Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Jak rozliczyć PIT-39 online za 2021 rok?

Jak rozliczyć PIT-39 online za 2021 rok?
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Osoby fizyczne przyzwyczajone są do składania rocznego zeznania podatkowego za pomocą formularza PIT-37, na którym wykazuje się przychody w danym roku podatkowym z tytułu m.in. pracy czy pobierania świadczeń emerytalnych lub rentowych. W przypadku, gdy sprzedajemy dom, mieszkanie lub zbywamy prawa do nieruchomości, należy wypełnić i wysłać do fiskusa dodatkowe zeznanie. Mowa o druku PIT-39, który można przedłożyć urzędowi skarbowemu drogą elektroniczną. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

PIT-39 – kto powinien go złożyć?

Konieczność złożenia deklaracji PIT-39 obejmuje wszystkie osoby fizyczne, które w danym roku podatkowym zbyły prawa do nieruchomości, w tym m.in. domu, mieszkania czy działki budowlanej. Za jego pośrednictwem rozliczają się one z dochodów uzyskanych wskutek sfinalizowanych transakcji.

Warto jednak zaznaczyć, że obowiązek złożenia deklaracji dotyczy tylko i wyłącznie podatników, którzy dokonali zbycia nieruchomości nabytych lub wybudowanych w okresie do 5 lat od momentu ich zakupu. Rozliczając się z fiskusem za 2021 rok nie trzeba zatem przedstawiać PIT-u 39, jeśli nieruchomość nabyliśmy np. w 2014 roku – dochód ze sprzedaży nie jest już bowiem objęty obowiązkiem podatkowym. Warto również zaznaczyć, że PIT-39 został stworzony z myślą o osobach prywatnych. Transakcja nie może być więc dokonana w ramach działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy są najczęściej zobowiązani do wykazania przychodu ze sprzedaży nieruchomości jako przychodu firmy.

PIT-39 – co jest objęte opodatkowaniem?

Na formularzu PIT 39 należy uwzględnić przychód uzyskany w wyniku m.in.:

  • sprzedaży nieruchomości, jak również jej części lub udziału w nieruchomościach,
  • zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  • spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu mieszkalnego bądź użytkowego.

Co ważne, za przychód ze zbycia domu czy mieszkania uważa się cenę określoną w umowie sprzedaży nieruchomości pomniejszoną o koszty poniesione z tego tytułu.

PIT-39 online – dlaczego warto rozliczać się przez internet?

Składanie PIT-ów online to bardzo wygodna alternatywa dla rozliczania się z fiskusem w tradycyjnej formie. Prawidłowe wypełnienie deklaracji nie wymaga bowiem pomocy księgowego i można to zrobić bez wychodzenia z domu. Należy jednak pamiętać o tym, aby korzystać tylko ze sprawdzonych, bezpłatnych narzędzi do składania e-deklaracji. Rozlicz PIT-39 przez internet z pomocą programu dostępnego na portalu Podatnik.info. Jest on zatwierdzony certyfikatem SSL, więc wszystkie nasze dane podlegają kompleksowej ochronie. Nie bez znaczenia okazuje się również otrzymanie urzędowego potwierdzenia odbioru (UPO), dzięki któremu jesteśmy pewni, że nasza deklaracja trafiła do systemu elektronicznego fiskusa.

 

Materiał zewnętrzny

 

809 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent