Jak odróżnić pajacyka od rampersów? Rodzaje ubranek niemowlęcych
Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Jak odróżnić pajacyka od rampersów? Rodzaje ubranek niemowlęcych

Jak odróżnić pajacyka od rampersów? Rodzaje ubranek niemowlęcych
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Body, śpiochy, pajacyki, rampersy, kaftaniki – w szerokiej ofercie ubranek dla noworodków nietrudno się pogubić. Nazewnictwo poszczególnych elementów garderoby przeznaczonych dla niemowląt może przysporzyć wiele kłopotów, szczególnie rodzicom, którzy spodziewają się pierwszego potomka, a także osobom szukającym prezentu dla nowonarodzonego malucha. To właśnie z myślą o nich stworzyliśmy poradnik, dzięki któremu każdy bez problemu odnajdzie się w temacie rodzajów ubranek niemowlęcych i będzie w stanie odróżnić kaftanik od pajacyka.

Wśród rodzajów ubranek dla noworodków można znaleźć części garderoby typowe również dla starszych dzieci, jak i dla dorosłych. Mowa choćby o, spodenkach, koszulkach, skarpetkach czy bluzkach. W tym artykule je pominiemy, a skupimy się na typowych ubraniach dla maluchów, których nazwy mogą budzić wątpliwości.

Body

Body to – bez wątpienia – najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny rodzaj ubranka dla niemowlaków. Ta część garderoby powinna znaleźć się w wyprawce każdego noworodka. Body to rodzaj koszulki, ale dłuższej od standardowej i zapinanej w kroku. Dzięki temu sprytnemu rozwiązaniu, materiał nie marszczy się i nie podwija, gdy dziecko się rusza, co sprawia, że jest mu wygodnie. Body może mieć zarówno krótki, jak i długi rękaw – wybór konkretnego modelu będzie uzależniony od pory roku.

nniemowle w body
grafiki: Endo

Kaftanik

 Z kolei kaftanik, to nic innego, jak zapinana z boku lub pośrodku koszulka. Kaftanik ma długi rękaw i składa się z dwóch, nachodzących na siebie warstw materiału. Idealnie sprawdza się w duecie z body, gdy dziecko się ubrudzi, np. podczas jedzenia, wystarczy zmienić mu jedynie kaftanik, a body pozostanie czyste.

niemowlę w ubranku endo
grafiki: Endo

Śpiochy

Śpiochy z wyglądu przypominają ogrodniczki, z tą jednak różnicą, że mają zabudowane stópki i są zapinane na ramiączkach. To część garderoby pozbawiona rękawów, która tworzy doskonały duet z body lub kaftanikiem. Jak sama nazwa wskazuje, śpiochy można zakładać dziecku na noc. Wybierając tę część garderoby, należy koniecznie zwrócić uwagę na to, by model był rozpinany w kroku. W przeciwnym wypadku, przewijanie malucha będzie znacznie utrudnione i dużo bardziej czasochłonne.

Pajacyk

Z racji tego, że pajacyk jest często zakładany maluchom do spania, wiele osób myli go ze śpiochami. Czym się od siebie różnią? Podobnie, jak w przypadku śpiochów, pajacyk ma nogawki z zakrytymi stopami, ale posiada również rękawki, najczęściej długie. Tym samym, zakrywa całe ciało dziecka. Ubranko jest zapinane pośrodku lub z boku. Rozpinane są również nogawki, by ułatwić zmianę pieluchy.

Rampers

Rampers wyglądem przypomina pajacyka z tą jednak różnicą, że jest pozbawiony stópek. W przypadku rękawów, panuje zupełna dowolność – mogą być krótkie lub długie. Podobnie jest z zapięciem. Można znaleźć modele rozpinane w kroku, na całej długości lub z boku. Rampers to doskonały strój na upał, gdy jest ciepło, maluchowi nie trzeba zakładać niczego poza nim.

Rodzajów ubranek dla noworodka jest całkiem sporo. Nie brakuje wśród nich części garderoby o kłopotliwych nazwach. Mamy nadzieję, że nasza „ściąga”, choć trochę pomoże rozeznać się w rodzajach ubranek dla najmłodszych.

 

Artykuł sponsorowany

819 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent