Jak uśpić dziecko? Sposoby

Jak uśpić dziecko? Sposoby
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Usypianie dziecka nie jest łatwym zadaniem – przekonał się o tym niemal każdy rodzic. Większość z nich wypróbowała także rozmaite sposoby na uproszczenie tego etapu dnia:  jedne zadziałały, a inne okazały się kompletną pomyłką. Oczywiście, zdarzają się maluchy, które udają się w objęcia Morfeusza tuż po położeniu do łóżeczka lub przeczytaniu bajki. Z reguły jednak proces usypiania trwa, kosztując obie strony sporo wysiłku, a niekiedy także i nerwów. Skorzystaj z naszych sposobów na to, jak uśpić dziecko. Być może któryś z nich zadziała na twojego malucha.

Oczywiście, zanim weźmiesz się za usypianie, weź pod uwagę fakt, że każde dziecko jest inne, dlatego różne sposoby będą w jego przypadku skuteczne. Niektóre ze wspomnianych niżej trików, jak chociażby otulacze do spania, odwołują się do jednak do pewnych biologicznych uwarunkowań, dlatego warto je przetestować w pierwszej kolejności.

Wyeliminuj oczywiste powody problemów ze snem

Przypomnij sobie, kiedy ostatni raz nie mogłeś zasnąć i jaki był tego powód. Denerwowanie się, że kolejne godziny odpoczynku uciekają, a ty przewracasz się z boku na bok bezskutecznie z pewnością nie ułatwiało tego procesu, prawda? Nie inaczej jest w przypadku usypiania dziecka. Zdarza się, że powody jego grymaszenia są zupełnie oczywiste.

Zanim zaczniesz usypianie, sprawdź zatem potrzeby dziecka:

  • czy dziecko nie ma mokrej pieluszki lub nie chce skorzystać z toalety,
  • czy dziecko nie jest głodne lub spragnione,
  • czy w pokoju dziecka nie jest za gorąco lub duszno,
  • czy dziecko nie jest przebodźcowane po dniu pełnym wrażeniem,
  • czy dziecko nie potrzebuje w danym momencie więcej bliskości.

Szukanie przyczyn jest bardzo ważne także w nauce samodzielnego zasypiania. Czasami wystarczy krótkie przytulanie i rozmowa, czasami poczytanie spokojnej i wyciszającej książeczki, a czasami poszukanie wygodniejszej piżamki. Bywa, że powodem jest stan zdrowia malca – diagnoza i decyzja dotycząca leczenia należy wówczas do lekarza pediatry.

Stwórz poczucie bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo i komfort psychiczny dziecka to podstawa. Ten efekt możesz osiągnąć na kilka sposobów.

By skutecznie uśpić niemowlaka lub noworodka, warto zapewnić mu warunki, które doskonale zna z macicy. Trudno przecież wyobrazić sobie bezpieczniejsze miejsce. Idealnymi gadżetami wspierającymi usypianie niemowląt są otulacze, kocyki, kokony. Sprawdzają się zwłaszcza w przypadku maluchów, które wybudzają nieskoordynowane ruchy nóg i rąk lub którym brakuje komfortu termicznego w nocy. Niektóre dzieci zamiast przytulania i dotyku skóry rodzica wolą chropowatą pieluszką tetrową, którą przykrywają sobie oczy.

Ciekawym, zalecanym przez psychologów sposobem jest także… wpatrywanie się w oczy. Działa ono uspokajająco, a pewność, że rodzic znajduje się tuż obok ułatwia spokojne pogrążenie we śnie. Niektórym maluchom pomagają także wszelkie szumiące gadżety lub spokojna, cicha muzyka.

Moc rytuałów

Wielu psychologów podkreśla, że na mocny i zdrowy sen pracuje się przez cały dzień. Zwłaszcza gdy kilka wcześniejszych godzin było pełnych atrakcji i wyzwań, warto zadbać o wieczorne wyciszenie – w przeciwnym razie usypianie niemowlęcia lub małego dziecka może się skomplikować.

Elementem wieczornego rytuału może być kąpiel, przygotowanie akcesoriów – na przykład smoczków, masaż. To najczęstsze sygnały rozpoczynające skuteczny proces, mający na celu uśpić noworodka. Starszym dzieciom pomoże wspólne czytanie bajki, śpiewanie kołysanki, ulubiona przytulanka.

203 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent