Kultura daje nura. Kiedy nie wiecie, jak zachować się w internecie. Recenzja książki dla dzieci

Kiedy nie wiecie, jak zachować się w internecie

Wasze dziecko zaczyna samodzielnie korzystać z Internetu, a może obecność multimediów w Waszym życiu rodzinnym wymyka się spod kontroli? Zatem „Kultura daje nura, kiedy nie wiecie jak zachować się w Internecie” to książka, którą powinniście się zainteresować.

Bohaterami tej książki są Tosia i Kuba – rodzeństwo, które w codziennych sytuacjach zderza się z problemami dotykającymi wszystkich użytkowników telefonów, tabletów i komputerów. W formie krótkich opowiadań autorka przekazuje wiele istotnych informacji.

Jedne z nich dotyczą kwestii kulturalnych – wyciszania telefonów w kinach, głośnych rozmów w miejscach publicznych czy korzystania z telefonu w trakcie posiłku. Inne poruszają tematy dotyczące bezpieczeństwa w sieci, hejtu, ochrony danych osobowych i wizerunku.

Dzięki umieszczeniu rad w sytuacyjnym kontekście są one bardziej zrozumiałe i obrazują konsekwencje niepoprawnych zachowań.

Opowiadania przeplatane są krótkimi notkami opatrzonymi tytułem „Z pamiętnika domowego dinozaura”. Z nich czytelnicy mogą dowiedzieć się jak to było, gdy o Internecie nikt nawet nie marzył, a telefon, a nawet telewizor były rzadkością.

Wszystkie opowiadania mają edukacyjny, wychowawczy charakter. Choć książka wydana jest przez wydawnictwo katolickie, a autorka pozycji napisała wiele książek związanych mocno z tematyką religijną, to tu nie znajdziecie bezpośrednich nawiązań do tych tematów.

Rady są uniwersalne i przydadzą się każdemu użytkownikowi mediów.

Jedyne na co można zwrócić uwagę, to mocno podkreślony autorytet rodziców, głównie ojca, który momentami nie tyle rozmawia z dziećmi, co wygłasza mądrości, z którymi Tosia i Kuba zawsze, bezsprzecznie się zgadzają. Mnie ta poprawność i sztuczność trochę razi. Można jednak uznać, że forma krótkich scenek z życia wymusza pewne uproszczenia.

Całość ma przyjemną szatę graficzną. Humorystyczne ilustracje, atrakcyjny układ tekstu, kolorowe fonty i rymowane tytuły rozdziałów sprawiają, że wizualnie książka zachęca do lektury. I choć temat jest poważny, to opracowany jest w sposób luźny i wesoły.

Ewelina Zielińska
S. Ines Krawczyk
Kultura daje nura. Kiedy nie wiecie, jak zachować się w internecie
72 strony, 195×195 mm, oprawa twarda
Cena: 22,00 zł

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie