Tolerancja to cierpliwość i wyrozumiałość dla odmienności. „Tolerować” nie znaczy „akceptować” – w tym względzie pierwszy termin daje nam dużo większą swobodę. Nie musimy się zgadzać ze wszystkimi osobami, które spotkamy, nie musimy podzielać ich upodobań czy poglądów, ale byłoby cudownie, gdybyśmy się wszyscy szanowali. Tu trudne – zwłaszcza jeśli sami dorastaliśmy wśród wypełnionych stereotypami komunikatów – ale warto spróbować. Dlaczego? Bo tylko człowiek tolerancyjny nie patrzy na świat jak na czarno-białą makietę – dostrzega w nim za to wszystkie kolorowe punkty, kieruje swoją uwagę na ciekawe miejsca, dostrzega piękno drugiego człowieka. Autorzy książek, które chcemy wam przedstawić, nie boją się trudnych tematów.
Książki dla dzieci – Książka o tolerancji. Włosy
Kolorowe ilustracje i krótkie, ciekawe wypowiedzi bohaterów – za to dzieci pokochały najnowszą publikację wydawnictwa Natuli. Ale „Książka o tolerancji. Włosy” to coś więcej – to przewodnik po odmienności zapraszający do poznania wielu ciekawych osób. Każda z nich wygląda inaczej. Niektórzy bohaterowie mają zaledwie kilka lat, inni wkroczyli już w jesień życia. Inaczej się ubierają, na inne kwestie zwracają uwagę, a przede wszystkim – ich fryzury to prawdziwy festiwal różnorodności! Julia Talaga i Agata Królak zajęły się jego organizacją, a stworzona przez nie książka powinna znaleźć się w biblioteczce każdego dziecka.
Przewodniki po odmienności – Jest wiele wiar. O co pytają dzieci
Tytuł kolejnej książki – tym razem autorstwa Monique Gilbert – to oczywistość, o której często zapominamy. „Jest wiele wiar. O co pytają dzieci” przypomina jednak najmłodszym czytelnikom, że na całym świecie żyją dzieci wychowywane w innej religii niż ta, którą znają. Autorka pisze o czterech wyznaniach: katolicyzmie, protestantyzmie, islamie i judaizmie. Wszystkie różnice (i podobieństwa – w końcu ich także jest mnóstwo!) ukazuje z perspektywy dzieci. Świetna książka, warto po nią sięgnąć niezależnie od wieku.
Książki dla dzieci – Niebieska niedźwiedzica
Pisaliśmy wcześniej o szarym, jednolitym świecie. Jest on tłem wszystkich wydarzeń przedstawionych przez Joannę M. Chmielewską, autorkę poruszającej temat inności książki „Niebieska niedźwiedzica”. Wszystko jednak się zmienia, gdy na ten szary świat przychodzi Azul, której znakiem rozpoznawczym jest wyjątkowa, niebieska sierść. Szybko staje się też ona jej największym… przekleństwem. Azul wraz z rodziną opuszcza dolinę, a ta robi się coraz bardziej ponura. Czy niedźwiedzie zrozumieją swój błąd? Sięgnijcie razem z dziećmi po ilustrowaną przez Jonę Jung książkę i sprawdźcie.
Książki o tolerancji – Kraina uważności. Nietoperzyca Kaja i piękno uważności
Na koniec chcemy wam opowiedzieć o serii książek mindfulness dla dzieci, której autorzy nie tylko poruszają ważne tematy, ale przede wszystkim pomagają dzieciom zupełnie inaczej spojrzeć na otaczający je świat. „Kraina uważności” daje proste narzędzia, po które mali czytelnicy mogą sięgnąć już w czasie lektury. A jaka lektura czeka na wasze małe dziecko? To m.in. „Nietoperzyca Kaja i piękno uważności”, czyli opowieść o tolerancji i różnorodności. Bohaterka tej książki dla dzieci udowadnia, że nie ma jednej definicji piękna, a nasza siła drzemie właśnie w tym, co różni nas od innych. Jeśli do tej pory baliście się nietoperzy, możecie być pewni, że pozycja Agnieszki Pawłowskiej i Kingi Kałużnej odczaruje cały strach. Polecamy!