Po co dzieciom Halloween?

Halloween dla dzieci w Polsce, po co dzieciom Halloween kiedy halloween
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Halloween – amerykańskie święto przeniesione na polski grunt często uwiera starsze pokolenie. Zarzuca mu się brak szacunku do śmierci i przyćmienie Święta Zmarłych. Jest jednak wszechobecne, zarówno w mediach jak i w supermarketach. Dlaczego więc nie wziąć z niego tego co najlepsze? A Halloween to przecież wspaniała okazja aby delikatnie dotknąć z dzieckiem tematu strachu, śmierci. Tematu trudnego ale niemożliwego do pominięcia.

Kiedy obchodzimy Halloween?

Data Halloween to główny powód pretensji sceptyków tej zabawy. Halloween obchodzimy 31 października, a zatem tuż przed Dniem Wszystkich Świętych obchodzonym w Polsce 1 listopada. Symbolem Halloween na całym świecie stał się Jack-O-Lantern czyli wydrążona dynia, która pełni rolę lampionu. W halloweenowy wieczór można spotkać na ulicach dzieci poprzebierane w straszne kostiumy i zbierające po domach cukierki. Niektórzy przygotowują także imprezy kostiumowe dla dzieci, na których prym wiodą trochę straszne czarownice i inne fantastyczne postacie. Czy taka zabawa może w jakiś pozytywny sposób wpływać na dzieci?

Ujarzmiamy potwory mieszkające w dziecięcej wyobraźni.

Zabawa w Halloween to okazja do przebierania się, do zobaczenia wielu przyjaznych potworów. Do stworzenia własnego ducha, potwora, jednocześnie do okiełznania lęku przed bajkowymi straszydłami. Skoro nawet ja – mały chłopiec/mała dziewczynka mogę stać się potworem to może inne potwory to też tylko przebrania.

To możliwość bycia strasznym, a nie tylko straszonym.

Może pomóc nieśmiałym dzieciom na chwilkę wejść w rolę kogoś silnego, groźnego. A do przebrania wystarczy oczywiście stare prześcieradło na ducha. Bardziej ambitnym proponujemy wycinanie i kolorowanie papierowych masek. Po co pozbawiać się tej twórczej zabawy, mimo że w sklepach pełno gotowców? Wycięcie diablich rogów z czarnego brystolu nie jest trudne. Do tego czarne leginsy z ogonem z krepiny i gotowe.

Przebranie na Halloween – łatwe i szybkie do przygotowania

Do stworzenie prawdziwego potwora można wykorzystać tekturowe pudło, w którym wytniemy otwory na głowę i ręce. Resztę można obkleić, nawet brzydko pomazać – to przecież nie konkurs piękności, a najważniejsza jest radość tworzenia.

Letni niezbędnik. Jak przygotować rodzinę na wakacyjne wycieczki i podróże?

Zrelaksowana Mama

Warsztaty świadomego rodzicielstwa

Jak radzić sobie ze stresem i negatywnymi emocjami? Jak być mamą zadowoloną z życia i jednocześnie zapewnić dzieciom szczęśliwe dzieciństwo?

Naucz się porozumiewać z dzieckiem bez przemocy, wyznaczać granice, regenerować siły, świadomie przeżywać swoje macierzyństwo i cieszyć się nim.

Tak naprawdę to kostium wykonany przez dziecko nie musi mu towarzyszyć przez cały czas trwania imprezy. Ważniejsze jest aby zrobić coś samemu, z rodzicem, zrealizować jakiś śmieszny, szalony pomysł. Potem może się pogiąć, można strój zdjąć i bawić się tak aby było wygodnie. Pomóżmy maluchowi przebrać się za mumię z papieru toaletowego, dajmy mu do pocięcia starą koszulkę.

Halloween to okazja do zabawy dorosłych i dzieci razem

Halloween to okazja do zabawy z dorosłymi. Bo na takie święto skuszą się także tatusiowie i odważne mamy, jest to więc pretekst do zabawy dziecka z rodzicami. Inne święta obchodzone w ciągu roku, przed którymi mama najczęściej piecze i pichci, a tata ma kolejny dywan do wytrzepania nie sprzyjają wspólnym wygłupom. Do Halloween nie trzeba się długo przygotowywać. Wystarczy pójść na bal strachów.

Katarzyna Pabian, CMC Centrum Małego Człowieka

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent