Weleda
Weleda Baby

Inspektor Parma i przestępstwa w sieci. Recenzja książki

Inspektor Parma i przestępstwa w sieci i przestępstwa w sieci recenzja
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Urządzenia cyfrowe stanowią nieocenioną pomoc w wychowaniu i nauczaniu. Niestety niosą ze sobą również poważne zagrożenia, czego często nie są świadomi najmłodsi użytkownicy technologii. Zbyt częste korzystanie z mediów nie tylko obniża sprawność manualną, powoduje wzrost agresji, ogranicza sprawność fizyczną, ale jest też dużo silniejszą bronią, która źle stosowana, można wywołać chaos. Jak temu zaradzić? Jak przestrzec dzieci, ale ich nie wystraszyć? Bohaterka książki Inspektor Parma i przestępstwa w sieci Christophera Siemieńskiego będzie najlepszym nauczycielem.

Parma, a raczej inspektor Parma, to odważna świnka, która stara się uratować swoje miasto przez cyberprzestępcami. Od czasu ostatniego, poważnego śledztwa zwierzęta zamieszkujące Jagodno żyją spokojnie. Niestety ich codzienność znowu zostaje zachwiana. Tajemniczy przestępcy chcą zniszczyć miejską elektrownię, grożąc odcięciem mieszkańców od energii. W zamian żądają olbrzymiego okupu. Jakby tego było mało, korzystając z technologii, wprowadzają mieszkańców w trans, by nieświadomi niczego, wpłacali pieniądze na zagraniczne konto. To idealna sprawa dla inspektor Parmy i jej wspólnika Szperka! Tylko czy zwierzęta poradzą sobie z tak dużym zagrożeniem i rozwiążą zagadkę na czas?

Inspektor Parma i przestępstwa w sieci to trzeci tom serii o śwince, która nie zważając na niebezpieczeństwa, ratuje swoje miasto przed wrogiem. Książkę można czytać bez znajomości dwóch poprzednich tomów, gdyż nie są ze sobą ściśle powiązane.

Publikacja Christophera Siemieńskiego, to lektura ukazująca ważny temat, jakim jest korzystanie z osiągnięć technologicznych. Autor stworzył zajmującą opowieść, w której nie zabrakło najważniejszych elementów prawdziwej historii detektywistycznej: tajemnicy, wartkiej akcji z nagłymi zwrotami, odważnych bohaterów. Wszystko razem powoduje, że od książki trudno się oderwać choć na moment.

Historia spisana jest w sposób zrozumiały, a użyty język jest dostosowany do wieku młodego czytelnika, nie tracąc przy tym na ekspresyjności i atrakcyjności. Książka, podzielona na pięć rozdziałów i spisana małą czcionką, mieści się na ponad 180 stronach, dlatego lektura będzie odpowiednia dla biegłego czytelnika.

Brawa należą się autorowi także za obsadzenie postaci kobiecej jako głównej bohaterki, cechującej się pewnością siebie, sprytem i odwagą. Jej charakter nie przysłania jednak innych bohaterów, z których każdy ma własne cechy, dobre lub złe, często pasujące do zwierzęcego odpowiednika. Taki wachlarz charakterów zyskuje uznanie czytelnika i wzbogaca lekturę. Uatrakcyjniają ją także ilustracje Martina Siemieńskiego.

Podsumowując, Inspektor Parma i przestępstwa w sieci to książka pełna humoru, akcji, ale i wiedzy. Oprócz informacji o bezpiecznych, ale i złych stronach technologii, podkreśla siłę przyjaźni, współpracy, przypomina o konsekwencjach podejmowanych wyborów. To wszystko sprawia, że warto ją zakupić do domu i biblioteki szkolnej.

Eliza Idczak

Inspektor Parma i przestępstwa w sieci
Autor: Christopher Siemieński
Ilustracje: Martin Siemienski