną przygodą, jaka spotyka bohaterów tej książki, lecz wszystko kończy się dobrze. I choć psom, i kotom nie nadano żadnych supermocy, to w Łapach i ogonach jawią się oni jako futrzaści superbohaterowie, którzy za ciepły kąt i suchą karmę odwdzięczają się nam na każdym kroku.

Ewelina Zielińska

Magdalena Podbylska
Łapy i ogony
Format 13,5 x 20,50 cm, str. 180, oprawa miękka
ilustracje Anna Teodorczuk
www.wydawnictwobis.com.pl

725 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent