Ale zanim przejdziemy do książek dla małych dzieci, zastanówmy się, jakich lektur my, dorośli czytelnicy, szukamy najczęściej. U nas akurat, w naszych domowych biblioteczkach królują serie książek. Być może dlatego że po przeczytaniu kilku pierwszych części byliśmy pewni, że kupienie kolejnych będzie strzałem w dziesiątkę, może spodobała nam się fabuła i zaciekawił nas jej koniec, a może po prostu zaintrygował nas styl autora i chcieliśmy doświadczać go jeszcze częściej. A jak wyglądają biblioteczki naszych dzieci? Tak samo! No, może z małymi wyjątkami. Zresztą powieści kryminalne czy reportaże i tak by się tu nie zmieściły. Ich miejsce skutecznie zajmują książeczki edukacyjne. I nie tylko! HarperKids, NATULI Dzieci są ważne, Nasza Księgarnia, Media Rodzina – niemal każde wydawnictwo ma ciekawą, edukacyjną propozycję dla najmłodszych. O których tytułach mowa? Sprawdźcie!
Najlepsze książki dla dwulatka – Akademia Mądrego Dziecka. Pokochaj naturę. Pszczoła
Zaczynamy od niesamowitej, bardzo różnorodnej serii, która występuje w wielu różnych formatach i kształtach. Poszczególne książki łączy jednak coś, co sprawia, że na dziecięcym regale od razu robi się wesoło – to charakterystyczne grzbiety w kolorach tęczy. Już wiecie, o jakiej serii mowa? Tak, tak, to Akademia Mądrego Dziecka! W cieszącej się ogromną popularnością serii ukazały się krótkie, ciekawe historie, książeczki zawierające pierwsze słowa, pierwsze kolory, a nawet pierwsze zapachy! Większość z nich kusi czytelników ruchomymi elementami, a niektóre udowadniają, że zgaszenie światła i czytanie może być świetnym pomysłem – zwłaszcza jeśli przesuniecie magiczny włącznik na okładce. Wszystkie wspierają rozwój mowy, a niektóre książki tworzące serię to prawdziwe skarbnice ciekawostek. „Pokochaj naturę. Pszczoła” jest tego najlepszym przykładem. Chcecie się dowiedzieć, jak żyją pszczoły, gdzie mieszkają, czym się zajmują? Teraz macie okazję! Mnóstwo ważnych informacji i piękne ilustracje to nie wszystko – w roli głównej, jak zwykle, występują ruchome elementy. Pomóżcie pszczołom frunąć!
Książeczki o emocjach dla najmłodszych czytelników – Niegrzeczne Książeczki. Smok
Czas na książeczki, a właściwie książki dla dzieci – i to całkiem spore! Prawdopodobnie nie zmieszczą się w dziecięcym plecaku, ale to nic. Są tak piękne, mądre i ważne, że można nosić je nawet pod pachą i czytać wszędzie. „Niegrzeczne Książeczki” powstały po to, by udowodnić wszystkim czytelnikom (nie tylko najmłodszym, ale tym całkiem dorosłym też!), że nazywanie dziecka „niegrzecznym” jest niemodne, niepotrzebne, niefajne. Nic nie wnosi! Bohaterem książek Alicji Dyrdy i Natalii Fiedorczuk jest Antek, który bardzo często martwi się tym, czy jest grzeczny, czy niegrzeczny. Zastanawia się na przykład, czy musi dzielić się wymarzoną zabawką (to akurat „Smok”). Mierzy się z różnymi emocjami, uczy się je rozpoznawać i nazywać, co zresztą wcale nie jest takie łatwe. Zilustrowana przez Aleksandrę Gołębiewską seria to idealna propozycja dla każdego dwulatka. Walory edukacyjne to nie wszystko – każda książeczka to inna opowieść. I do każdej cudownie się wraca!
Książka obrazkowa, którą polubi każde dziecko – Rok w lesie. Wiewiórka
Na koniec zabieramy was do… lasu! Musimy wam powiedzieć, że edukacyjne propozycje dla najmłodszych czytelników sprawdzają się nie tylko w domowych biblioteczkach. Tego typu książki mogą być też świetnymi przewodnikami w leśnych wyprawach. Przykład? „Rok w lesie” Emilii Dziubak i Katarzyny Piętki! Jeśli zastanawiacie się, po co wiewiórce puszysty ogon, to odpowiedź przyniesie wam książeczka „Wiewiórka”. Czekają też na was inne części serii z innymi bohaterami w roli głównej, duża książka obrazkowa, gry, puzzle i memo. To idealne propozycje dla dwulatków i starszych dzieci. Mnóstwo ciekawych wiadomości w pięknym wydaniu. My też dużo się stąd dowiedzieliśmy. Polecamy gorąco!