Gęś, śmierć i tulipan. Recenzja

Gęś-śmierć-i-tulipan
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Gęś, śmierć i tulipan
Wolf Elbruch (tekst i ilustracje)
wyd. Hokus-Pokus
dla dzieci od lat 10 (choć dużo wcześniejsze oglądanie i czytanie wskazane – dużo zależy także od „przygotowania” rodzica;))

Kiedy czytać? – kiedykolwiek, a szczególnie gdy ktoś bliski umiera lub już odszedł..

Po pierwszym przejrzeniu książki wydaje się że autor – paradoksalnie – właściwie.. niewiele zrobił, ale jakże jest to mylące! Cała koncepcja książki jest niezwykle dopracowana i przemyślana: oto przy czytaniu i oglądaniu z dzieckiem – zdawałoby się „dziwnych” rysunków w tej książce – staje się rzecz niezwykła: chwile ciszy, które byłyby niewskazane w przypadku czytania wielu innych książek, tutaj mają moc terapeutyczną – zwłaszcza wtedy, gdy w naszej rodzinie ktoś właśnie odszedł ze śmiercią..
Kontemplacja – nie boję się tego napisać: prawdziwego dzieła sztuki – wywołuje uśmiech na twarzy naszej i naszego dziecka i łzy… Zaczynamy rozumieć, że nie warto komplikować „nieuniknionych” i że pięknie jest porozumiewać się z naszymi najbliższymi bez słów..

Dodam tylko, że Wolf Elbruch – dizajner graficzny, wykładowca ilustracji w szkole wyższej w Wuppertalu, doceniony i nagradzany (m.in. już 3 razy na Targach Książki dla Dzieci w Bolonii), tworzy dzieła niezwykłe: jego nieco zniekształcone postaci ludzi i zwierząt mają niezwykłą moc zadawania pytań i „otwierania” dziecka i rodziców na nowe doświadczenia z książką (zwróćcie uwagę na rekwizyty, rozmieszczenie postaci itp. czyli wszystko to w jaki sposób autor odnosi się do znanych dzieł mistrzów) .

Informację o „Pogotowiu” przyjęliśmy z wielką radością:) Informacje o książkach pomagają nam w codziennej pracy:)
Obecnie w naszym serwisie polecamy szczególnie dobre, starannie wybrane książki dla dzieci – nawet te często szokujące dla rodziców;)

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach
mlodziezy

Ewa Waszut

Redakcja MiastaDzieci.pl

Dziękujemy Pani Ewie za prrzesłanie zgłoszenia do konkursu Książkowe Pogotowie Ratunkowe. Pani Ewa otrzymuje od nas książkę „Dokąd odchodzisz?”

„Dokąd odchodzisz?”
Wydawnictwo AnWero
Suresh Rattan
Tytuł oryg.: Where’s Bab Gone?
ISBN: 978-928015-1-1, 80 stron, oprawa twarda, wymiary 150×185
Termin wydania: styczeń 2009

Polecamy również  Mamo, Tato, porozmawiaj ze mną o … śmierci oraz Szyjemy Potwora!

Autor tekstu : Ewa Waszut