Fabryka Marzeń
Zapraszamy do Klockowni!

Jak obchodzone jest Halloween po meksykańsku?

Halloween w Meksyku zwyczaje i ciekawostki
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Dzień zmarłych w Meksyku

Przed przybyciem Hiszpanów do Ameryki Łacińskiej, święto zmarłych obchodzono w sierpniu i zbiegało się ono w czasie z zakończeniem cyklu uprawy kukurydzy, dyni, grochu i fasoli. Stąd wywodzi się zwyczaj oferowania tych płodów w postaci przygotowanych dań jako poczęstunku na ołtarzu poświęconym zmarłym lub bogom opiekującym się rodziną. Po konkwiście, obchody święta zmarłych przeniesiono na listopad dostosowując je do kalendarza chrześcijańskiego i jednocześnie pozwalając Indianom kontynuować ich tradycje.

Obchody święta zmarłych w Meksyku sprzyjają jednoczeniu rodzin, które spotykają się przy czyszczeniu nagrobków na cmentarzach, przygotowaniu poczęstunku i ozdabianiu ołtarza wzbogaconego fotografiami zmarłych. Wspominają razem tych, którzy odeszli, opowiadają najmłodszym członkom rodziny historie i przygody z życia bliskich zmarłych.

Halloween w Meksyku zwyczajeMeksykanin płacze w obliczu śmierci, ale również żartuje i śmieje się z niej, obraca ją w zabawę, maluje na kolorowo, robi ją z cukru, z czekolady, amarantu i papieru. Ośmiesza ją przysłowiami i wierszami poświęconymi żyjącym kolegom, przyjaciołom, rodzinie i osobom publicznym, nadając jej głębszy sens, nie ograniczający się tylko do płaczu i bólu.

Ołtarze na cześć zmarłych bywają tak różne, jak wyobraźnia na to pozwala, jednak wszystkie zawierają elementy kultury prekolumbijskiej i hiszpańskiej. Tworzą one niepowtarzalną tradycję, która jest przekazywana z pokolenia na pokolenie i dlatego UNESCO uznało ją za niepisane dziedzictwo ludzkości.

Za współpracę przy artykule dziękujemy Ambasadzie Meksyku w Polsce.

Artykuł partnera

Letni niezbędnik. Jak przygotować rodzinę na wakacyjne wycieczki i podróże?

Zrelaksowana Mama

Warsztaty świadomego rodzicielstwa

Jak radzić sobie ze stresem i negatywnymi emocjami? Jak być mamą zadowoloną z życia i jednocześnie zapewnić dzieciom szczęśliwe dzieciństwo?

Naucz się porozumiewać z dzieckiem bez przemocy, wyznaczać granice, regenerować siły, świadomie przeżywać swoje macierzyństwo i cieszyć się nim.

Zrób tradycyjne meksykańskie czaszki z cukruprzepis tutaj 

 

749 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent