Fisher Price
rysuj
📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑
Babcia i dziadek. Dwie wyjątkowe osoby, które chcą dać swoim wnukom wszystko, co najlepsze. Wkrótce będziemy obchodzić ich święto, a to doskonała okazja do tego, by przypomnieć sobie, kim są i jak wiele dla nas robią. Oto najlepsze książki o babci i dziadku.

Nie zawsze się ze sobą zgadzamy, nie zawsze patrzymy w tym samym kierunku. Jednak gdy na świat przychodzą nasze dzieci, a nasi rodzice stają się dziadkami, otwieramy się na wspomnienia. Pytamy o to, jak wyglądało ich dzieciństwo, o czym marzyli i czy udało im się te marzenia zrealizować. Choć często mamy inne podejście do wychowania dzieci, jesteśmy ciekawi, jak wspominają swój debiut w roli rodziców. Sięgamy po albumy rodzinne, oglądamy pamiątki, które zachowali nasi rodzice – wszystkie laurki, suszone kwiaty, figurki z masy solnej. Dla naszych dzieci taka podróż do przeszłości jest równie fascynująca. Jej idealnym dopełnieniem może być książka. Mamy dla was kilka propozycji.

film

Książki na Dzień Babci – Babcie od A do Z

Babcia Przyjaciółka Ptaków, Babcia Marzycielka, Babcia Powierniczka Tajemnic…Czy wiedzieliście, że istnieje aż 29 typów babć? A Raquel Diaz Reguera, autorka książki Babcie od A do Z, udowadnia, że każda z nich jest wyjątkowa! Uważnie przygląda się bohaterkom, opisuje je z humorem, a nawet niewielką dawką ironii. Udowadnia przy tym, że wszystkie opisywane przez nią starsze panie to prawdziwy skarb, a spędzane z nimi chwile pozostają w pamięci wnuków na całe życie.

Książki do wspólnego czytania – Sklep z babciami

Tytuł Sklep z babciami może zrobić małe zamieszanie. Autorka książki, Dominika Gałka, w rzeczywistości pisze jednak o pasmanterii, w której pracują trzy starsze panie. Nie można w niej kupić babć – ale guziki już tak. Po jeden z nich przychodzi Wojtek, kilkunastoletni bohater książki, któremu tym razem wakacje ciągną się w nieskończoność. Gdy zapracowani rodzice skupiają się na obowiązkach służbowych, chłopiec przekonuje się, jak wiele wartościowych rzeczy może nauczyć się od przyszywanych babć. A one od niego.

Książki na Dzień Dziadka i Babci – Co babcia i dziadek śpiewali, kiedy byli mali

Czas na dość niepozorną książkę, która tak naprawdę jest muzycznym wehikułem czasu. „Co babcia i dziadek śpiewali, kiedy byli mali” Katarzyny Zachwatowicz-Jasieńskiej to niezwykły śpiewnik. Znajdziecie w nim aż 51 piosenek, które nasi dziadkowie pamiętają z czasów swojego dzieciństwa. Wszystkie z zapisem nutowym i nagraniem na dołączonych płytach. Czekają na was ponadczasowe piosenki takie jak m.in. „Krakowiaczek jeden” czy „Mam chusteczkę haftowaną”.

Książki o dziadku – Przyszywany dziadek

Rodzice 8-letniego Grzesia właśnie się rozwodzą. W trudnych chwilach pomaga mu dziadek – co prawda przyszywany, ale to przecież nic złego! Każda spędzona wspólnie chwila to dla nich wielka przygoda – razem zdobywają przecież medal na wystawie psów, a nawet gonią wielbłąda! Przyszywanego dziadka stworzyli wspólnie Stanisława Domagalska i Andrzej Damięcki.

Prezent dla dziadków – Zapiski dziadka. Wspomnienia dla moich wnuków

Nasi dziadkowie, choć często żyli w dużo trudniejszych warunkach, niosą ze sobą bagaż pięknych wspomnień. Razem z książką Zapiski dziadka. Wspomnienia dla moich wnuków wszystkie z nich możemy uporządkować. Poprośmy dziadka, by napisał, jak wspomina podwieczorki w przedszkolu, przypomniał sobie, z kim się przyjaźnił w czasach szkolnych, co robił na przerwach. Dzięki temu każda książka – tak jak każdy dziadek – będzie wyjątkowa.

Książka dla babci i dziadka – Czy umiesz gwizdać, Joanno?

Bertil, bohater książki dla dzieci Czy umiesz gwizdać, Joanno?, bardzo chciałby mieć dziadka. Jego przyjaciel, Ulf, zna miejsce, w którym jest dużo dziadków. Pewnego dnia wybierają się do domu starców. Książka napisana przez Ulfa Starka dotyka najdelikatniejszych materii – samotności, nieuleczalnej choroby i śmierci. Porusza serca, wzrusza i pomaga docenić nam wszystko, co mamy.

Piękna opowieść o dziadku – Mój dziadek był drzewem czereśniowym

Jedna z najpiękniejszych książek o niezwykłej relacji dziadków z wnukami i szczęściu płynącym ze wspólnie spędzanych chwil. Angela Nanetti, autorka książki Mój dziadek był drzewem czereśniowym, porównuje każdego z nas do drzewa. Najpierw jesteśmy nasionkiem, z czasem jednak kwitniemy, dojrzewamy, dzielimy się z innymi ludźmi swoim szczęściem, zapisujemy się w ich pamięci, a później powoli wygasamy. To wzruszająca opowieść o dojrzewaniu drzewa i dojrzewaniu chłopca, której nigdy nie zapomnicie.

Książki o babci – Chusta babci

Czasami zdarza się, że emocje biorą górę. Podczas gdy dorośli próbują nad nimi chaotycznie zapanować, dzieci czują się całkiem zagubione. Potrzebują spokojnego miejsca, w którym wszystko mogą przemyśleć. Bez zgiełku, chaosu, nerwowej atmosfery. Tym miejscem może być namiot zrobiony z babcinej chusty. Asa Lind, autorka książki o emocjach dla dzieci Chusta babci, pisze o przyjaźni, przemijaniu i szukaniu bezpiecznej kryjówki. Bohaterowie opowieści już ją znaleźli.

Najpiękniejsze książki o przemijaniu – Ostatni dżem babci

Nasze zestawienie książek o babciach i dziadkach kończymy jedną z najbardziej wzruszających pozycji o odchodzeniu bliskiej osoby. Na kartach Ostatniego dżemu babci Alicji Dyrdy znajdziemy historię, która wydarzyła się naprawdę. Jej bohaterem jest kilkuletni Kazik, który uwielbia spędzać z babcią czas. Bardzo często rzucają do siebie balony lub wspólnie jedzą naleśniki. Tym razem tak się jednak nie dzieje – starsza pani, zamiast kręcić się wesoło w kuchni, leży w łóżku, nie ma siły bawić się z wnukiem, jest coraz słabsza. Kazik wie, że jego babcia umiera – w oczach dziecka śmierć ma jednak zupełnie inne oblicze.

217 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent