Jak łagodzić objawy kolki niemowlęcej, gdy nie znamy jej przyczyny?

Jak łagodzić objawy kolki niemowlęcej, gdy nie znamy jej przyczyny?

Kolka niemowlęca to zmora wielu rodziców. Dziecko cierpiące na dolegliwości z nią związane bywa niespokojne, często płacze i wije się z bólu. Jest to jedyny sposób, w jaki niemowlę potrafi zakomunikować dyskomfort, dlatego opiekunowie często muszą na własną rękę poznać przyczynę problemu. Kolka niemowlęca wyróżnia się tym, że objawy pojawiają się nagle i równie szybko mogą ustąpić, bez możliwości ustalenia przyczyny zmiany zachowania u dziecka.

Objawy kolki niemowlęcej

Atak kolki niemowlęcej może mieć gwałtowny początek i objawia się najczęściej:

  • płaczem dziecka (pozornie bez przyczyny);
  • podkurczaniem nóżek;
  • wzdętym, napiętym brzuszkiem malucha;
  • ogólnym rozdrażnieniem niemowlaka;
  • zaczerwienioną buzią.

Jak zmniejszyć objawy kolki niemowlęcej?

Kolka niemowlęca może pojawiać się z różnych przyczyn, które często bywają trudne do ustalenia. Choć nie jest to stan patologiczny, częste kolki u dziecka wiążą się z dużym dyskomfortem, zarówno dla malucha, jak i jego rodziców. Warto poznać sposoby, które pomogą zmniejszyć symptomy kolki i przynieść ulgę dziecku.

Masaż

Delikatny masaż wzdętego brzuszka może przyczynić się do rozluźnienia mięśni i przyspieszenia ustąpienia objawów kolki. Masaż powinien być wykonywany w ciepłym pomieszczeniu, aby zapobiec przeziębieniu malucha.

Kąpiel

Kąpiel w ciepłej wodzie zadziała rozluźniająco i rozkurczowo, a więc może pomóc w szybszym ustąpieniu objawów. Woda w wanience powinna mieć temperaturę ok. 37°C. Należy jednocześnie pamiętać o zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Rozgrzewające okłady

Cieple okłady na brzuch dziecka mogą być alternatywą dla kąpieli, jeżeli dziecko jest zbyt niespokojne, aby włożyć je do wanienki. Gotowe rozgrzewające okłady dla dzieci znajdziemy w aptekach, jednak możemy też przygotować je samodzielnie, przeprasowując żelazkiem ręcznik lub pieluchę. Przed zastosowaniem ciepłego okładu należy sprawdzić, czy nie jest on zbyt gorący.

Pokarm dla dziecka z objawami kolki

Aktualnie dostępne są już specjalne pokarmy, dedykowane dzieciom dotkniętym kolką niemowlęcą. W przypadku karmienia piersią nie zaleca się zmiany diety dziecka bez kontaktu ze specjalistą, naukowcy udowodnili bowiem, iż kolki u dziecka nie mają związku ze spożywaniem przez matkę potraw wzdymających. Jeżeli nie jesteśmy pewni, co do tego, jak karmić dziecko z kolką niemowlęcą, najlepiej zapytać o poradę lekarza.

Leki na kolkę u niemowląt

Niektórzy lekarze zalecają podawanie dziecku herbatek ziołowych na rozluźnienie, jednak wyniki badań, jakie prowadzone są w tym zakresie, nie dają jednoznacznych rezultatów. Innym rozwiązaniem na te problemy są leki na kolkę i wzdęcia, przeznaczone specjalnie dla niemowląt. Są to preparaty zawierające symetykon, który szybko rozbija i rozprasza pęcherzyki gazów nagromadzone w przewodzie pokarmowym oraz zmniejsza uczucie ucisku i pełności w jamie brzusznej. Przykładem takiego leku są krople Espumisan o przyjemnym, bananowym smaku. Zawarty w nim symetykon nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Wydalany jest w postaci niezmienionej, co sprawia, że jest dobrze tolerowany przez dzieci.

 

Materiał promocyjny
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:polecamyzdrowie