Franc i tajemnica jantaru. Recenzja książki

📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Jak ja kocham takie książki! Ba! Moja dziesięciolatka sama je wyszukuje, bo uwielbiamy to, co słowiańskie, regionalne, z klimatem. Daria Kaszubowska właśnie taką opowieść nam serwuje. Na jednym z portali poświęconych literaturze możemy przeczytać o autorce „Kaszubka z krwi i kości, z prawdziwie czarnym, kaszubskim podniebieniem. Szczera, trochę pyskata, pełna energii, niespokojna jak wiatr. Z wykształcenia pedagog, z potrzeby serca działaczka społeczna, z poczucia misji dziennikarka w 'Pomeranii, z zamiłowania pisarka”. A więc nie tylko nazwisko łączy pisarkę z Kaszubami, ale tak naprawdę… wszystko.

Może właśnie to sprawia, że Franc i tajemnica Jantaru urzeka od pierwszych stron. Historia wciągnęła nas tak bardzo, że na zmianę czytałyśmy książkę i słuchałyśmy audiobooka, aby jak najszybciej dowiedzieć się, co dalej.

Franc Bork i jego rodzina: mama, tata, dwie siostry i brat, ciągle się przeprowadzają. Dzieci nie wiedzą, dlaczego rodzice podejmują takie decyzje z dnia na dzień, ale wtedy każą im się pakować natychmiast i wyprowadzają się w dużym pośpiechu. Rodzice uciekają, ale przed czym? W końcu, po wielu latach mieszkania w różnych zakątkach Polski, wracają na Kaszuby, miejsca, z którego pochodzą ich rodzice. Dopiero teraz zaczyna się prawdziwa przygoda, choć nie wszyscy witają ich rodzinę z otwartymi ramionami. Zapraszamy do przygody z tajemniczym jantarem, bo dalszej fabuły zdradzić nie możemy.

To opowieść pełna gwary, legend, magii, obrzędów i wyjątkowych mocy, które posiadają rodowici mieszkańcy Kaszub. ” Jo jem Kaszeba” – piękne wyznanie przywiązania do swojej małej ojczyzny chwyta za serce. Klimatu dodają niesamowite ilustracje Katarzyny Wójcik, z których emocje aż biją. Majstersztyk.

Z niecierpliwością czekamy na zapowiedzianą drugą część. Tymczasem… czytamy jeszcze raz.

Franc i tajemnica Jantaru
Autor: Daria Kaszubowska
Ilustrator: Katarzyna Wójcik
Seria: Borkowie i kaszubskie przygody